Güneşin En Güzel Battığı Yer: Gölyazı

Bursa – İzmir yolu üzerinde Uluabat (Apollont) gölü kıyısında yer alan Gölyazı özellikle son yıllarda çok ilgi görüyor. Bu ilginin en önemli nedeninin teknolojinin de gelişimi ile paylaşılan harika Gölyazı fotoğrafları olduğunu düşünüyorum. Günbatımı saatinin yaklaşması ile Bursa’lı fotoğrafçılar göl kenarında adeta siper alıyorlar. 

“Apollon Krallığı’nın merkezi olarak bilinen Gölyazı, bir süre Adramittion (Edremit)’na, bir süre de Kyzikos (Edincik)’a bağlı kalmıştır. İmparator Hadrianus (M.S. 117-138)’un Bithynia gezisi sırasında kente uğradığı, kentin kapısındaki adına konulmuş onur yazısından anlaşılmaktadır.

Bizans Dönemi’nde Apollania ad Rhyndacum, önce Bithynia Piskoposluğu’na bağlı kalmış, daha sonra Nicamedia ve kısa bir süre de Kios piskoposluklarına bağlanmıştır.”

Gölyazı öylesine fotoğrafik bir yer ki; içine göl üzerinde sessizce süzülen kayıkları da sığdırabileceğiniz en güzel günbatımı manzaralarını, uzun yolculuklarında burayı seçmiş çeşit çeşit balıkçıl kuşlarını, ekmeğini gölden kazanan emekçi balıkçıları, balığa doymuş tombul kedileri ve yüzünden gülümseme eksik olmayan sıcacık insanını eşsiz fotoğraf karelerinde ölümsüzleştirebilirsiniz.

Sadece fotoğrafçılara değil tüm misafirlerine çeşitli seçenekler sunuyor Gölyazı. Adayı karaya bağlayan köprüden geçtikten sonra kıyı boyunca yapılan yürüyüşün tadına doyum olmuyor. Bu yürüyüş sırasında ağlarını onaran balıkçılar, Gölyazı’nın simgesi olan leylekler eşlik ediyor sizlere.   

Tadına doyum olunmayan sadece bu yürüyüş değil elbette, adanın hemen girişindeki çay bahçesinde göl manzarası eşliğinde yenilen turna balığı çok lezzetli.      

     

Gölyazı benim için güneşin en güzel battığı yerdir. Sadece günbatımını izlemek için bile yaşanılır bu şirin köyde.

18 yorum

 • enise dedi ki:

  Sözcükler yetersiz kalır. Süppperrrr! Görsel şölen.Sondan iki fotoğrafı istiyorum,Sevgili Çağrı :))) Yüreğine ve enerjne sağlık…..

 • cherryblossomgirl dedi ki:

  söyleyecek söz yok gerçekten de, çok keyif alıyorum yazılarından ve fotoğraflarından, ellerine gözlerine sağlık.

 • EYLÜLADA dedi ki:

  Sanal sergi devam ediyor…

 • Alinda dedi ki:

  Tekrar tekrar baktıran harika fotoğraflar.

 • alize dedi ki:

  gerçekten tadına doyum olmayan günbatımı fotoğrafları.sevgili alinda haklı tekrar tekrar baktırıyorlar…

 • tütü dedi ki:

  Voyager dergisinde okumuştum,Gölyazı’nın kadınları da balığa çıkıyormuş.Balıkçı kadınlarla yapılan güzel bir röpörtajdı.Gölyazı (Apolyont)aynı zamanda bir mübadele yöresi Selanikten gelen göçmenler yerleşmiş.Giden Rumlardan ve yakınlarından da her sene guruplar halinde gelenler olurmuş.
  Ben de birkaç ay önce bu güzel beldedeydim.Kapı önünde oturup sizi sohbetlerine katıveren teyzelere bayılmıştım.Cagrıtem fotoğraflar yine muhteşem,devamı mutlaka vardır,albüm olarak görecek miyiz?

 • BEERCAN dedi ki:

  müthiş fotoğraflar bu kentte yaşamaktan yana çok mutluyum,mutluyum ki burası bana 25 dk.kadar uzaklıkta bazen kafamı dağıtmaya giderim gölyazı ya.eline sağlık çok güzel olmuş

 • mctumer dedi ki:

  Sevgili Çağrı, 26 ekimde bende Gölyazıya gitmiştim. Soğuk, yağmurlu bir havaydı ve etrafta fotoğraf severlerden başka kimse yoktu. Gölyazı fotoğrafçılar için gerçek bir cennet. Sizin yazınızda fotoğraflarınızda harika. elinize sağlık. Acaba eylül ya da ekim gibi binrota olarak bir haftasonu konaklamalı fotoğraf gezisi yapmalı.

 • asust dedi ki:

  Ne kadar güzel bir ülkede yaşıyoruz ve iyi ki bunları resme, yazıya geçirecek duyarlı kişiler de var… Fotoğraflara bakınca rüya gibi bir yolculuğa çıkıyor insan…Sizi bu güzel yazınız ve harika fotoğraflarınız için kutluyorum.

 • ZİKO dedi ki:

  Gölyazıya harika bir yer.Keşke daha önce koruma altına alınsaydı.Sevgili Çağrı fotoğraflar herzamanki gibi çok güzel.Uluabat gölünün , Akçalar köyü kıyıları ve Unçukuru Köyünden görüntüsü de çok güzeldir.Senin objektifinden gölü buralardan da görmek isteriz.(Nasıl olsa bir ayağın Bursada imiş )

 • abt_smyrna dedi ki:

  İyi ki de geldin de tekrardan yazmaya başladın.

 • oymakas dedi ki:

  Şölen devam ediyor.

 • ayşegül- dedi ki:

  Fotoğraflar sanki yağlı boya tablolar gibi… gerçek olamayacak kadar güzel ve hayal tadında. Çok güzel bir sergiyi gezdim , hikayesi de anlatılan…

 • cagritem dedi ki:

  yorumda bulunan tüm dostlarıma teşekkür ediyorum..

 • despina dedi ki:

  selamlar olsun günyazı. Yazın çok güzel. Fotoğraflar harika. Ben de alıcam ben de başlıycam fotoğraf çekmeye. Özendirdin beni. Teşekkür ederim 🙂

 • despina dedi ki:

  günyazı değil cagrıtem olacakmış düzeltirim 🙂

 • SEVDAM dedi ki:

  Muhteşem olmuş hepsi birer harika devam edin lütfen elinize sağlık .

 • NEŞE dedi ki:

  Bir kere bakmak yetmez bu fotoğraflara ,vakit buldukça hep dönmek ve en yakın zamanda da buraya gitmek lazım.İlkbaharda şahane olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*