HİNDİSTAN-FORT-COCHİ-2012

Katmandu, TRİBHUVAN Havalimanından uçağımız yerel saat ile 15.10 da kalkacak.1.30 dakikalık bir uçuş ile DELHİ, INDRA GHANDİ Havaalanına ineceğiz. Oradan da 19.00 da FORT –COCHİN ‘ne hareket edeceğiz. Yerel saat ile 22.05 te Havalimanına varacağız. Bu uçuşun birinci etabını JET AIRWAYS, ikinci etabını ise AIR İNDİA ile yaptık. MANANG OTEL den ayrılırken, otel müdürü boyunlarımıza ipek birer şal taktı. Bu onların hoşça kal hediyesiymiş. Daha sonra da Havaalanında turistlerin hepsinde gördük. Çok hoş bir davranış.Nepal’e tekrar gelmeyi düşünüyorum. Ne olur ne olmaz diye biraz erken Havalimanına vardık. Felaket bir kuyruk var. Bu ülkede ve Hindistan’da pasaport kontrolleri çok sıkı. Durmadan aranıyorsunuz. Daha önce de söz ettiğim gibi havalimanı küçük ve bakımsız. Ama şunu da söylemeliyim, pilotlar çok iyi. Kalkış ve inişlerde hiç problem yaşamadık.

KATMANDU’ya gece gelmiştik, gündüz dönüyoruz. O muhteşem sıradağların arasından süzülerek uçuyoruz. Harika manzaralar. Katmandu dağların arasında bir vadide. Uçakta bol miktarda çocuk var. Biri ağlamayı kesiyor, diğeri başlıyor. Koro yapıyorlar. Anneler geniş. Delhi Havalimanına indikten sonra yeniden kontrol. Uçakta uyuyoruz. Artık sıcağa gidiyoruz. İnişte bizi VİCTOR karşılıyor. İki sene önce yaptığımız KERALA gezisinde onun pansiyonunda kalmıştık. Sonra arkadaş olduk. Hintli bir Hıristiyan. Bize özlemle sarılıyor. Havalimanı COCHİN arası bir saat sürüyor. Bence HİNDİSTAN’ın KERALA Bölgesi görülmezse, HİNDİSTAN görülmüş sayılmaz. Gerçekten bu bölge çok farklı. Birçok Hintliden bu cümleyi işitebilirsiniz. Burası hem iklim hem de insanları bakımından Kuzey Hindistan’dan çok farklı. Delhi ve civarını gezerseniz belki de bir daha Hindistan’a gitmek istemezsiniz ama burayı görürseniz de bizim gibi bir daha gelebilmek için çaba harcarsınız. Gerçi Hindistan’ın her yeri ayrı bir güzel ayrı bir kültür.

Victor’un evi de TRİPADVİSOR’DA yer almış. Yalnız bu sitede yer alan her otele de pek güvenmemek lazım. Bazen şok olabiliyorsunuz. Bu otel ya da pansiyonların nasıl bu siteye üye olduklarını Victor’a soruyorum. Resimlerini gönderiyorlarmış. Bir ücret karşılığı üye olunuyormuş. Yani çok da bir denetim yok gibi. Ben artık bir yer ayırmak için oranın müdürlüğüne direk yazıyorum. Bir defa yer ayırttım. Kredi kartını bir hafta boyunca bloke ediyorlar. İptal ettiğim halde. Dikkatli olmak lazım. Sonra oteli beğenmeseniz bile kalmaya mecbur oluyorsunuz. Müdüriyete yazdığınızda Kredi Kartı vermenize de gerek kalmıyor. “THE ARK” Homme Stay. Gerçekten çok temiz. Giden tüm arkadaşlara önereceğim bir yer. Merkeze de çok yakın. Biz iki yıl önce geldiğimizde burada Hollandalı bir bayan kalıyordu. Bu yıl Victor ve Anneka evlenmişler.İki yıl önce yapılmayan bir işlemi yaptılar.Artık burası da devlete bildirilmiş.Her türlü pasaport bilgilerini İnternet üzerinden gönderiyorlar.Böylece devletin sıkı takibi burada da devam ediyor. Kerala Bölgesinden DUBAİ’YE çalışmaya giden birçok Hintli burada villa yaptırıyor ve onları pansiyon olarak işletiyorlar.

