GUATEMALA CITY

Guatemala City


 


Guatemala Cumhuriyeti, Orta Amerika’da Kıstas bölgesinde bir ülkedir. Kuzeyinde Meksika, doğusunda Belize ve Honduras, güneyinde ise El Salvador vardır. Ayrıca doğuda Karayiplere, batıda Büyük Okyanus’a kıyısı vardır.


 


Guatemala’nın başkenti olan Guatemala City, merkezi Amerika’nın en büyük şehridir. Sıcaklık şehirde yıl boyunca 10-25 derece arasındadır. Şehrin tarihi,  arkeolojik verilere göre 9,000 yıl öncesine kadar gidiyor. Şehir, 1821 yılında Orta Amerika’nın İspanya’dan bağımsızlığının ilanı sonucu Birleşik Orta Amerika vilayetlerinin baş şehri oldu.

Guatemala City, sonradan başkent olmuş bir yer. Ülkenin ilk başkenti Antigua…Yıllar önce Antigua Bölgesi’nde yaşanan depremler sonucu, başkent, şu anki vadiye taşınmış ve ismi Guatemala City olmuş.. Kentin merkezinde geniş bir meydan var, meydanın bir tarafında park, diğer tarafında tarihi binalar yer alıyor. Bu meydan, başkentin kalbi adeta…


Şehirde, sokaklarda gezdikçe sokak müzisyenlerine ve yolda dans eden halka rastlamanız mümkün, etrafta kurulu halk pazarlarında alışveriş yapabilirsiniz.


Şehir, 21 ayrı bölgeye ayrılmış durumda. İlk bölge, tarihi merkez. Burada ulusal köşk, cumhurbaşkanlığı köşkü, katedral, ana meydan bulunuyor. Dokuzuncu ve onuncu bölge ise birinci sınıf otelleri, restoranları, cafeleri, barları ve alışveriş merkezleriyle ünlü. Onuncu bölgenin bir kısmı, Zona Viva olarak geçiyor, bunun anlamı da “yaşam dolu bölge”, çünkü burada gece hayatı çok hareketli…


Mapa en Relieve, görülmesi gereken, ilginç ve eşi olmayan bir yapı. Minerva parkının içinde, açıkhavada olan bu yapı, bir harita maketi. Guatemala’nın haritasının maketi olan bu yapının başka bir ülke ya da şehirde benzeri yok. 1904’te yapılmış olan bu maket çalışma, 1800 metrekarelik bir yer kaplıyor. Bu haritada Guatemala’da bulunan doğal olan, olmayan tüm coğrafi yapıyı görmeniz mümkün. Harita, o kadar geniş ki, tamamını görebilmeniz için bir gözlem kulesine çıkmanız gerekiyor. İlginç olan şu ki, 1904 yılında herhangi bir uydu sistemi veya havadan fotoğrafçılık teknikleri yoktu…  Parkta bulunan mağazadan, bu yapıyla ilgili kitaplar kartpostallar ve benzeri eşyalar satın almanız mümkün


Popol Vuh Müzesi de görülmeye değer bir müze. Popol Vuh aslında Mayalara ait kutsal kitaptır ve olayların kitabı anlamına gelir fakat bu müzenin bu kitapla pek bir ilgisi yok, müze aslen Maya uygarlığının sanatına ve arkeolojik öğelerine yer veren bir müze. Kolonyal öğelere yer veren bir odaya da sahip.


Maya’lara ait geleneksel kostümlerin, kumaş boyama teknikleriyle ilgili bilgilerin yer aldığı Ixchel Geleneksel Kostüm Müzesi’nde ise, geleneksel kostümlerin tarihçesi ile ilgili bilgiler bulabilir, Carmen Pettersen’e ait boyama koleksiyonunu görebilirsiniz. Müzenin iindeki mapazada Guatemala zanaatkârlığıyla ilgili özel parçalar bulmanız mümkün, çarşı pazarda bulacaklarınızdan daha pahalı olacaktır ama bir o kadar da kalitelidir. Buradan, Maya uygarlığı ve Guatemala ile ilgili bilgi alabileceğiniz değerli kitaplar da satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*