Faydali bilgiler: Orada su anda yazin en güzel günleri yasaniyor

Brezilya’nın ilk başkenti olan Rio de Janeiro adeta bir Dali, bir Picasso tablosu gibi sürrealist bir şehir, hele karnaval zamanıysa her şey gerçeküstü bir masala dönüşüyor. Coğrafya burada cömertliğini gösterip, denizlerle dağlar arasında, yeşili bol öyle bir Rio yaratmış ki, akıllara zarar… Yeni dünyanın ilk kaşifleri, bazen yaptıkları hatalarla dünyadaki bir sürü şeye önder olmuşlar.

Biri Hindistan’a vardığını zannederek Amerikan yerlilerini Hintli sanmış. O gün bugündür adamların adı Indian yani Hintli kalmış, bir diğeri ise Guanabara Körfezi’ni nehir ağzı sanmış, aylardan da ocak olunca şehre Rio de Janeiro adını vermiş. Adı ‘ocak nehri’ olarak geçen bu şehir bugün dünyanın en gözde şehirlerinden biri ve her yıl milyonlarca turiste tebessüm ediyor. Kısa adıyla Rio, sefaletle ihtişamın kolkola samba yaptığı bir şehir, bir yanda Güney Amerika’nın en büyük favella yani gecekondu mahalleleri, diğer tarafta demir parmaklıkların arkasındaki lüks evler, garip bir tezat oluşturuyor. Rio’da yaşayanlara Carioca diyorlar, bunlar hayatı vur patlasın çal oynasın tarzında algılayan insanlar. Öğle yemeği molasında bile parmak arası terlikleriyle soluğu plajda alıyorlar. Şehir merkezinde yaklaşık altı milyon insan yaşıyor ve plajlarla süslenmiş olan Rio, sahillerinde neşeli kalabalıkları ağırlıyor ama hava biraz kararınca plajlar hırsızlara ve onların avlarına kalıyor, zaten şehir cüzdanınıza en sahip çıkmanız, hatta mümkünse onu otelin kasasında bırakmanız gereken bir yer. Şehirde dolaşırken biraz para ve bir kredi kartı yeter de artar bile, hanımlara tavsiyem ise mücevherlerini evde bırakıp, Rio’da mütevazılığın tadını çıkarmaları.


Resmi dans samba


Tüm Brezilya’da kutlanan karnaval, Rioluların tüm yıl boyunca hazırlandıkları ve beş günde şehirde yaşamın bir rüyaya dönüştüğü bir zaman dilimi. Samba, 1934 yılında devrin diktatörü Vargas tarafından karnavalın resmi dansı kabul edilmiş ve geçit törenlerinde kullanmak için Sambadrom dedikleri, özel bir alan yaratılmış. Karnavalda samba okulları 85-95 dakika içinde bu 1700 metrelik alandan yaklaşık 45 bin kişilik bir ekip olarak ritmi ve dansı bozmadan, zamanı da aşmadan geçmek zorunda! Bu geçiş töreni esnasında 90 bin seyircinin arasına dağılmış olan jüri üyeleri de okullara oy veriyorlar. Paskalya öncesi şubat ve mart aylarında yapılan karnavalın tarihi her sene değişiyor. Beija-Flor, Mangueria, Portela ve I. Leopoldinense, samba okullarından en meşhur olanlar.


Rio’da Flamengo ile Leblon arası Zona Sul (Güney Bölge) olarak geçiyor ve şehrin en hareketli bölümleri de her anlamda burada bulunuyor. Clubber’sanız haftaiçi Nuth, Guapo Loco, Mariuzinn ve Melt’i, haftasonu Club Six, Casa de Matriz, 00 ve Bombar’ı deneyin. Canlı müzik seviyorsanız cuma geceleri Carioca de Gema’ya, cumartesileri de Sacrilegio ve Dama de Noite’ye gidin. Chilling için en iyi adresler Kiosk da Lagoa, Academia da Cachaca ve Sitio Lounge. Sokak partilerine meraklıysanız cuma Juarez, cumartesi Salgueiro, pazar da Baixo Gavea en iyileri. Rio’da gece hayatı için tur düzenleyenler var. Fiyat 60 Real civarında, sizi kaldığınız yerden alıp o kulüp senin bu kulüp benim gezdiriyorlar. (madson32@msn.com)


NEREDE KALINIR?


Copocabana Palace 1923’te açılan otel 10 yıl önce yenilendi. Adını taşıdığı plajın ortasında, tüm heybetiyle en güzel otel olduğunu haykırıyor. Havaalanına sadece 20 dakika mesafede (2548 7070).