Burası İzmir’in Çeşme’si gibi yazlıkların olduğu bir yer. Ve iki yılda bayağı gelişmiş. Hıristiyanların oturduğu bölge. Çok yorulduğumuz için biraz sohbetten sonra yatıyoruz. Bugün benim yaşgünüm. Victor sabah kahvaltısı meyve salatamızı, masala çaylarımızı hazırlamış. Enfes.Victor elinde bir sepet çiçekle içeri giriyor.Çocuklarım ve arkadaşım telefon etmişler.Böyle bir sepet hazırlatmışlar.Çok duygulandım.Geçen sefer gidemediğimiz Cherai Beach’e Victor’un çağırdığı Tuk-tuk ile gidiyoruz.Bir hayli uzak.Aslında Feribotla geçiliyormuş ama saat uymadığı için rikşa götürüyor.Alabildiğine uzun bir kumsal .Okyanusa dikkat etmek gerek.Öyle kolay kolay girilemiyor.Dalgalar geniş,ince kum.Deniz ürkütüyor.Biz de Hintliler gibi ayakkabılarımızı elimize alıp yürüyoruz. Bazı turisler güneşleniyorlar. Bir kafe bulup oturuyoruz. Yan masamızda Fransız turistler var. Okyanusu seyretmekten keyif alıyoruz. Yaşgünü kutlaması yapıyoruz.

Daha sonra şoför bizi buranın en büyük mağazasına götürüyor. Bu mağazanın birçok şubesi varmış.”KALYAN” Üç katlı mağazada SARİ kumaşları göz kamaştırıyor. Ne emek.Ayrıca bu yörenin erkekleri tarafından giyilen bir de tek bir kumaştan oluşan bazen şort bazen etek olan bir kumaş var.Mağazada kızlar etrafımızı sarıyor.Bana Sari giydiriyorlar.Birlikte fotoğraf çektirip gülüşüyorlar.Ayrıca hemen hepsi Sarileri giyinip poz veriyorlar.Mağazadan çıktıktan sonra pansiyonumuza dönüyoruz.Hava kararıyor.Victor bize işlettiği restoranda bir yemek hazırlayacak.Victor bizi ailesinin yanına götürüyor.Oğlan kardeşi ve hanımı iki şirin çocuğu şık şık giyinmiş bizi bekliyor.Derken içeri bir pasta ve üzerinde bir lotus çiçeği.Çok şaşırıyorum.Bir göz odada oturan bu insanların ne kocaman bir yürekleri var.Daha mutlu olamazdım.Sonra da hep birlikte terasa çıkıyoruz.Yemekler hazır.Bu ince insanlarla birlikte karşımızda SANTA CRUZ BASİLİCA ,bir yaz akşamı.İzmir’in sevdiğim yaz akşamları gibi.Tertemiz bir hava sıcak kanlı,dost insanlar.Gece bol bol sohbet.Şirin çocuklar.

Yarın ÇAY BAHÇELERİ ve Fillerin yıkanmasını göreceğiz.bir gece orada kalacağız.Saat 07 de yola çıkıyoruz.Yazıma devam edeceğim.

10 yorum

 • arkutbay dedi ki:

  Bir gezgine de Hindistan’da doğum günü kutlaması yakışır . Mutlu yıllar .

 • besteerbak dedi ki:

  Çok teşekkürler.Bu sizin ince fikriniz.

 • Zeynep dedi ki:

  kesinlikle böyle bir doğum günü hiç unutulmaz…mutlu yıllar

 • besteerbak dedi ki:

  Teşekkürler.Bence de.

 • hayatveren dedi ki:

  Beste hnm öykü tadındaki yazılarınızı keyifle okuyorum. deneyimlerinizi emek verip bize de aktardığınız için çok teşekkürler.

 • FigenLetaconnoux dedi ki:

  Nice böyle güzel bol gezili yaşlara Beste’cim. Hindistan, Nepal çok uzun zamandır beni çağırıyor. Hatta bir seferinde vize, uçak bileti herşey hazırdı ancak iptal etmek zorunda kalmıştım. Sene 2003’dü sanırım, Halen kısmet olmadı. Bakalım ne zamana? Sarilerin renkleri harika. Yazının devamını bekliyorum…

 • besteerbak dedi ki:

  İsmail Bey teşekkürler Böyle güzel yorumlar yazılarımı keyifle yazmamı sağlıyor

 • besteerbak dedi ki:

  Figen cim inşallah kısmet olur Gerçekten güzel yerler Teşekkürler

 • gulliblecow dedi ki:

  asya büyülü kıta sizin yazılarını takip ediyorum sizde farkındasınız bunun ve asyanın büyüsü sizide etkisi altına aldığını görmek çok güzel.yazılarınızı bekliyorum kendinize çok çok iyi bakın.teşekkürler

 • besteerbak dedi ki:

  Hakikaten büyülü.Avrupada alınamayan bir tat.Çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*