Farklı Dünya Küba-1 Havana 2020

Küba maceram bende derin izler bıraktı. Böyle bir Ülkeye gidebilmek havasını solumak halkın düşünce yapısına şahit olmak nasıl bu kadar anlamlı olabilir.O kadar farklı değerlerle yaşamış o kadar farklı düşünce yapısı geliştirmişiz ki böyle bir düzenin olabileceği konusunda inancımızı yitirmişiz anlaşılan. Kitaplar okumak, filmler seyretmek, seyahat yazıları incelemek tamam da gerçeğini yaşamak, inanılmaz.

Seyahate çıkmadan önce Küba Turizm Bakanlığına sosyal medya üzerinden bir yazı yazdım. Öğretmen olduğumu  kızkardeşim ile Küba’ya bir seyahat planladığımı belirttim ve bana   yardımcı olmalarını istedim.Hemen yanıt geldi.İstanbul’da bir telefon numarası verdiler.Ertesi gün konuştuğum kişi İzmir’de oturmam nedeniyle beni İzmir’deki José Martí Küba Dostluk Derneğine yönlendirdi. Konuştuğum Didem Hanım, Havana’da bir Kübalı bayanın numarasını verince onunla  iletişime geçtim. Adanay tüm seyahatimizin planlanmasında son derece yardımcı oldu.

Yolculuklarımda genelde tripadvisor ve booking kullanarak otel arar ve rezarvasyon yaparım. Ama Küba için bunu yapmakta zorlandım.Rezarvasyonu bir türlü gerçekleştiremedim. “Küba’ya seyahat etme amacınız nedir ?“diye bir sorusuna işaretlenen hiçbir yanıt doğru olmuyor dolayısıyla ilerliyemiyorsunuz.Küba’da konaklamak için otelden ziyade tercih edilen halkın evlerindeki bir odayı ya da evin tamamını pansiyon olarak vermesi sonucu “Casa Particular” denen yerler. Bu evlerin kapılarında ters bir çıpa resmi bulunuyor. Bu işaret evin Küba Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan resmi izinli olduğunu gösteriyor. Böylece Küba halkının yaşam tarzını kültürünü çok daha yakından gözlemleme fırsatı buluyorsunuz.

Küba Türkiye’den çok uzakta bir ada ülkesi. 109.884 km² Yüzölçümü ile aşağı yukarı Türkiye’nin Ege Bölgesi kadar bir büyüklüğü sahip. Civarında irili ufaklı adacıkların sayısı hayli fazla. Nüfus ise 12 Milyona yakın. İstanbul’un 16 Milyona civarında olduğunu düşününce ülkenin kalabalık olmadığı anlaşılıyor. Küba vatandaşlık hakkı vermiyor. Bir kişiye bu hakkı verdiklerini söylüyorlar o da Arjantinli Küba Devrimini gerçekleştiren Ernesto “Che” Guevara. Ancak şartlara göre oturma izni alabiliyorsunuz. Üniversitelerinde okuma hakkı tanıyor. Karayiplerin en büyük adasında yer alan Küba Cumhuriyeti Amerika kıtasından sadece 150 km uzakta, Karayip Denizi ve Kuzey Atlantik okyanusu ile çevrili.  Adanın keşfi İtalyan kâşif Kristof Kolomb tarafından 1492 yılında yapılmış. O sırada burada sadece yerli halk yaşıyormuş.Colomb’un burayı bir İspanyol adası olarak ilan etmesiyle Küba’nın kaderi başlamış.Hayvancılık, tütün ve özellikle şeker kamışı üretimi tarih boyunca adaya olan ilginin her zaman canlı kalmasını sağlamış.Gemilerle  Afrika’dan çok sayıda getirilen köleler buradaki zengin İspanyol tüccarların hizmetine sunulmuş ve tabii adanın yerli halkına da eziyet başlamış. İspanyol tüccarlar daha sonraki tarihlerde, kendileri burayı terk etmiş olsalar da günümüzde adanın resmi dili olarak kabul edilen İspanyolcayı kalıcı olarak bırakmışlar. Kölelik zihniyeti ve güçsüzleri ezme yok etme felsefesini bir türlü anlamak mümkün değil. İnsanoğlunun kaderi bu olmamalı diye düşünüyorum.Ama olmuş,oluyor.

İzmir’de yaşayan İspanyolca öğretmeni Kübalı arkadaşım Fernandez, hangi şehirleri ve yerleri gezmem konusunda bana epeyce yardımcı oldu. Seyahatimi planlamak için internette Küba ile ilgili ne kadar yazı varsa okudum. Ne yazık ki gezilecek yerler hakkında bilgi alsam da halkın nasıl yaşadığı konusunda yeterince veriye ulaşamadığım gibi bazı bilgilerin de doğru olmadığını gördüm. Belki de zaman içinde değiştiler.

Seyahate çıkmadan önce Küba’nın başkenti Havana’da bulunan elçiliğimize ve oradan gitmeyi planladığım Dominik Cumhuriyeti’ndeki Konsolosluğumuza da yazı yazarak ülkeler hakkında bilgi almak istedim. Yardımcı olmalarını istedim ama maalesef Küba’da tam bir sonuç alamadım. Dominik Cumhuriyeti’nden ise yanıt geldi fakat bir buluşma ayarlamak mümkün olmadı.