Sofitel Rio Palace Copacabana Plajı’nın girişinde yer alan otelin odaları çok güzel manzaralara sahip (2525 1232).


Ipanema’daki oteller için www.ipanemahouse.com, www.ipanemaplazahotel.com, www.maripanema.com,


Copacabana’daki oteller için www.debret.com, riointernacional.com.br, www.hotelmerlin.com.br ‘ı tıklayın.


NEREDE yenir?


Marius Carnes Et düşkünleri, mideniz bayram yapacak! Önce açık büfeden biraz atıştırın, ardından masaya servisi yapılan etlerle devam edin, dur demediğiniz takdirde et servisi hiç bitmiyor. Şeklen pırasaya benzeyen palmiye kalbini muhakkak deneyin. Eğer deniz ürünlerine düşkünseniz hemen yanda aynı zincirin Crustaceos isimli şubesi var. Marius’lar, Copacabana plajının sonundaki Leme’de yer alıyor (2542 2393 www.marius.com.br).


Confeitaria Colombo Öğle yemeği için ideal bir seçim, güzel bir açık büfeleri var. Cafe şeklindeki bu restoran 1894 yılından kalma ve şehrin merkezinde yer alıyor. Bu bölge geceleri uzak durmanız gereken yerlerden biri (Rua Gonçalves Dias, 32-34, Centro, 2232 2300).


Porcao Şehrin en iyi Churrascaria’larından, yani ızgara et konusunda uzman restoranlarından biri. Deniz kenarında. Eğer domuz yemiyorsanız muhakkak belirtin (Av. Infante D. Henrique, 3461 9020 www.porcao.com.br).


Brasileirinho Brezilya mutfağının iyi temsilcilerinden biri (Rua Jangadeiros, 10, 2513 5184).

 

Brezilya, Orta ve Güney Amerika’da Portekizce konuşulan tek ülke. Para birimleri Real ve bir dolar yaklaşık olarak 2,25 Real civarında. Ülkeye girerken doldurulan beyaz formu kaybetmeyin, çıkışta 165 Real cezası var. Taksimetre 3,70 Real’le açılıyor. 10 dakikalık bir yolculuk 10-15 Real ödüyorsunuz. Rio’da gecekondu semtlerine özel turlar düzenleniyor.

Bizde álásı var diye düşünmüyorsanız www.favelatour.com.tr‘ı tıklayın. Meryem Ana’ya adanan Nossa Senhora da Candelaria kilisesi, Yeni Katedral, Praça (Meydan) Floriano şehirde ziyaret edebileceğiniz diğer yerlerden bazıları. 1908-1910 yılları arasında tamamlanmış olan Opera, Milli Kütüphane ve Güzel Sanatlar Müzesi birbirine yakın mesafede görebileceğiniz değişik yapılar. Rio Sul, Fashion Mall ve Latin Amerika’nın en büyük alışveriş merkezi olan 540 dükkanlı Barra Shopping de şehrin güzel alışveriş mekanlarından.


Adını Pau Brasil isimli ağaçtan alan Brezilya, 180 milyonluk nüfusu ve Güney Amerika’nın neredeyse yarısına eşit yüzölçümüyle devasa bir ülke. Brezilya’da nüfusun yüzde 12’si mestizo, yani yerlilerle beyazların karışımı, bir kısmı ise Mulatto, onlar da beyazlarla zencilerin karışımı. Ama bu ülkede herkes birbirine son derece saygılı, etnik kökenlerin önyargı yaratmadığı bir ortamda yaşıyorlar.


Şehirdeki iki tepe manzaranın tadını çıkarmak ve şehrin görkemine tanıklık etmek için önemli. İlki kambur anlamındaki 710 metrelik Corcovado. Şehirden bir finikülerle, 25 dakikada çıkacağınız bu tepede 1931’de yapılmış olan dünyanın en büyük Art Deco heykeli var. 30 metrelik Kurtarıcı İsa (Cristo Redentor) heykeli tüm haşmetiyle tepeden şehre gözcülük ediyor, nutkunuz tutuluyor. Aşağıdaki Guanabara körfezi, plajlar, göl, muhteşem bir köprüyle ana karaya bağlı Niteroi adası, Sugar Loaf tepesi, arkada 1991 yılında UNESCO tarafından biosfer rezervi olarak ilan edilmiş olan Tijuca ormanları, neredeyse elinizi uzatsanız tutacağınız mesafede bulunuyor. Burada yaşamı bir fotoğraf karesinde dondurup, o karedeki esas kız veya oğlan olmak istiyorsunuz.


