İçeri Gir Kokona,Dışarı Çık İkona: Volga Turu Başlıyor,Moskova Bölüm 1

İÇERİ GİR,KOKONA,DIŞARI ÇIK İKONA:VOLGA TURU BAŞLIYOR

                           MOSKOVA- BÖLÜM 1

 

    Son birkaç yıldır, eşimle hep bu geziyi konuştuk,hesaplar yaptık, tek başımıza böyle bir gemi turunun mali yönünün çok fazla olacağını anlayarak ,hiç istemesek de turla gitmeye karar verdik şubat ayında. Mart ayında tur şirketine giderek kaydımızı yaptırdık ve beklemeye başladık, bu arada da konu ile ilgili yazıları da okumaya başladım. Hayatımızda ilk defa böyle kapsamlı,11 günlük tura bir grupla katılacaktık ve hayatımda yine ilk defa sorumluluktan uzak, dersimi çalışmadan yola çıkacaktık. Okuduğum yazılardan birinde durumumuza çok uygun  kısa bir fıkra geçiyor:Volga turundan yeni dönen Ali bey e dostları sorarlar: Yahu Ali, nasıl geçti tur ,hiç anlatmıyorsun. Ali Bey cevap verir:Abicim ne anlatayım, Gemiden içeri girdik “Kokona”lar,dışarı çıktık “İkona”lar,ne anlatayım …???? İşte tam da böyleydi durum,bendeniz de o “kokona”lardan biriydim,ama dışarda ne “ikona” lar vardı,ben hayatımda böylelerini ilk defa görüyordum..

      THY nin Moskova uçağına bindiğimizde grup birbirini hiç tanımıyordu ama Vnukovo hava alanında Türk bayrağı altında toplandığımızda,39 kişi olduğumuz görüldü. Doğru Bir otobüse bindirildik ve 11 gün boyunca evimiz olacak gemimiz “Karamzin” e doğru yola çıktık.
  
       

      YOLA BERABER ÇIKTIĞIMIZ GEMİMİZİN İKİZİ
                           LEONİD KRASİN

Grubumuza şöyle bir bakınca, emeklilerin çoğunlukta olduğu ,bunun yanısıra da hanımların sayıca fazla olduğu görülüyor ama hiç de “kokona” türünde birileri yok….

       Moskova nın 38 km. uzağında olan Vnukovo dan kentin kuzey limanında demirli gemimize gelmek, tam 2,5 saat sürüyor…Neredeyse İstanbul dan Moskova ya da o kadar saatte geldik, müthiş bir trafik, bundan sonra canım İstanbul un trafiği için hiç laf etmeyeceğim, Moskova da olduğumuz 3 gün boyunca tüm yollarda aynı rezaleti yaşadık ve bu 20 milyonluk devin 6 şeritli yollarını aşmanın mümkün olmadığını bizzat gördük. Günde 8 milyon kişi ,13 hatlı Metro sistemini kullanmasa, tüm iş-güç bir anda felç olur.II.Dünya savaşında Alman birlikleri de Moskova ya ancak bu kadar yaklaşabilmişti,ama onları bu meşhur trafik değil, ünlü Mareşal Zhukov durdurmuştu..

       Turumuzun adı”Volga-Volga “ ama bu başlık sizi aldatmasın,1400 km.lik yolculuğumuzun sadece 120-130 km.si Volga da gerçekleşecek, Volga, Moskova nın kuzeyinde bizi terk ederek doğuya yönelecek ve Hazar denizine dökülecek, bizim bu yolculuğumuzda kuzeye çıkan tüm su yolları Volga yı kuzeye ,Baltık denizine bağlayan kanallar,nehirler ,göllerin oluşturduğu muazzam bir” su sistemi”.Bu sisteme Baltık dan  giren bir nehir gemisi Karadenize,Hazar denizine inebilir. Müthiş bir sistem ve Rusya nın bu konudaki “büyüklüğü” nü gösteriyor herşey.Gemimiz Karamzin,bu yolculukta 1400 km (650 Deniz Mili). civarında su yolunu geçecek,4 göl,6 nehir,17 seviye havuzuna girecek.Geminin bağlı bulunduğu Moskova nehir limanı ,denizden 164 metre yükseklikte olduğu için ,deniz seviyesindeki St. Petersburg a  gidebilmek için nehir üzerinde yapılan seviye havuzları ile bizi yokuş aşağı indirecekler. Bütün bu kavramlar, bizim gibi ,nehirlerinde taşımacılık yapılmayan bir ülkenin insanları için anlaması biraz zor kavramlar.