THY ‘nın İstanbul’dan Havana’ya direk uçuşu bulunuyor ama çok pahalı. Biz KLM Hollanda Hava Yollarını tercih ettik. İstanbul Amsterdam aktarmalı bir uçuş. Küba yeşil pasaportlardan vize istemiyor. Kız kardeşimin bordo pasaportu için vize almamız gerekti. Vize ayrı bir kâğıtta veriliyor. Pasaporta damga vurulmuyor. Biz Küba’dan Dominik’e gidip tekrar Küba’ya döneceğimizden ülkeye iki kez giriş olacağı için iki vize almak gerekti. Vize İstanbul’dan alınıyor. Posta ile hal oluyor. Zor değil.

Adanay gezeceğimiz şehirlerde Casa’ları (Evleri) ayarladı. Küba’da Devlete ait iki büyük otobüs şirketinden biri olan ve genellikle turistler tarafından tercih edilen Viazul’den gitmek istediğimiz yerler için biletlerimizi aldı. Önceden almak çok daha iyi. Zira gün içeresinde çok fazla sefer yok ve turist fazla. Bu durumda hemen o anda bilet bulanamayabilir diye düşündük. Daha sonradan bu konuda çok isabetli bir karar verdiğimizi anladık.

Seyahatimizden bir gün önce İstanbul’da kalmak istedik. Ertesi gün uçağımız Sabiha Gökçen Havalimanından erken kalkacağı için risk almak istemedik. İstanbul’da trafiği daima düşünmek gerekiyor. 18 Ocak 2020,Cumartesi günü sabah 8.40’da kalkan uçağımız 10.30’da Amsterdam’a vardı. Amsterdam’da herkes uçağa bindi ama beni almadılar. Polis Küba vizeniz olması lazım diye tutturdu. Yarım saatten fazla mücadele verdim. Sonunda haklı çıkınca özür dileyerek uçağa aldılar. Anlaşılan Hollanda polisinin bu konuda hiçbir bilgisi yok. Yerel saat ile 12.35’te kalkan uçak, Küba’nın yerel saati ile 17.15’te Havana’ya vardı. Küba Türkiye‘den  7 saat geri. Jet lag kaçınılmaz. Uçuş uzun  ve saat farkı çok.Uçaktan inmeden önce bir hostes yolcular için hazırlanmış bir beyan formu doldurmamızı istedi.Havana José Marti Uluslararası Havaalanı çok büyük değil. Kolayca pasaporttan geçtik ve bu formu polise verdik. Yalnız kesinlikle yaptırdığınız seyahat sigortasının aslını istiyorlar. Vize kâğıdını da alıyorlar. Türkiye’den gelen turist gruplarına rastladık. Küba’ya seyahat Türkler arasında oldukça popüler. Herkes Ülkeyi görmek istiyor. Hatta Kübalılar “Türkiye de çok mu Küba reklamı yapılıyor” diye soruyorlar. Pasaporttan geçtikten sonra hemşire ve doktorların yer aldığı bir danışma masası bulunuyor. Küba sağlık alanında çok ileri bir ülke. Devrimden sonra Doktor, Tıp fakültesi ve hastane sayısı oldukça artmış. Doktorların hemen hemen yarısı aile hekimi olarak çalışıyor. Bir doktora düşen hasta sayısı az. Ayrıca Küba Kanser konusunda da birçok ilerleme kaydetmiş. Dünya’nın her yerinden insanlar tedavi olmak için geliyorlar. Sağlık Turizminde Dünyada ön sıralarda yer alıyorlar. Dünyaya doktor ihraç ediyorlar.

Küba’da iki para birimi kullanılıyor. Biri CUC biri CUP. 1 CUC = 25 Peso. Eğer Dolar bozdurmak isterseniz bir vergi alınıyor.1 CUC 1 Dolar .Küba seyahatinizde Euro bozdurmalı ve karşılığında CUC almalısınız.Halkın kullandığı birim CUP .Küba para birimini teke indirmek için uğraşıyormuş.Havaalanında para bozdurmak için bir yer vardı ama çok kalabalık olduğu için vazgeçtik. 1950’lerin arabalarından bir taksiye binerek Vedado semtindeki evimize doğru hareket ettik.Bu arada havanın erken karardığını farkettim.Yüksek ağaçların bulunduğu ana caddeyi dik kesen bir sokakta bir zamanlardan kalma çok güzel bir eve geldik.Ev değil de villa ya da malikane demek daha doğru olur.Bizi şirin bir genç kız karşıladı.Glenis Maria Rodriguez Castillo’nun evi.Ev antika eşyalarla dolu.Ortada büyük bir avlu bizim eski evlerimizde hayat dediğimiz türden. Birkaç oda kiralanmış.Bizim odaya bir başka odadan geçiliyor.Düzgün yataklar , eski bir gardrop ve aynalı komodin ile ihtiyacı karşılar biçimde. Ayrıca tuvalet ve banyo da temiz ve düzenli. Klimanın olması sevindirici.Evin duvarları fotoğraflarla dolu.

Genç kızın dedesi Francisco Gonzalez Lopez’in, devrimde asker olarak gösterdiği kahramanlıktan dolayı Küba devrim liderlerinden Fidel Castro’dan madalya alırken olan fotoğrafını bir tavus kuşunun tüyü süslüyor. Odaya yerleştikten sonra avluda oturduk. Adanay ve eşi geldi.Böylece uzun zamandır yazıştığım Adanay ile görüştük. Çok güler yüzlü insanlar. Bize biletleri ve rezarvasyon kağıtlarını teslim ettiler. Sonradan anladım ki Küba’yı ziyaret eden Türklerin tüm rezarvasyonları onun tarafından yapılıyor.

 

ETİKETLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*