Floransa, Pisa ,Venedik – 3

 

Santa Maria Novella tren istasyonunundan Pisa biletlerimizi aldık.Bu benim Pisa'ya ikinci gidişim olacak. Ancak birincisinde daha lise öğrencisiydim.Yani kule bile daha dikti.Kuleye etrafındaki sütunlu alandan çıkmıştım.Şimdi artık içerdeki merdivenden izin veriliyor.Bu bakımdan da heyecanlıyım.Öğleye doğru Pisa'ya vardık.Floransa Pisa arası bir saaten fazla  sürüyor.Burası küçük bir şehir. Ünlü astronom ve filozof Galileo Galilei'nin doğduğu yer.1987'den beri Unesco Dünya Kültür Mirasları listesinde. M.Ö V.yüzyılda kurulmuş .Tren istasyonundan çıkınca oradaki banklara oturup önce kule hakkında yazılar okuduk.

1173 'te yapımına başlanmış kulede yedi çan bulunuyor ve 294 basamakla tepeye çıkılıyor.1178 yılında üçüncü katın yapımı bitip dördüncü kata gelindiğinde kule eğilmeye başlamış.Kule  "Mucizeler Meydanı"nda (Piazza dei Miracoli) dini bir merkez olarak düşünülen ,anıtsal mezarlık,vaftizhane ve katedralin bulunduğu külliyenin Çan Kulesi olarak inşa edilmiş.56 metre yüksekliğinde.Kule her yıl milim milim eğilmekte.Aslında buradaki zemin diğer yapıların da eğilmelerine neden oluyormuş.Doğal olarak en dikkat çekici olanı kule.Ama bu olay sayesinde kule dünyada en çok gezilen yerler arasında. Tabiki en çok fotoğraf çekilen de diyebiliriz.İnşaati 199 yıl sürmüş.Anlaşılan mimarlar toprağı iyice incelemeden yapıları yapmışlar.Belki de olacakları ve sonuçları özellikle görmek istememişlerdir.Öyle ya aksi taktirde bu kadar turist buraya gelmezdi….

 Çarşının içinden geçerek kulenin bulunduğu yere geleceğiz.

Biraz ilerleyince Vittorio Emanuele II heykelinin bulunduğu ufak bir meydana geliyoruz.1861-1878 yılları arasında İtalya kralı. Sant't Antonia Abate kilisesinin yanındaki caddeye giriyoruz.Corso Caddesi tanınmış dükkanların kafelerin olduğu bir cadde.Pek şık bir cadde.Pisa kulesine varıncaya kadar ufak birkaç meydandan geçiyoruz.

 

Niccola Pisano'nun Heykeli (Heykeltraş ,mimar. İtalya heykeltraşlık okulunun kurucusu)

Dar sokaklar esrarengiz gözüküyor.

Duvarlarda sarı ton hakim.Yeşile boyalı tahta kepenkler. Arno Nehrinin üzerindeki köprüden ( Mezzo Köprüsü) geçiyoruz.Burada kendimi Floransa'da zannediyorum.Binalar,Arno,köprü çok benziyor.Pisa Arno nehrinin denize döküldüğü yer.

 

Garibaldi'nin Heykeli( 1807-1882) İtalyanların milli kahramanı,İtalyan Devletinin kurucusu) Garibaldi Meydanı.

Heykelin hemen arkasındaki yapı ilgimi çekiyor."Casino Dei Nobili"Yapı onsekizinci yüzyılda aristokratlar için çeşitli aktivitelerin bulunduğu bir yer olarak düşünülmüş.O yıllarda Pisa aristokratların tatil kasabasıymış.Şimdi ise otel olarak kullanılıyor.İtalya'da birçok tarihi yapının kaderi.Orada kalmak keyifli olur..

Pisa'ya varmadan binaları iyice incelemek istiyorum.Bir yapıdaki avlusundaki tahta işleme bir tel tül ile koruma altına alınmış.Haksız da sayılmazlar gerçekten korumaya değer. Buralarda dikkatimi çeken her yerden bir kablonun telin geçmesi.Nepal kadar olmasa da bir hayli dikkat çekici.

"San Michele in Borgo Kilisesi" Roma dönemine ait. Yanında manastır var. Kapının üzerindeki "Meryem ve Çocuk "heykeli dikkat çekici.Yapı 1846 depreminden sonra yenilenmiş.Carte Fedelini sokağında yürümeye devam ettiğimizde bir Antik Roma kalıntısı bizi karşılıyor.Okuduğumuza göre burası bir Roma hamamı kalıntısıymış.Roma imparatoru Trajan adına yapılmış.

Maffi sokağını takip ettiğimizde karşımıza Pisa Kulesi çıkıyor.Eğik kule.Daha bahçeye girmeden fotoğraf çekmeye başlıyoruz.

 

Eski albümlerden.

Kuleye çıkmak için sıraya girmek gerek. Ayrıca bilet de alınmalı.Burada bir koşuşturma söz konusu.Kulenin çıkış saatleri var. Koşarak karşıkı binaya gidip sırt çantalarını bir dolaba kitliyor ve biletleri alıyoruz.Aynı şekilde koşarak sıraya giriyoruz.Zira bu sıradaki yerimizi alamazsak biletler yanıyor.Tam bir stres.Ayrıca içeri girerken -herhalde sıklaşan terör olaylarından olmalı-üstümüz tek tek aranıyor. Bir grup indikten sonra sıra bizim gruba geliyor.