     
       VOLGA KANAL SİSTEMİ VE SEYİR ROTAMIZ

      Bizimki gibi bir çok nehir gemisinin bağlandığı ,Moskova nehir limanı kentin kuzey doğusunda bulunuyor.2,5 saat süren otobüs yolculuğumuzda 6 şerit gidiş -6 şerit geliş muazzam yollar, birbirini 3 kez kesen katlı kavşaklar ve çevrede Türk inşaat şirketlerinin yaptığı, bitmiş ve devam eden birçok başarılı yapı kompleksi görüyoruz.

      Nehir gemisi Karamzin,115 metre uzunluğunda,250 yolcu taşıyor.Bu demektir ki bu gemide Avrupa nın çeşitli ülkelerinden gelen gezi severlerle birlikte olacağız,2 tam gün Moskova,6 gün kanal,nehir ve göllerde ,3 gün de St. Petersburg da güzellikleri göreceğiz.

     
                  MÜZİKLE KARŞILAMA

     

     
                     GEMİLER SEYRE HAZIR

       Nehir limanının görkemli binası Stalin devrine ait ,1937 tarihli ve o devrin tüm yapıları gibi çok gösterişli, yüksek kulesinin üzerinde kızıl yıldız, köşelerde heykeller ve cephede,Volga su sistemi üzerindeki güzellikleri gösteren ,renkli seramik madalyonları ile halen restorasyonda, içeri giremedik ama limanda kaldığımız süre boyunca gözümüzü bu güzel ve ihtişamlı yapıdan alamadık.

     

     
                    MOSKOVA LİMAN BİNASI

      Böyle bir yolculuğa çıkacaklar, diğer kocaman cruise gemilerindeki lüksü bulamayacaklar,tren kompartmanından biraz daha büyük kamaramızda ortada kocaman bir pencere,iki yanda birer yatak, küçük bir gardrop,bir aynalı tuvalet masası, mini bir buzdolabı ve TV mevcut,duş-WC –lavabo aynı küçük mekanda…Bizim için çok güzel olan bu kamara gruptaki bazı dostlara “şok” yaşattı…Kendisi zaten Bahriyeli olan eşim ve ben için bu konfor bize yeter de artar bile. Kamaralarımıza yerleşmenin ardından Rus rehberimiz Vera nefis Türkçesi ile bizleri aydınlatıcı bir toplantı yaparak Moskova da katılmak isteyeceğimiz ekstra turları, yolculuğumuzun rotasını  açıklıyor. Bu gece ,”dakika bir,gol bir” der gibi hemen bir gece turuna çıkıyoruz, yemek dönüşte..Henüz bu 20 milyonluk şehri tanımadan işe eğlence ile başlamak hoş olacak. Otobüs hazır, bizler yerimizi aldığımızda şehire doğru yol almaya başlıyoruz.Uçak pisti gibi geniş caddelerde sıkışıp kalanlar hiç acele etmiyor,kuzeyin soğukkanlılığı bu olsa gerek.2 Saat yolculuktan sonra acayip büyüklükte bir otele geliyoruz.Gösteri “Kostroma” dans topluluğu tarafından verilecek.Şu anda önünde bulunduğumuz Hotel Cosmos bunca yıllık hayatımda gördüğüm en büyük otel,1980 Moskova olimpiyatları için bir Fransız firmasına yaptırılmış ve 1700 ü aşkın odası varmış.

