“İKİ DEVLETİN TEK BAŞKENTİ, KADİM TARİHİN EMANETİ: ROMA”

 

Efsanelere göre kardeşi Remus ile birlikte bir dişi kurt tarafından yetiştirilen Romulus tarafından M.Ö 753 yılında kurulmuştur. 2 yüzyıldan uzun bir süre boyunca monarşiyle yönetilen şehir M.Ö 509 yılında kralın sürgünüyle Oligarşik Cumhuriyet haline gelmiştir. Özellikle ortaçağda Papalığın önemli bir güç olarak burada bulunması Roma’yı Akdeniz havzasında ve insanlık tarihinde önemli olayların yaşandığı yer haline getirmiştir. İtalyan Römesansı ile birlikte pekçok yapı inşa edilen şehirde Fransız ihtilalinin etkileri 1798-1800 yıllarında görülmeye başlanmıştır. 1861 yılında şehir İtalya Krallığının başkenti ilan edilmiş ama resmî manada bunu 1871’de kazanabilmiştir. 2. Dünya Savaşı sonrası yenileme sürecine giren şehir 1950’li yıllar itibariyle modern bir görünüm kazanmaya başlamıştır. Bugün Avrupa Birliği’nin en kalabalık 4.ülkesi olan Roma, İtalya yarımadasının ortasında yedi tepe üzerinde kurulmuştur. İtalya’nın başkenti olan Roma tarihsel olarak büyük öneme sahiptir. Tiber ve Aniane nehirleri arasında bulunmaktadır ve Lazio bölgesinin başkentidir. Bağımsız devlet Vatikan’ın da burada bulunması dolayısıyla iki devletin başkenti de denilmektedir. Günümüzde 2.8 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık şehirlerinden biridir.

Rivayete göre, İmparator Jül Sezar Roma’dan dünyanın her yerine arabaların da gidebileceği şekilde yol yapılmasını emreder ve yollar yapılır; yolların bittiği her yer de Roma’nın olur. Bu sayede söylenir o meşhur söz: “Her yol Roma’ya çıkar!” Evet bizim de yolumuz Roma’ya çıksın ve hep beraber gelin bu açık hava müzesini dolaşmanın tadına varalım.

Roma için ben hep şu terimi kullanırım: “Bu kadim şehir İstanbul’un(Constantinople) yaşça büyük ağabeyi boyca küçük kardeşidir!” diyerek sözlerime başlamak istiyorum. Bana göre Avrupa denince gidilmesi gereken ilk yerdir Roma şehri. Buraya gitmek için standart Shengen Vize Evrakları hazırlama teslim etme ve vize onayını bekleme sürecini sabırla atlatmanız gerekmektedir. Daha sonra alacağınız bir uçak bileti ile tadına doyulmayacak bir seyahatin ikinci adımını atmış olacaksınız. Roma’ya vardıktan sonra dilerseniz otelinize yerleşebilir biraz dinlendikten sonra gezinize başlayabilirsiniz.

“Piazza Venezia”
İlk durak elbette Venezia Meydanı(Piazza Venezia)… Bu meydan Roma’nın en merkezi ve en popüler merkezlerinden olup hem Antik Roma’nın olduğu yere hem de Vatikan şehrine çok yakındır. Meydanda görkemli bir anıt yer alır, bu anıt Roma forumuna bakmaktadır. Burada özellikle meydanın sol tarafında yer alan Victor Emanuel II’in heykelidir. Bu eser dağınık İtalyan şehir devletlerinin birleşerek bugünkü İtalya’yı oluşturmaları anısına yapılmıştır. İtalyan birliğinin ve İtalyan ulusunun en önemli değerlerindendir. Kuzeye doğru yürüdüğünüz zaman Napolyon Bonapart’ın annesinin evini, San Marco kilisesini de görebilirsiniz. Ama bana göre burada sizi en fazla etkileyecek olan eser saf beyaz mermerden yapılan II. Vıttoriano Anıtı olacaktır. Anıtın ziyaret saatleri 09:30 ile 18:00 arasındadır. Piazza Venezia’ya en kolay otobüsle gidebilirsiniz. 40 numaralı otobüslerle meydana kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

“The Spanish Steps”
Daha sonra İspanyol Merdivenlerine doğru yürüyerek burayı ziyaret edebilirsiniz. Merdivenler Francesco de Sanctis tarafından 1725 yılında açılmış olup Trinita dei Monti Kilisesine çıkmaktadır. Yine burada göreceğiniz Çeşme’nin adı Barcaccia Çeşmesidir. Bu çeşme Pietro Bernini ve Gian Lorenzo tarafından yapılmıştır. İspanyol merdivenlerine metro ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Yine merdivenlerin hemen karşısındaki cadde de Via Condetti caddesidir ki pek çok önemli marka buradadır. Burada acıktığınızı varsayarak bu konuda bir öneride bulunmak istiyorum. Merdivenlerin hemen yakınında bulunan Via Della Croce sokağında bulunan Antonio’nun Yerini “Pastaficio” makarna ve tiramusu yemeniz için önerebilirim.

