Fotoğrafların Dilinden-Kaleler

Fotoğrafların Dilinden-Kaleler

Bir çok yerde farklı mekanları gezerken (tekne turu, müzeler) kaleleri de her zaman gezi planımıza aldık. Bazılarını gezmek zahmetli oldu. 

Aşağıdaki kaleler umarım ilginizi çeker:


Belçika-Antwerp: Steen (Kaya) Kalesi. 1200-1225 yılları arasında kayalardan yapılmış.Bir efsaneye göre nehrin kenarındaki bu kalede şehirden haraç toplayan dev Druoon Antigoon yaşıyormuş


Dubrovnik-Eski şehri çevreleyen surlardan oluşan kaledir. Şehri korumak amacıyla 12 yy. yapıma başlanan kalede güçlendirme, eklemeler ve tamiratlar 17 yy. kadar sürmüş.


İtalya-Floransa: Piazza Della Signoria meydanında bulunan yapı: kaleye benzemektedir ve 1299 yılında Arnolfo di Cambio tarafından yapılmış ve Medici ailesinin ikametgahı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Şehrin en önemli sembollerinden biridir. 1300 yılında, Floransa Cumhuriyetinin bir sembolü olmuştur.


Suriye-Halep Kalesi: Dünyanın en eski kalelerinden biri olduğu belirtilen Halep Kalesi’nden başta Babilliler olmak üzere Mezapotamya devletleri, Persler, Büyük İskender, Roma, Bizans, Emevi ve Abbasiler, Moğollar ve Memluklar, Eyyubiler, Selçuklular ve Osmanlılar, son olarak da Fransız işgalciler geçmiş. Anlatılana göre, bu kaleyi tarihte hiçbir ordu fethedememiş, ama işgalci güçlere teslim olarak ya da saray entrikalarıyla kale tarih boyunca sürekli el değiştirmiş.


Mısır-İskenderiye: Kayıtbay Kalesi, 1404 yılında İskenderiye Feneri’nin olduğu Faros Adası’na yapılmış. Daha sonra %90’nı yıkılmış olan kalenin 1984 yılında restorasyonu yapılmış.


İngiltere-Londra: Windsor Kalesi (1524-1525) Kraliyet rezidansı olarak kullanılmaktadır.


Midilli-Molivos: Cenevizliler tarafından yapıla kale, Osmanlılar döneminde bakımdan geçirilmiş ve Kuzey Ege denizini kontrol etmek için kullanılmış.


İsviçre-Montrö: Chillon Kalesi Leman Gölü’nün en güzel noktalarından birine kurulmuş, orta büyüklükte bir şato.


İtalya-Napoli:
Neapol Castel Nuovo’nun (Castel Nuovo Şatosu) 1279-1284 yıllarında Sicilya Kralı I. Carlo tarafından yaptırılan Şato ihtişamından bir şey kaybetmemiş.


İspanya-Sevilla: Real Alkazar


İtalya – Sicilya Adası’ndaki kalenin ön cephesi.

Zamanında kimisi defans amacıyla (yani kendine saldıranı püskürtmek amacıyla), kimisi belli bir bölgeyi güvenlik amacıyla korumak için yapılmış. Genelde yüksek surlar ile çevrilmiş, ya deniz ya da nehir kenarına kurulmuş bu yapılar günümüze kadar çok iyi korunmuşlar.

Sağlıcakla kalın,

6 yorum

 • Zeynep dedi ki:

  yine birbirinden güzel fotoğraflar ellerinize sağlık

 • NEŞE dedi ki:

  Sevgili “bizim hikayemiz”…böyle özel konuları işleyen yazılar çok hoşuma gidiyor,hele sizinki gibi bol fotolu olursa….Yalnız çok küçük bir ekleme yapmak isterim,son fotonuz,Sicilya da bir kale olarak geçmiş,bu güzel yapı,bir kale değil,bir katedral ve Sicilya da Cefalu da muazzam bir yapı,çok güzel bir katedral ve özellikle Bizans stili mozaikleri ile ünlü,Cefalu da bir hafta geçirdim,hergün ziyaret ettim….Çok teşekkürler….

 • bizim hikayemiz dedi ki:

  Sevgili Neşe Hanım, bugüne kadarki yazılarımıza gösterdiğiniz ilgi ve desteğe çok teşekkür ederiz. Cefalu’yu hatırlatmanız; bizi orada geçirdiğimiz keyifli zamanlara götürdü. Gerçekten de katedral muazzamdı. Bu arada Meis yazınız bize bu yaz rehber olacak sanırız:)

 • NEŞE dedi ki:

  Sevgili Seda,Cefalu ,kasaba olarak da,yemekler olarak da harikaydı,siz de beğenmişsiniz,ben bir hafta içinde tüm çevreyi dolaştım,çok sevdim…Meis gerçekten çok şirin bir yer,pansiyonumuzdan da memnun kaldık,daha pahalı ve şık yerlerde vardı ama bizim pansiyonumuz çok temiz ve ciciydi,zaten ufacık yerleşimde heryer merkez…Gideceğiniz zaman yazışalım ve pansiyonun sitesini size göndereyim yer ayırtmak için…En güzel ay,eylül ortası,öncesi çok sıcak olur….Çok sevgiler…

 • kizirbey dedi ki:

  güzel bir yazı olmuş, ellerinize sağlık, fotoğrafların dili hakkaten çok güzelmiş, devamlarını da bekliyoruz

 • arkutbay dedi ki:

  İki dakikada baktığımız bu fotoğraflarda aslında yılların gezi emeği var . Bu durumda önce ayaklarınıza sağlık , sonra devamı için kesenize bereket , sonra da özellikle benim için önemli olan Kayıtbay Kalesi için sonsuz teşekkürler .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*