     
                            COSMOS OTEL

Herşey büyük bu ülkede.Cosmos otelin çevresine bugüne kadar hiç görmediğimiz büyüklük ve rüküşlükte limuzinler dizilmiş,normal otomobil ve cip kaportaları komik bir şekilde uzatılarak ,acayip renklerde boyanıp,üzerine semboller, süsler yerleştirilerek  düğün arabaları haline getirilmiş,zenginlik ve görgüsüzlük birarada. 

    
               CENAZE ARABASI MI DÜĞÜN MÜ

     

     

     

     
                    KİRALIK ACAYİP LİMUZİNLER

Büyük otelin ,çok büyük tiyatro salonunda yerlerimize oturduktan sonra iki bölüm,iki saat halinde seyrettiğimiz gösteri muhteşemdi.Dekorlar,giysiler,danslar,hepsi  görülmeye değerdi.Rusların çok eski pagan tarihinden başlayan öykü,çarlar,Ortodoks inançlar,halk hikayeleri,batı adetleri,Bolşevikler ve günümüz ile devam eden danslı bir tarih gibiydi,ne yazık ki fotoğraf çekmenin yasak olduğu bu muhteşem gösteriye Rusyanın “Anadolu Ateşi” yakıştırmasını yapabiliriz.
     
                  GEMİDEN YENİ MOSKOVA

      Gemideki ilk gecemizde ,havanın bir türlü kararmaması bizi biraz uyku sersemi yaptıysa da sabah ,yeni bir dev şehri tanıyacak olmamız heyecanı ile kamaramızdan attık kendimizi kahvaltıya.Otobüsümüz şehrin kalbine doğru Leningradskaya Bulvarından yürümeye çalışıyor ama ne mümkün…Şoförümüz ara caddelerden ,kestirmelerden aşmaya çalışıyor ama nafile..Becerikli Vera nın güzel anlatımları olmasa bu yol çekilmez.

          989 da Hıristiyan olan Rus prensleri ancak İstanbul un 1453 de Türkler tarafından fethedilmesi ile uykudan uyanıyorlar.III.İvan,Bizanslı Prenses Sophia Paleologos ile evlenince meşhur çift başlı kartal arması da Ruslara geçiyor.Ortodoksluğun merkezi Konstantinopolis yıkıldığına göre artık Ortodoksluğun merkezi biziz diyorlar.Prenslerin ,Rusların deyişi ile,Knezlerin birleşmesi ile bir devlet kuruluyor,başkent Moskova ve ilk çarları da Korkunç İvan,yani IV.İvan oluyor.
Korkunç İvan gerçekten korkunç bir adam,kendine çok özel bir ordu kuruyor adeta, haydutluk yapan askerler grubuna “Opriçniki” deniyor,bu atlı adamlar simsiyah giyiniyor ve sembol olarak kesik köpek kafaları taşıyorlar.Boyarlara her fırsatta saldıran bu grup,Novgorod da 800 kişiyi keserler,gittikçe Asya içlerine doğru yayılırlar,Kazan hanlığını yok ederler.Fakat işler hep İvan ın lehine gitmez,1572 de Giray Han Moskova ya saldırır,meşhur “Opriçniki” ler başarılı olamayınca Korkunç İvan ,düzenli bir ordu kurar.Tarihler Korkunç İvan ın çok eğitimli ama geçirdiği travmalar sonucu böyle olduğunu ve işkenceden çok hoşlandığını yazıyor.Yedi eş değiştirdiğini ve tüm eşlerinden hep “şüphe” yüzünden ayrıldığını anlatıyor Vera.Rus kadınları ,iri gözüksünler diye kat kat iç gömlekleri giyerlermiş,İvan ,eşlerinden birinde 2 kat gömlek görünce çok sinirlenir,hamile kadını döverek perişan eder ve gelin hanımın karnındaki bebek te ölür.Üç oğlu vardı ve oğlu İvan ı da kendi öldürdü,yerine geçen oğlu Fyodor da geri zekalıydı,herhalde baba dayağındandır.İşte sizlere Rus sarayından dedikodular.Katherina hakkındaki dedikoduları da sonraya saklıyorum.

