HİNDİSTAN-( KERALA BÖLGESİ)FORT-KOCHİ-KODANAT(FİLLERİN BANYOSU)- MUNNAR (ÇAY BAHÇELERİ)-2012

    Ana sayfaAsyaHindistanHİNDİSTAN-( KERALA BÖLGESİ)FORT-KOCHİ-KODANAT(FİLLERİN BANYOSU)- MUNNAR (ÇAY BAHÇELERİ)-2012
Sabah çok erken,saat 6 da arabamız geldi. Biz bindikten sonra , Cochi’de dolaşa dolaşa bir İrlandalı hanım,iki ingiliz beyi de alarak seyahat grubumuzu tamamladık.İlginç bir topluluk.Bir Hintli iki İngiliz,bir İrlandalı ve iki Türk.Sanırım bu küçük topluluk için özel bir fıkra yok.İngizlerden biri Yoga öğretmeniymiş ve bu geziden önce bir AŞRAM’da kalmışlar..Öğretilerin verdiği bir mutluluk içindeler. Önce Fillerin banyosunu göreceğiz.Arabamız dar yollardan muhteşem bir doğanın içinde ilerliyor.Şöför Hint müziklerinden bir CD yapmış keyifle dinliyor,zaman zaman da eşlik ediyoruz..

Ormanın içinde dar bir yoldan yürüyerek su kıyısına geliyoruz.Yaklaşık 50 km yol gidiyoruz.KODANAT( Elephant Training Center)Bu kadar erken çıkmamızın nedeni saat 8 den önce fillerin yıkanmasını görebilmek.Ve muhteşem bir manzara. Filler sulara yatmış ,ellerinde kalın bir kabukla onları yıkayan bakıcıları.Çeşitli sesler çıkararak sağa yat kalk gibi komutlar veren bu kişiler en az filler kadar ilginçler.Ve tabi bir turist yığını.Bol bol fotoğraf çekiyoruz.Filler yıkandıktan sonra sıra bakıcılara geliyor.Onlar da kendilerini suya atıp yıkanıyorlar. Banyoları biten filler, üzerlerinde bakıcıları, ormanın içine doğru ilerliyorlar.Biz de peşlerinden. Tekrar arbamıza biniyoruz.Kahvaltı yapmaya gidiyoruz.Çok değişik yiyecekler.Özellikle PAYAM denilen pirinç unundan yapılan krep.Pek leziz.Karnımızı doyurduktan sonra yola koyuluyoruz. Hava çok güzel.Yolda durup MANGO suyu içiyoruz.Zaten Hindistan meyve ve sebze cenneti.

MUNNAR denilen bölgede çay bahçelerinin bulunduğu tepelerden geçerek kalacağımız otele varıyoruz.Burası 1600 m yükseklikte .BRİTSH COUNTY diye küçük bir yer..Topu topu üç odası var.Burayı işleten Hintli hiç boş kalmadıklarını söyledi.Tam tepede olduğu için biraz serin.Manzara harika,binbir renk. Yemek hazırlandı.Gelirgelmez Hintli bize mango suyu ikram etti. Çok güleryüzlü. Hindistan yazılarımda en çok bu sözcüğü kullandım,sanırım.Yemekten sonra çay bahçelerinin bulunduğu tepelerde dolaştık.Bizi bu yörenin çay fabrikasına(KANAN DEVAN HİLLS PLANTATİONS COMPANY PRİVATE LİMİTED) götürdüler.Bütün bu fabrikayı ve çay bahçeleri TATA’nınmış.Ve fabrika da onlar tarafından işletiliyormuş.Binada İngilizler zamanından kalma pek çok eşya var. Çayın nasıl elde edildiğini anlatan bir film gösterip,makinaları anlatıyorlar.Oldukça eski makinalarla çalışıyorlar.Çay bitkisi 100 yıl yaşayabiliyormuş.Bu kadar zor elde edilen bir şeyi ne de kolay tüketiyoruz diye düşünmeden edemiyorum.

Fabrikaya yakın bir okuldan çıkan çocuklar yanımıza gelip resim çektiriyorlar.Bu arada yaşlı bir adam yanımıza gelip ev yapması çikulata satmaya çalışıyor.Şaşırıyoruz.Ama daha sonra bu bölgede kakao ağaçlarının olduğunu öğrenince yöre halkının da bunu yapmasının doğal olduğunu düşünüyoruz.Tadı da fena değil.Anlaşılan yaşlı adam bunu okul çocuklarına satıyor. Oradan ayrılıp bir(SPİCE TOUR) BAHARAT ORMANINA gidiyoruz.En çok ta ensülin bitkisine şaşırdım.Tüm ilaçların yapıldığı bitkiler.Bir rehber anlatıyor.Çok hoşumuza gitti.Ağaçlarda baharatların ,ilaçların hammaddeleri.Geç vakit otelemize döndük.Odalar temiz.Akşam yemeğinden sonra biraz sohbet ettik.İngilizler meditasyon yaptılar.Çok temiz sakin bir hava .Aşağıda tek tük evlerin ışıkları var.Akşam İrlandalı bayan ve Hintli işletmeci ile sohbet ettik.Buraları gezmeye oldukça fazla Dubaili ve Suudi araplar geliyorlarmış.Özellikle de her sene düzenli olrak gelen dört hanımlı ve bol çocuklu bir suudi aileden söz etti. İlginç .Böyle cümbür cemaat seyahat etmek zor olsa gerek. Erken yattık.

Sabaha karşı bir siren sesiyle uyandık. Hayrola ne oldu diye meraklandık.Sonradan öğrendik ki siren burada sabah, öğlen ,akşam vakti bildirmek için çalınıyormuş.Kahvaltıdan sonra yola çıktık. KUNDALAY baraj gölü.Hava oldukça soğuk.Bir köprüden karşı kıyıya geçtik.Köprünün her iki tarafında incik boncuk satıcıları var. Göl çok güzel görünüyor.Daha sonra göl kıyısına da gittik.Su bisikletleri ile dolaştırıyorlar.Vadafon’un doğayı koruma sloganlarına her yerde rastlıyorsunuz.

Öğle yemeği yemek için otele döndük.Yemekten sonra TOP STATİON,en yüksek teprye çıktık.Manzara harika Dönüş yolculuğu çok zor oldu.Trafik çok karışık.Ancak akşam dokuza doğru dönebildik.Biraz da çarşıda dolaşıp yemek yedik. Sabah erken kalktık.Artık dönüş başladı.Uçağımız saat 9.30 da .Havalimanına varabilmek için de bir saat gerekiyor.

Bu Hindistan yolculuğu da bitti.Hindistan insanı o kadar çekiyor ki bir kez daha gitmeyi düşünüyorum.Tüm gezginlere de öneririm.

2 yorum

  • FigenLetaconnoux dedi ki:

    Beste’cim uzun zamandır giremiyordum Binrota’ya. Nepal Hindistan gezinizi dataylı anlatmışsın. Son yazından başladım okumaya. Sıra diğerlerinde. Taşınma telaşından vakit bulup onları da okuyacağım. En çok gezimek istediğim destinasyon. Ellerine, emeğine sağlık…

  • besteerbak dedi ki:

    Figen’cim teşekkür ederim.Hakikaten senin kameran gerekiyor,oralarda.Benden bu kadar.Sağol.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*