GRENADAGrenada ile ilgili bu yazı, sitenin içeriğidir, yoruma ve puana açık değildir.GRENADA


 


Karayip denizinde yer alan adalardan biridir. Grenada Adası ve Grenadines ada grubundan oluşur. 20 km’den biraz daha uzun bir adadır.


 


Ülkede tropik deniz iklimi hakimdir. Bölge, kuzeybatıdan devamlı şiddetli rüzgârlar alır.


 


Yaşayan halkın çoğu Afrika kökenlidir.


 


Başkenti St. Georges’tir.


 


Kristof Kolomb burayı keşfettiğinde Concepcion adını koymuştur, daha sonra nasıl Grenada olduğu bilinmemektedir.


 


Ülke bağımsızlığını Şubat 1974 yılında ilan etti. 1979’da hükümet darbeyle devrildi. Ekim 1983’te ABD birlikleri ülkeyi işgal etti.


 


Ülke idari olarak 6 bölgeye, 1 de bağımsız bölgeye ayrılmıştır. Carriacou ve Petit Martinique, Saint Andrew, Saint David, Saint George, Saint John, Saint Mark, Saint Patrick


 


Adanın kuzeyi plaj ve kumsallarla kaplıdır. Sıra dağlar, adayı kuzey-güney doğrultusunda geçerek ortadan ikiye ayırır. Bu dağların en yüksek noktası 840 m yükseklikteki St.Catherine Tepesidir. Dağların merkezinde, Grond Etang adındaki krater gölü, sönmüş bir volkanın ağzında meydana gelmiştir. Ada pek çok dere, çay ve sel suları tarafından sulanmaktadır. Pek çok sıcak su kaynağı mevcuttur. Adanın güney kıyıları çok girintili çıkıntılıdır.


 


Adada sıcaklık değerleri genelde sâbit olup, yüksek yerlerde değişiklik gösterebilmektedir. Düz olan bölgelerdeki senelik sıcaklık ortalaması 28°C civarındadır. Ocak-Mayıs arası ara sıra yağış görülebilir. Senenin kalan zamanı ise bol yağışlıdır. Kasırgalar da ülke ikliminin önemli özelliklerindendir.Ormanların sık olduğu ülkede, tropikal meyveler, çiçekler, küçük ağaçlar ve eğrelti otları bolca bulunur.


 


Resmî dil İngilizce olmasına rağmen, adada Afrika aksanlı bir Fransızca da konuşulur. Halkın % 64’ü Katolik Hıristiyan’dır, % 22’si ise Anglikan mezhebindedir.6–14 yaşları arasında eğitim mecburî ve parasızdır. Eğitim sistemi İngiliz sistemidir. 


 


Halk genellikle tarım sektöründe çalışır. Yani ekonomi tarıma dayalıdır. Turizm de hiç şüphesiz ekonomilerinde önemli bir yer tutar.


 


 Grenada, bir baharat cennetidir. İhraç ettiği ziraat ürünleri, muz, şeker, baharat, kakao, narenciye, kahve ve hindistancevizidir. Gene de  en büyük gelir turizmden temin edilmektedir.


 


Ülkenin başlıca şehirleri


 


St. George’s: Bu pitoresk başşehir, adanın en doğal liman şehri olup, belki de Tüm Karayiplerin en çekici bölgesidir. Fransızlar tarafından 18. yüzyılın başlarında bulunan kent, geleneksel mimarisiyle hala Fransız etkileri taşır. Şehrin daha içlerinde yer alan ve ideal bir şekilde oluşturulmuş olan Carenage adındaki liman son 300 yıldır adanın denizcilik aktivitelerinin merkezi olmuştur. St Georges’in  gotik kulesi olan St George’s Roman Katolik Katedrali, şehrin en görünen noktasıdır.1818’de inşa edilmiştir ve şehre Avrupai bir hava katmaktadır. Şehirde Pazar günleri kurulan pazarları kaçırmamalısınız, sabahtan kurulan bu pazarlar, renkli, cafcaflı ve çok hareketli geçer. Son iki yüz yıldır bu pazarlar adeta bir gelenek gibi kurulmaktadır. Tüm yerel mallara rastlayabileceğiniz bu meydanda aynı zamanda dini, politik konuşmalar da gerçekleşir.


 


 


Grenville: Grenville, St Georges’ten sonra ülkenin en büyük şehridir. Grenada’nın doğu kıyılarında yer alır. Buradaki halk tarım endüstrisiyle uğraşır. Grenville’de, Grenada’nın en büyük nutmeg bitkileri vardır. Nutmeg, bir ağaç tohumudur aslen ve iki farklı baharattan meydana gelen tek tropik meyvedir. Bu ağaçtan çeşitli yağlar da çıkarılır. Bu meyvenin olgunlaşmamış tohumundan Morne Delice isminde bir reçel yapar Grenadalılar. Hatta Endonezya’da, meyvenin bu bölümü dilimlenir, pişirilir ve kristalize edilerek manisan pala isminde bir şeker elde ederler. Grenville, bu önemli meyveyi bir çok ülkeye ihraç etmektedir. 17. yüzyılda, bu meyve uluslar arası bir ihtilaf yaratmış. Rönesans Avrupa’sında nutmeg en pahalı mallardan biriymiş. İngiltere ve Hollanda, bu bitkiyi elde etmek ve üretmek için yarışa girmişler.


Şehrin pazaryerinden, tüm adaya giden otobüsler bulmanız mümkün.


 


 


Gouyave: Bu şehir, ülkenin üçüncü en büyük balıkçılık şehridir. İlki başkent St George, ikincisi de Grenville’dir.) Adanın batı kıyısında yer alır. İngiltere’nin Kraliçe Charlotte’sinden sonra Charlotte Town diye geçse de, daha sonra tekrar isimlendirilmiş ve Guava ağaçlarından dolayı Fransızlar tarafından Gouyave şeklinde isimlendirilmiştir. Bu şehre genelde, hiç uyumayan şehir ve aksiyon şehri denilir. Çünkü bu şehirde devamlı bir aktivite vardır: partiler, danslar, balık günleri, karnavallar… Bu şehir adeta parlar, gürültülü ve eğlencelidir.


 


Her yıl 29 Haziran haftası, Balıkçıların Doğumgünü adıyla bir kutlamaları vardır. Bu haftada tüm Grenada’dan balıkçılar gelerek tekne yarışı yaparlar. Ayrıca her Cuma, balık günü kutlanır, hem yerlilerin hem turistlerin oluşturduğu sıcak bir atmosferde, her türlü balık yemeği yenir. Bu şehrin ziyaretçileri her zaman buradan gülen bir yüzle ayrılırlar.


 


 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*