        Çar kelimesi (tzar) Sezar dan geliyor.Rus tarihçileri  Moskova ya III.Roma adını yakıştırıyorlar.I.Roma,Roma nın kendisi,II.Roma ,İstanbul,üçüncüsü de işte bu 20 milyonluk şehrin çekirdeği olan Kremlin,yani Moskova kalesi.Kuzeyden gelen Baltık kökenli Viking slavlarından olan ilk sülale Rurikler.1610 da Polonyalılar şehri yakıp yıkarlar,ardından yeni bir sülale,bizlerin daha iyi tanıdığı Romanov lar başa geçer ve Moskova 1712 de terkedilerek başkent Petersburg a taşınır.Hikaye nin bundan sonrasını da Petersburg da anlatırız. Polonyalılardan sonra Moskova 1812 de ikinci felaketi geçirir,Napolyon kenti mahveder ama yaklaşan kış Moskova nın imdadına yetişir,Borodino da Mareşal Kutuzov Fransızları perişan ederek Moskova yı kurtarır.Moskova nın üçüncü kez tahribi, ne yazık ki düşman tarafından değil,Bolşevik Rus orduları tarafından olur,şehir çok zarar görür,Dördüncü ve son felaket ise II.Dünya savaşında yaşanır.…İlerlemeye çalıştığımız Leningrad bulvarının iki yanında yüzlerce metre uzunluğunda apartman blokları yükseliyor,bunlar tipik 50-60 ların mimarisi,cepheler yapıldıkları günden beri boya,tamirat görmemiş,yani en az 50 yıldır el değmemiş,küçücük pencerelere alüminyum kağıtlar yapıştırmışlar bu 35 metrekarelik dairelerde oturanlar,bir türlü kararmayan havaya karşı herhalde.Bazı dairelerin minik balkonları tahta parçaları ile gelişigüzel kapatılarak minik mekanlar oluşturulmuş,depo gibi kullanılıyor.Bu perişan blokların bitiminde Stalin devrinde yapılan,yine devasa büyüklükteki tarihi apartmanlar geliyor.Vera,bu yapıların yüksek tavanları ve kalın duvarları ile yeni Rus zenginleri tarafından çok tutulduğunu anlatıyor.”Stalin Ampiri” denilen bu tarihi yapıların cephelerindeki klima blokları çok kötü gözüküyor,Moskova da klima fikri de bana yabancı geliyor doğrusu..Temmuz un ortasındayız,hava 19 derece.Ne kliması,hiç anlamadım.Sol tarafta meşhur Dinamo stadyumunu geçiyoruz,hemen arkasından dünyadaki tek Çingene tiyatrosunu görüyoruz,19.yy.da Moskova da bir Romans=Çingene modasının doğuşunu öğreniyoruz.Leningrad bulvarı,Tverskaya bulvarına dönüşüyor,en şık cadde,tüm güzel vitrinler burada diyorlar ama ben iki İtalyan,iki de Türk markasından başka bir şey göremiyorum.Vera,Moskova Baroğundan söz ediyor,zengin tüccarların güzel kiliseler yaptırdığını anlatıyor.Moskova nehrinin karşı kıyısına “Balçık” diyorlar.Moğollar şehre saldırdığında,nehrin taşarak balçık haline getirdiği bu bölgeye elçi ve tercümanlarını yerleştirmişler,adını türkçeden alan,Moğolların hatırası olan bu semtte şimdi Balçık Oteli var.