“Fontana di Trevi”
Karnımızı doyurup önemli ihtiyaçlarımızı karşıladıktan sonra İspanyol Merdivenlerine yaklaşık 10 dakikalık yürüme mesafesinde olan Trevi Çeşme’sine yürüyelim. Çeşme Barok tarzıdır ve Türkler bu Çeşme’ye Aşk Çeşme’si adını vermişlerdir. Çeşme adını verdiği Trevi meydanında yer almaktadır. Trevi Çeşmesinde pekçok heykel görüp anlamlarını merak edeceksiniz. Şöyle ki; Çeşme’nin üzerinde bulunan temel figür deniz tanrısı Neptün ve Neptün’ün iki yanında da iki adet Triton vardır. Çeşme’nin ilk katlarından birinde su kemerine adını veren bir bakire kız heykeli göreceksiniz. Yine figürler arasında Poseidon’un bir arabayı sürerkenki halini de görebilirsiniz. Çeşme’nin hikayesi ise rivayete göre dönemin kralı ve askerleri tam susuzluktan ölecekken buradan su çıkar ve hayatları kurtulur bu olayın anısına da bu Çeşme yapılır. Trevi Çeşme’sinde Roman Holiday, Three Coins in a Fountain ve la Dolce Vita gibi filmler çekişmiştir. Havuzun içinde pekçok bozuk para göreceksiniz. Efsaneye göre sağ elle sol omuz üzerinden bozuk para atanlar Roma’ya bir daha geleceklerdir ve onlara iyi şans gelecektir diye inanılır. Havuza atılan paralar her akşam toplanarak yardım kuruluşlarına bağışlanmaktadır. Buraya ulaşmak için üzeri açık turist otobüsleri olan hop on & hop of’ları tercih etmenizi öneririm. Trevi Çeşme’sine yakın yerler arasında Piazza Navona, Pantheon, İspanyol Merdivenleri, Trojans Market, Trojan’s Column ve Roma Forumu vardır. 


“Colosseum”
Roma İmparatorluğu döneminde yapılan yapıların başında gelen Flavianus Amfitiyatro olarak anılan ve 2007 yılında dünyanın 7 harikasından biri seçilen Kolezyum’da sıra. Usta bir Roma İmparatorluk komutanı olan Vespasianus tarafından M.S 72 yılında yapımına başlanan ve M.S 80 yılında Titus döneminde tamamlanan yapı İmparatorların ve halkın eğlenmesi için Gladyatörlerin dövüştürüldüğü bir arenadır. Önceden yapılan ve kazanılan savaşlarda burada sembolik olarak canlandırılmaktaydı yine bazı infazlar ve klasik mitolojiye dayanan dramalar da sahnelenirdi. Asıl adı Arena iken sonradan girişteki heykelin adını aldı. Roma Katolik Kilisesi için de önemli bir yere sahip olup Pakalya öncesi Cuma günü Papa Amfitiyatroda fener alayı düzenler. Girişte cüzii bir miktar para ödeyerek bu muhteşem Roma İmparatorluğu dönemi yapısını ziyaret edebilirsiniz. Kolezyum günümüzde modern Romanın en çok turist çeken mekanıdır. Kolezyum’un hemen batısında ise 1000 yıl boyunca İmparatorluğun ticari, siyasi ve kültürel merkezi olarak kullanılmış yerel halkın Forum Magnum dediği Roma Forumu bulunmaktadır burayı ziyaret ettikten sonra biraz yürüyerek 40 metre kadar yukarıda bulunan ve Roma mitolojisine göre İmparatorluğun kurulduğu yer olan Palatino Tepesine ulaşabilirsiniz. 