Bilet aldığımız yerde cimlerin üzerinde yükselen bir sütunun üzerinde Romus ve Romulusun heykelleri var.Efsaneye göre Lupa adındaki dişi bir kurt,anneleri tarafından bir mağaraya bırakılan Romus ve Romulus adındaki bebekleri emzirerek onların hayatını kurtarır. Daha sonra bir aile tarafından evlat edinilen kardeşler büyür ve Roma'yı kurmaya kara verirler. Tek başına hakim olmak isteyen Romulus kardeşi Romus'u öldürür ve Roma'yı kurar. Kurdun başı Roma'ya doğru bakmaktadır.Bu heykel İtalya'nın değişik yerlerinde bulunmakta.

Kulenin içine girince kulenin yapılışını anlatan bilgiler yer alıyor. Evet basamaklar bitmek bilmiyor.Ve çok dar. Zor bir tırmanma. Değer mi? Değer.

Kuşbakışı Pisa.Özellikle çatılar çok hoş gözüküyor.Kulenin ortasına üzerine kapanan camın arkasından böyle gözüküyor. Buradaki Çanlar çok büyük.

         Kulenin Girişi

 

Ben de şöyle bir sarıldım.

Camposanto .(Anıtsal Mezarlık.)

Kuleden sonra aynı bahçede bulunan Camposanto'yu  gezmek için ayrı bilet aldık.Çok değişik bir yer.Dikdörtgen biçimde bir yapı.Yapıda 43 kemerin bulunduğu  iç avlu var.Aslında bana göre Pisa'da bu kuleden çok daha farklı güzel gezilecek yerler var.Hayran kaldım.Gotik sitilde yapılan mezarlığın inşaatine 1278 yılında mimar Giovanni di Simon tarafından başlanmış.Fakat daha sonraları araya giren savaş yılları nedeniyle ancak 1464 yılında tamamlanabilmiş. Duvarlar boyunca sıralanan lahitler görülmeye değer. Bunlar şehrin asilzade ve tanınmış kişilerinin lahit mezarlarıymış.Ayrıca yerlerde de mezarlar bulunuyor.Nereye basacağınızı şaşırıyorsunuz.Ondördüncü yüzyılda bir sanatçının duvarlara yaptığı freskler bu dünya ile ahireti simgeliyor. Freskler özellikle II.Dünya Savaşı'dan atılan bombalardan etkilenerek yer yer düşmüş.

Varoluşu simgeleyen bir fresk.

Composanto'nun çok zengin biri tarafından yaptırılmış  özel ve tek bir şapeli.

Lahitlerin üzerinde ölen kişilere  ait heykeller bulunuyor.

 Leonardo Fibonacci (Ortaçağın yetenekli İtalyan Matematikçisi)

Yerdeki mezarlar.Bazılarında taze çiçekler var.

Taşın,mermerin mükemmel işlendiği bir yapı.Beni derinden etkiledi.Buradan çıkınca Saint-Jean Baptiste adına vakfedilmiş İtalya'nın en büyük Vaftizhanesi 'ne giriyoruz.Mucizeler Meydanının mucizevi yapıtları..

Minber  (Vaaz Kürsüsü)

Vaftizhanenin mimarı Diotisalvi.Yapı uzun yıllar tamamlanamamış.1152 yılında başlanan inşaat Ondördüncü yüzyılın sonuna doğru mimar Nicola ve Giovanni Pisano tarafından tamamlanmış.İki kubbesi var. Bu kubbelerin arasında bir boşluk bırakılmış.Buradaki muhteşem akustik bu şekilde  oluşmuş. Biz oradayken bir görevli gelip akustiği göstermek için şarkı söyledi.Her yarım saatte bir bu gösteri yapılıyormuş.İnanılmaz güzeldi.

Kubbenin üzerinde ufak bir konik bölüm yerleştirilmiş ve en tepede Saint-Jean Baptiste'in bir heykeli var.Vaftizhanede de eğilme gözle görülüyor.Sonuçta tüm bu güzel eserler aynı zemin üzerinde..

Duomo ( Katedral) 

1063 yılında katedralin yapılmasına karar veriliyor.1073 yılında yapımına başlanılıyor 1118' de  tamamlanıyor.Özellikle katedralin ön yüzü dantel gibi işlenmiş.Katedralde granitten 68 kolon var.Tavan altın işlemeli.

Çocuk Yüzlü Melekler Heykeli

Fotoğraf Çeken Turistler

Mucizeler Meydanına doyamadan ayrılıyoruz. Ve hemen çıkar çıkmaz ilk rastladığımız "Antica Trattoria Antonietta" adlı restorana oturup Pisa manzaralı piza yiyoruz.Çok kalabalık.Tekrar yola koyulduğumuzda seyyar satıcılardan pazarlık ile hediyelik eşya alıyoruz.

Pisa'nın Borgo Caddesinde "Lo Sfizio" Pastahanesi oldukça tarihi.Ve tadlar enfes.Biraz soluklanıp.Kahvenin tadını çıkarıyoruz.Tarihi "Poschi "Sarayının altında yer alıyor.

Artık dönme vakti. Daha yolumuz var.

Fotoğraflar yazara aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*