        Önümüzde beyaz bir güzellik ,”Kurtarıcı İsa” kilisesi var,çok eski havasına aldanmayalım bu kilise 2000-2005 yılları arasında yapılıyor ama ilginç bir hikayesi var.

       
                        KURTARICI İSA KİLİSESİ

Moskova nehrine hakim bu güzel yapının yerinde eskiden de bir kilise mevcut.1917 Devriminden sonra din bir uyuşturucu kabul edildiği için tüm kilise ve manastırlar kapatılıyor bu kilise de 1930 da havaya uçuruluyor.
     
                           ÇAN KULESİ

Yerine dev bir Lenin heykeli yapılması planlanıyor,bu öyle büyük bir heykel olacak ki ,ileriye uzattığı elinin üzerine helikopter pisti yapılacak.II. Dünya savaşı patlayınca proje iptal edilir ve yerine bir yüzme havuzu yapılır.Komünizmin çöküşünden sonra gelen toparlanma yıllarında tekrar gündeme gelen kilise ,zenginlerin bağışları ile 2005 yılında tamamlanır.Dedikodulara göre ,kilisenin cephelerinde ve içinde yer alan çok sayıdaki güzel heykeli Belediye başkanının yakın arkadaşı bir heykeltraş yapıyor.
     

     
                        CEPHEDE HEYKELLER

Ortodokslukta heykel yoktur,günahtır diye avaz avaz bağıran rahipler de ağızlarını kapatıyorlar bir süre sonra.Bu şehirdeki herşey gibi kilise de çok büyük,hatta iki kilise desek yanlış olmaz,zemin altındaki Krypta bölümü de ,yukardaki asıl kiliseden hiç geri kalmıyor.Heykeller,freskolar,mozaikler,bir süre sonra nereye bakacağımı şaşırıyorum.

     

      
     
                         OTEL NATİONAL

        Moskova deyince akıla Kızıl Meydan gelir.Kremlin=kale nin hemen yanıbaşındaki meydanın girişi bir panayır yerini andırıyor.İhtilal meydanının tam ortasında Napolyonu yenen mareşal Kutuzov atının üstünde,heykelin hemen altında,tüm çocuk filmlerindeki giysilere bürünmüş,onlarca tip,fotoğraf çektirmek isteyenlerden alacakları rubleleri hesap ediyorlar

    

    
       MAREŞAL KUTHUZOV TARİH MÜZESİ ÖNÜNDE

.Tam bir panayırdayız sanki ama kırmızı tuğladan yapılmış görkemli tarih müzesi önündeki Lenin beni kendime getiriyor,göz-kaş,saç aynı,kıyafet tıpkısı,ah biraz da boyu uzun olsaydı.Bir anda 3-5 Amerikalı fotoğraf çektirmek için bizim sahte Lenin in eline rubleleri sayıyorlar.Kutsal üçlü kapısından geçerek Kızıl Meydan a giriyoruz.

     
       TARİH MÜZESİ-DEVRİM MEYDANI CEPHESİ

     
                   KIZIL MEYDANA GİRİŞ
        
                KUTSAL ÜÇLÜ GİRİŞ KEMERİ
          
Zemin deki parkeler üzerine yaptıkları “çiçek halı” tüm meydanın ortasını kaplıyor,ama bu halı her iki yılda bir,ağustos ayında Brüksel deki Grand place da yapılan çiçek halı ile kıyaslanamaz,çok daha basit.Solda ,küçük bir kilise görüyoruz .Kazan Katedrali 1936 da Stalin in emri ile yerle bir edilince ,1993 de yerine ,eskisi ile hiç ilgisi olmayan bu kilise yapılıyor,biblo gibi,klasik Rus stilinde.
     
           KIZIL MEYDAN- KAZAN KİLİSESİ
     
         TARİH MÜZESİ KIZIL MEYDAN CEPHESİ
     
            KIZIL MEYDANDA ÇİNLİ GELİN

Sağda Lenin in mezarını ziyaret için müthiş bir kuyruk var,insanları teker teker sokuyorlar.
       
