Hollanda’da Kanallar Arasında

                                       

Hollanda denilince birçoğumuzun aklına yel değirmenleri gelir. Yel değirmenlerinin dışında muhtemelen laleler ve deniz seviyesinin altındaki rakım, Hollanda’ya dair aklımıza gelen diğer özellikler olacaktır.


 


Hollanda Batı Avrupa’da Ren Nehri’nin deltasında yer alan bir ülkedir. Bu sebeple ülkenin ortalama rakımı oldukça düşüktür. Hatta kimi yerlerinde deniz seviyesinin altındadır.


 


Hollanda’da görebileceğiniz şehirlerin başında Amsterdam gelir. Ayrıca Rotterdam ve The Hague diğer popüler varış yerleridir.


 


Görülebilecek ve Yapılabilecekler


 


Amsterdam


 


Amsterdam etkileyici mimarisi, sevimli kanalları, zengin alışveriş imkânları ve sıcakkanlı insanlarıyla oldukça çekici bir şehirdir. Çoğu Amsterdamlı İngilizce konuşur; bu sebeple iletişim zorluğu çekmezsiniz. Üstelik şehir her zevke hitap eder. Eğer kültürel bir gezi istiyorsanız, sayısız müze ve sanat galerisi sizi tatmin edecektir. Eğer tarihi bir gezi istiyorsanız, Amsterdam’ın tarihi binaları ve müzeleri tam ilginize göre. Eğer eğlenmek istiyorsanız, Amsterdam Avrupa’nın en renkli gece yaşamına sahip. Kısacası Amsterdam size her halükârda unutulmaz deneyimler yaşatacaktır.


 


Amsterdam’ı en iyi tanımanın yolu bisikletle ya da yayan şehri gezmektir. Şehrin her yerinde bisiklet kiralayabilirsiniz. Coğrafi olarak düz bir şehir olduğu için bisiklet sürmeye uygundur. Özellikle kanalların, köprülerin ve parkların tadını en iyi bisikletle çıkarabilirsiniz. Tabii kanalların tadını çıkarmanın bir diğer yolu kanal turlarına katılmaktır. Şehrin her yerinden kanal turu yapan botlar kalkar.


 


Amsterdam’da görmeniz gereken popüler yerlerden biri Anne Frank’ın Evi Müzesi’dir. Bu önemli mekân sadece Anne Frank’tan ötürü değil, Nazi rejiminden kaçıp yurt dışına sığınan milyonlarca insanın anısından ötürü de önemli. Müzeye girdiğinizde sizi Anne Frank ve onunla beraber kaçanlarla ilgili ilginç bir sergi karşılayacak. Anne Frank’ın kaldığı odanın duvarlarında hâlâ kendi yapıştırdığı film yıldızlarının posterleri duruyor. Maalesef müze her zaman çok kalabalık oluyor.


 


Bir diğer önemli müze ise Van Gogh Müzesi. Bu müzede ünlü ressamın birçok eserini görebilirsiniz. Müze, dünyanın en zengin Van Gogh koleksiyonuna sahip. Her gün saat 10.00 ila 18.00 arasında açık. Cuma günleri akşam 10’a kadar ziyaret edebilirsiniz. Hollanda’nın tarihine dair bilgi edinebileceğiniz müze ise Rijks Müzesi. Bu iki müzenin biletini internetten çevrimiçi satın alabiliyorsunuz. Böylelikle sıra beklemenize gerek kalmaz.


 


Hollanda’nın eski şehir merkezi Avrupa’nın değişmeden kalan en büyük şehir merkezlerinden biri. Öyle ki çoğu sokak döşemeleri 19 yy.daki orijinal şekilleriyle duruyor. Şehir merkezinin bu kadar iyi korunmasının sebeplerinden biri II. Dünya Savaşı sırasında hasar görmemesi. Şehir merkezi yaklaşık 90 adadan oluşuyor. Bu adalar birbirine 400 köprüyle bağlanmış. Bu sebeple merkezde görülebilecek bir sürü tarihi köprü var. Ayrıca kanal boyunca dizilen evler mimari tarihi açıdan önemli eserler olarak kabul ediliyor.