Şehir tüm garipliklerin ortak paydasını oluşturan bir yerleşim. Kırmızı ışıkta beklerken, akrobatlar gösteri yapıp para dileniyorlar, yanınızdan geçen otobüsü bir spor merkezi yapmışlar, otobüs şehrin sokaklarında dolanırken içerdekiler, bisiklet çevirip, ağırlık kaldırıyorlar, siz meraklı bir turist olarak şaşkın bakışlar fırlatırken, şehir ahalisi şeker kamışından yapılmış, alkol oranı yüksek ‘Caipirinha’larını ya da bizim gazoza benzeyen Guarana’larını içiyor, bazısı da ellerinde kocaman hindistancevizleri ve bir kamış lıkır lıkır hayatı yudumluyorlar. Sahilde yek vücut sevgililer, çocuklarının peşinde koşan anneler, kumdan sanat harikaları yaratanlar, voleybol oynayanlar, elde olta balık tutanlar, peki ama bu şehirde kim çalışıyor?


396 metre yükseklikteki Sugar Loaf yani Şeker Ekmeği tepesi de manzara açısından eşsiz bir nokta. İki ayrı teleferikle zirvesine çıkacağınız bu tepede günbatımları adeta bir şiirden çalıntı. Sugar Loaf’da şehir ayaklarınızın altına serilmiş, doyasıya tadımı çıkart dercesine sizi bekliyor.


Plajlar ise bir başka alem. Copacabana herkesi kucaklamış, akşamları kurulan pazarda her türlü el ürünü var, adsız ressamların resimleri de caddelerden taşıyor, tam ortada yer alan Help isimli disko adından da anlaşılacağı üzere, yalnız beylere parayla servis veren hanım arkadaş bulma konusunda yardımcı oluyor. Ipanema biraz daha kaliteli bir grubun tercihi. Plajlarda numaralar var, Ipanema’da 8 zencilerin, 9 gaylerin, 10 ise hippilerin güneşlendiği mekanlar. Adını bulunduğu yerdeki bir çiftlikten alan Leblon ise Ipanema plajının hemen devamında ve daha ziyade ailelere hitap ediyor.


Şu anda yazın en güzel günlerinin yaşandığı güney yarımkürenin muhteşem şehri Rio’da hayat hep mevcut olan anda yaşanıyor, gelecek kaygısı yok.


IPANEMALI KIZ VE BOSSA NOVA


Frank Sinatra’nın Girl from Ipanema (Ipanemalı Kız) adlı şarkısı, Bossa Nova (Yeni moda) tarzı müziğin en gözde eserlerinden. Hikayesi ise çok ilginç. Ipanema Rio’nun en güzel plajlarından birinin adı. Dalgalı denizi dolayısıyla adı tehlikeli sular anlamına gelen Ipanema en şık restoranların ve dükkanların da olduğu bir semt. 1960’larda ünlü şair Vinicius de Moraes ve besteci Tom Jobim bir barda otururken içeriye ikisine de esin kaynağı olacak sarışın bir afet girer. Sözler ve notalar aynı anda kağıda dökülür. Orijinal adı Garota de Ipanema olan şarkı ortaya çıkar. Ipanemalı kıza ne mi olur? Asıl adı Helo Pinheiro olan kadın bugün altmışlarında, hoş bir hanım, hatta geçtiğimiz yıllarda kızı Ticiane ile birlikte Playboy’a soyundu. Lounge müziğin babası sayılan Bossa Nova dinleyebileceğiniz iyi yerlerden biri de Ipanema’daki Vinicius Bar. Hemen karşısında da şarkının yazıldığı Ipanemalı Kız barı var.


Brezilya yarı değerli taşlar konusunda dünyanın en önemli ülkelerinden biri. Ipanema’da Ipanemalı Kız kadar meşhur olan bir şey daha varsa o da dünyanın en büyüğü olarak Guinness Rekorlar Kitabına bile girmiş olan H. Stern mücevher fabrikası. Güney Amerika’da neredeyse her yerde mağazası var. Fabrikada müze bile var. Ebedi gençliğin sembolü Aquamarine, Kleopatra’nın gözdesi Zümrüt, Mısırlıların Güneş Tanrısı Ra ile özdeşleştirdiği Topaz, bereket ve mutluluk getirdiğine inanılan Turmalin, maddi dünya ile manevi dünya arasındaki en iyi bağ olduğuna inanılan Ametist, Brezilya taşlarından bazıları.

 

Siz de “Bilgi paylaştıkça güzeldir” diye düşünenlerdenseniz, bilgi güncellemelerine katkıda bulunmak için lütfen
tonguc@saffetemretonguc.com
a e-mail gönderin.


2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*