                       LENİN’İN MEZARI
       
                   KREMLİN’İN KULELERİ

Bizim böyle bir niyetimiz yok,tam karşımızdaki St. Basil veya Rusların okuyuşu ile St.Vasil kilisesi çok daha cazip benim için.Bu kilise bir müze olarak geziliyor günümüzde ve bilet 250 ruble=6,5 euro .

     
                      ST.BASİL KİLİSESİ

    
    

Kilisenin içi ikonaların sergilenebilmesi için labirent gibi koridorlara bölünmüş,yapının dini özellikleri kaybolmuş ama Moskovanın sembolü olan bu muhteşem yapıyı fotoğraflayabilmek için saatlarca etrafında turladık

     
                         ST BASİL ARKA CEPHE
     

Renkli görüntüsü bizi büyüledi,soğan tipli kubbeler bizi şaşırttı,tüm detayları aklıma yazabilmek beni heyecanlandırdı.
      
                        İKONOSTASİS
     
                       ST BASİL KUBBE İÇİ

Meydanın bir yanı Kremlin,diğer yanı ise ünlü Gum mağazası…Her ikisini de yarın gezeceğiz.

     
     KIZIL MEYDANDA ÇİÇEK HALI VE GUM MAĞAZASI

     
                           GUM 120 YAŞINDA

         Moskova nın serin temmuz öğle sonrasındaki programımız,dünyanın en büyük metrosunda ,en ünlü istasyonları ziyaret etmek.

       
                         METROYA İNİŞ

Bu metro da birbiriyle merkez istasyonlarda kesişen tam 13 tane hat var,bir de burada ilk defa gördüğüm ve tüm istasyonları birbirine daire şeklinde bağlayan çevre yolu gibi 20 km.lik bir hat daha var…Günde 8 milyon Moskovalı kullanıyor,zaten bu metro olmasa insanlar akşam evlerine gidemez,iş yerlerinde yatarlar bu korkunç trafikte.
     
                        SARAY GİBİ METRO

1931 yılında Stalin in emri ile yapımına başlanıyor ve inşaatta “Konsomol” denilen gençlik kolları aktif rol oynuyor.Toplam olarak 298 km.lik metroda 182 istasyon bulunuyor ve her istasyon farklı dekorasyonları ile “dünyanın en güzel metro istasyonları” ünvanını fazlası ile hakediyorlar.

  
                   METRODA SANAT -İŞÇİLER

    
                           MİMARLAR
         
                      RENKLİ VAGONLAR

Tüm istasyonlar sabah 05.30 ile gece 01.00 arasında hizmet veriyorlar.Bilet fiyatı nedir derseniz,Moskova daki en ucuz şey derim,30 ruble=0.75 euro ,yarım litre su ile aynı fiyat aşağı yukarı.Metro gezimizde ilk durak “Devrim Meydanı” =Ploshchad Revolusii.Avizelerin güzelliği,heykellerin şahaneliği derken kendimizi ikinci istasyon Kurskaya da buluyoruz.

     

    
                     ŞAHANE AVİZELER

     
                      SARAY GİBİ İSTASYONLAR

Elimde metro haritası olmasa biz hangi saraydayız diyeceğim,o derece muhteşem mekanlardayız.Duvarlar bir sergi salonu gibi tablolarla süslü,aralarda mozaikler,devrimin önder şahısları,sporcular,sanatçılar ,hepsi teker teker sahneye çıkıyorlar.


     
                          ALTIN MOZAİKLER
    
                   LENİN’DEN ANILAR
      ,
 SEVİMLİ REHBERİMİZ VERA “BARIŞ’I” ANLATIYOR

Sırada Konsomolskaya =Genç devrim önderlerine adanan istasyon var.Burada da her dalda başarılı olan gençlik arz-ı endam ediyor metro tünellerinde.Yüceltilen gençlik topluma önderlik ediyor ,teması işleniyor.
 