“Pantheon Tapınağı”
Daha sonra dilerseniz Tüm Tanrı’ların Tapınağı olarak bilinen Pantheon’u ziyaret edebilirsiniz. Papa IV. Bonifatiun tarafından 608 yılında İmparator Phokas’tan izin alınarak Roma Pantheon’unu Santa Maria Rotonda Kilisesi haline getirildi ve bu antik Roma eseri korunmuş oldu. Pantheon sözcük olarak Tüm Tanrı’ların Tapınağı manasına gelmektedir. İlk başta antik Romanın bütün Tanrı’ları için inşa edilmiş fakat yukarıda da belirttiğim üzere daha sonra kilise haline getirilmiştir. Çünkü barbarlarca sürekli istila ve harap edilmekteydi. Pantheon dini bir görünüm kazanarak günümüze kadar korunmuştur. Kubbesini, Oculus’u, Sütunlu Giriş’i Kapıları, Duvarları, Kraliyet Mezarlarını, Çeşme’yi görmeden gitmeyin derim. 
“The Vatikan City”
Dilerseniz otobüsle veya Roma panaroması eşliğinde yürüyerek Vatikan’a gidebilirsiniz. Hristiyanlık dininin Katolik Mezhebinin yönetim merkezi olan devlettir. Yerleşik nüfusu 500 civarındadır ancak turistlerle birlikte 1.500 civarındadır. Sealand’dan sonra dünyanın yüz ölçümü olarak ikinci küçük ülkesidir. Mutlak Monarşiye dayalı bir yönetim uygulanmaktadır. Devlet başkanı Papa’nın sözleri yasa hükmündedir. Papa hem devlet başkanı hem de Katoliklerin ruhani lideridir. 1929 yılında İtalya Devleti ile Kilise arasında yapılan Laterano Antlaşması gereği ülkenin resmî dini Katoliklik olarak ve Roma da kutsal şehir olarak kabul edilmiştir. Bu “Tanrı Devleti”nde irili ufaklı 200’den fazla bina vardır. Vatikan’ın üçte biri bina üçte biri park ve üçte biri de kaldırımlardır. Roma ile Vatikan’ı ayıran ünlü Bronz Kapıdan gelinir. Kent Devlet’e giriş ise 200 metre sonra Saint Anne Kapısından yapılır. Araçlar ve halk şehre ancak buradan giriş yapabilirler. 150 metre kadar ileride bir saray bulunur ve işte Papa’lar burada bulunurlar. Pencereleri Vatikan’ın ve Romanın en görkemli yapısına bakar: St. Peter Kilisesi… Basilica Kulesine asansörle 7 Euro asansörsüz 3 Euro’ya çıkıp Vatikan’ı ve Roma’yı kuş bakışı görebilirsiniz. Kilise, Vatikan Şehrinin en büyük yapısıdır. Bronz kapının hemen karşı sınırında Papa için yaptırılan bir helikopter pisti ve onun da yanında yabancı öğrencilerin kalması için bir yurt binası vardır. Ve Curia sarayı. Parkın hemen yanında bulunur ve devlet buradan yönetilir. Yine hemen yakınında Kardinaller Koleji bulunur. Kolejin üstünde Vatikan Müzesi, Laik Konsey binası ve İşçi sendikası binasını da görmeden gitmeyin derim. Yine Papa’nın Saray’ının uzantısında Vatikan Bankası az ileride Osservatore Romano gazetesinin yönetildiği bina bulunur. Vatikan Devleti Türklerden vize istemiyor ama buraya gelmek için İtalya’dan geçmeniz gerek. Eğer helikopteriniz varsa iniş pistini deneyebilirsiniz belki… Vatikan Tanrı Devleti hem ekonomik hem de dinsel manada çok önemli bir yere ve güce sahiptir. Aslına bakacak olursak Vatikan’ın kendi tanrısını(İsa) ve dinini en iyi pazarlayan holding olarak dünyanın her yerine ulaşabildiğini görebilmekteyiz.

“Roma’da Nerede Kalınır?”
Şehir, faaliyette olan 10 binin üzerindeki tesisi sayesinde ziyaretçilerinin konaklama ihtiyacını en iyi şekilde yerine getirebilen şehirler arasındadır. Roma Merkez Tren Garı yani orijinal adıyla Termini, kentin konaklama alanında en işlek yeridir. Burada sizin de ekonomize ve hizmet isteğinize uygun olacağına inandığım: 3 yıldızlı Hotel İmpero, 4 yıldızlı Hotel Quirinale ve 5 yıldızlı Boscolo Exedra Roma gibi seçenekler mevcuttur. Yine şehir içinde: 3 yıldızlı Infinity Hotel, 4 yıldızlı Hotel Mozart gibi yerler de konaklamada sizlere en iyi şekilde hizmet sunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*