 


Rotterdam


 


Hollanda’nın ticari merkezi olarak sayılan Rotterdam, dünyanın en büyük limanına sahip şehri olarak kabul ediliyordu. Ancak 2004 yılında bu ünvanı Şanghay’a kaptırdı. Şehir çok uzun bir süre turistik bir yer olarak kabul edilmiyordu. Ancak 90’lardan itibaren bu durum değişti. Günümüzde modern mimari yapılarıyla, zengin alışveriş olanaklarıyla, yıl boyunca düzenlenen festival ve etkinlikleriyle ve tabii ki renkli gece yaşamıyla turistlerin uğradığı önemli şehirlerden biri oldu.


 


Rotterdam’ın şehir merkezi II. Dünya Savaşı sırasında büyük hasar gördü. Bu sebeple şehrin tarihi dokusuna dair izleri görmek çok zor… Günümüz Rotterdam şehir merkezi modern mimari örneklerle dolu. Şehrin merkezinde bu mimari yapıların tadını çıkararak gezebilirsiniz. Ayrıca dinlenebileceğiniz birbirinden iyi kafeler ve restoranlar var.


 


Rotterdam’da görmeniz gereken en önemli müze Kunsthal. Kunsthal’ın koleksiyonunda eski ve modern sanat eserleri yer alır. Ayrıca müzede çeşitli sergiler düzenlenir.


 


Bir diğer önemli müze ise NAİ: Hollanda Mimarlık Enstitüsü. Bu müzenin bu şehirde olmasının sebebi, Hollanda’nın mimarlık başkentinin bu şehir olarak görülmesidir. Müze binası bile bir mimari şaheserdir.


 


Rotterdam aynı zamanda çeşitli festival ve etkinliklerle de ünlüdür. Bunlardan biri müzeler gecesidir. Eğer Şubat sonu gibi yolunuz Rotterdam’a düşerse bu etkinliğe katılın. Gece 2’ye kadar tüm müzeleri sade 11 Avro’ya gezebilirsiniz. Temmuz ayında ise Zomercarnaval düzenlenir. Bu dönemde Rotterdam tam bir renk cümbüşüne ve müziğe dolar.


 


The Hague


 


Hollanda kraliyet ailesinin yaşadığı bu şehir özellikle uluslar arası mahkemeleriyle tanınıyor. Şehir, çoğu Hollanda şehrinde olduğu gibi önemli mimari yapılarla dolu… Binnenhof, eski bir kale. Günümüzde Hollanda Meclisi bu binada yer alıyor. Plein ise şehrin ana meydanı. Birçok önemli yapı bu meydana bakıyor. Ayrıca birbirinden güzel kafe ve restoranları da bu meydan çevresinde bulmak mümkün. Ayrıca şehirde gezilebilecek çeşitli müzeler var.


 


Minik Notlar


   • Amsterdam kanalları her zaman botlarla doludur. Bu botların hepsi ulaşım amacıyla kullanılmaz. Kimileri ev-bottur! Kimi insanlar bu botlarda yaşıyor.

  • Hollanda çiçekleriyle ünlü! Amsterdam’dayken çiçek pazarına uğrayın. Birbirinden renkli ve birbirinde farklı şekillerdeki çiçekler sizi etkileyecektir.

  • Eğer Amsterdam ziyaretiniz 30 Nisan Koninginnedag’a denk gelirse Amsterdam’ın nasıl kocaman bir açık hava diskosuna dönüştüğünü görebilirsiniz. 30 Nisan Hollanda kraliçesi Beatrix’in doğum günü… Ulusal bayram olarak kabul edilen bugünde herkes sokaklara çıkıp bütün gün kutlamalar düzenler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*