      
                      GÜZELİM VİTRAYLAR
      
                            MÜZİSYENLER
     
                            YAZARLAR

Novoslobodskaya ,4. İstasyonumuz,iyice sersemledik,artık ne görsek şaşırmayacak durumdayız.

     
                     METRODA LENİN      
      

      
       
        

Kievskaya istasyonunda ,Ukrayna nın Sovyet birliğine girişi kutlanıyor,kanlı ,canlı,sağlıklı Ukrayna gençliği yoldaşları karşılıyor.

     
     
                  UKRAYNA SOVYETLERE KATILIYOR

     
                     GEÇMİŞDEN BİR HATIRA

Altıncı istasyon Arbatskaya dan yer üstüne çıktığımızda  aklımız aşağıdaki görkemli güzelliklerde kalıyor doğrusu..1950 lerden sonra yapılan ,nisbeten yeni istasyonların bu kadar güzel olmadığını söylüyor rehberimiz.

       Şimdi artık Arbat sokağında soğuk bir bira içmenin zamanı geldi.Moskova da birbirine çok benzeyen ,Stalin devrinin “Yedi Kızkardeşler” adı verilen dev gibi binalarından biri olan Dışişleri bakanlığının önünden geçiyoruz.

      
                   DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI BİNASI
      
                            GİRİŞ KAPILARI
Stalin devrinin “Herşey çok büyük olmalı”fikrini tam olarak yansıtıyor bu yapı.Cephedeki klima çirkinliklerini görmezden gelirseniz bazı zevkli detaylar yakalayabiliyorsunuz 
     

     
                 BİNADAN DETAYLAR

       İşte ,hep adını duyduğumuz Arbat sokağındayız.Yayalara ayrılan bu sokakta sokak ressamları,seyyar kitapçılar,kafeler ve hediyelik eşya dükkanları var.İki yandaki tarihi yapıların arasında Puşkin in evini ve tam karşısında da Ünlü yazarı ve eşi Nathalia Gançerova yı  gösteren heykeli geçiyoruz.
     
                        PUŞKİN EVİ
     
     
                 PUSKİN VE EŞİ NATHALİA
     
Bir yer,bir film çok övüldüğü zaman bazan hayal kırıklığına uğrarız,işte Arbat sokağı da ben de aynı etkiyi yaratıyor,daha görkemli,daha canlı bekliyordum sanki.

     
                    ARBAT’TA MATRUŞKALAR

     
     
     
     
                     ARBAT’TAN GÖRÜNÜMLER
     
                              ARBAT GÜZELİ
     

Moskova nın ne kadar pahalı bir şehir olduğunu içtiğimiz biralar ispatlar gibi,iki biraya 560 ruble=14 euro ödüyoruz,hiçbir Avrupa şehrinde bu paraya içmedik.
     
                          BİRA MOLASI

      Gemiye dönme zamanı geldi,otobüsümüz akşam trafiğinde adım adım ilerliyor.Akşam yemeğinden sonra bir kez daha şehire ineceğiz ve Moskova nın ışıklar içindeki sihirli kubbelerini göreceğiz…Buluşmak üzere…!!!

11 yorum

 • arkutbay dedi ki:

  Neşe Hocam , harika geziniz harika bir yazı ile başladı . Zaten başlığı görünce okumak için sabırsızlanıyor insan . Bahsettiğiniz gösteriye biz de gitmiştik . Gerçekten çok güzeldi , herkese öneririm . Moskova yaz aylarında bazen çok sıcak olabiliyormuş . Birkaç yıl önce hava o kadar sıcak olmuştu ki Moskova civarındaki çalılıklar için için yanmış ve şehir günlerce duman altında kalmıştı . Şirin rehberinizin arkasındaki duvardaki kurdelede “yurtta sulh cihanda sulh”” yazdığını söylemişlerdi bize . Sonsuz teşekkürler Neşe Hocam , yazılarınızla bu yaz daha güzel geceçek .

 • besteerbak dedi ki:

  Merhaba Neşe yazıyı zevkle okudum.Bu geziyi yapmayı ben de istiyorum.Ön bilgileri almam iyi oldu.Daha sonra tur şirketi ve ücretler konusunda da yazışmak isterim.Yazının devamını bekliyorum.Kalemine sağlık…

 • NEŞE dedi ki:

  Yorumlara teşekkür dostlar..Organize bir turla yolculuk bizim sorumluluklarımızı azaltıyor ama gezme-görme merakımızı da sınırlıyor..Bana kalsa Moskova da St. Petersburg da birer haftayı hakediyor.Birçok kilisenin ve sarayın içine giremedim,müzeleri gönlümce gezemedim.Gemi seyir halindeyken uğranılan limanlar çok küçük yerleşimler olduğu için süre yeterliydi.Ekstra tur almazsanız hiç bir şey görmez ,gemide oturursunuz,verilen zaman içinde de bireysel olarak turun götürdüğü yerlere gitmek çok zor,yani mecburen ekstra turlar alınacak diyorum..Sevgilerimle

 • tutu... dedi ki:

  Cosmos Otele güneş vurunca rengi ne kadar güzel olmuş…. 1700 odalı otelin 20. katında kalmıştık. Asansörlerin olduğu koridorlarda özel görevliler oda numarana göre seni asansörlere yönlendiriyorlardı. Sizin de yazdığınız gibi Moskova Olimpiyatları için Fransız ortaklığıyla yapılmış. Moskova’da ilk gördüğüm heykel, bu otelin önündeki General De Gouelle heykeli olmuştu…..Okumaya devam ediyoruz.

 • Midgard dedi ki:

  “İçeri Gir Kokana, Dışarı Çık İkona” ne güzel bir tabir, bayıldım. 🙂 Neşe Hanım, elinize sağlık. Sizin yazılarınızı okumaktan da çok büyük zevk alıyor, gezinizin devamını merakla bekliyorum. Tur şirketleri konusunda haklısınız, ama ne yapalım bu sefer böyle olsun. Moskova’ya siz ayrıca gider, hakkıyla gezersiniz umarım bir gün.

 • filiz1 dedi ki:

  Gülnar hanım,mükemmel bir yazı -akıcı bir anlatım güzel tespitler sizden iyi belgeselci olur.

 • merakles dedi ki:

  Neşe Hocam gene mükemmel bir anlatım ve olağanüstü fotoğraflar. Bahsettiğiniz yerlerin çoğunu biz de gördük ve çok beğendik. Maalesef Arbat Güzeli hariç 🙂

 • edelweiss dedi ki:

  Sevgili Neşe , sizin yazılarınızı okurken bırakın görmeyi orada yaşıyormuş gibi hissediyorum.Resimler de çok güzel.Defalarca baktım.Siz bu benzetmeleri sevmezsiniz ama siz gerçekten gezginlerin kraliçesiniz.Sevgiler.

 • REDGREEN dedi ki:

  Fotoğraf destekli detaylı anlatımınız çok güzel.Biri Sovyetler birliği dönemi olmak üzere 2 kere gitmeme rağmen sizin yazınızda okuduğum detay kadarını görememişim.O yüzden yazınız benim için çok faydalı oldu.teşekkürler

 • gezmen dedi ki:

  Neşe Hocam, yine harika yazmış ve anlatmışsınız. Osmanlı’nın lüks,ihtişam ve şaşa içerisinde yaşadığı söylenir, Rusya ve İran’da ki sarayları görmeden, yorum yapmak büyük haksızlık. Paylaşımınız için teşekkürler.

 • exxe dedi ki:

  yazı da fotoğraflar da çok güzel… birkaç yıl önce yapmıştık bu turu, yeniden canlandı tüm anılar… teşekkürler… 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*