Ermenistan ve Erivan

Ermenistana giriş sanıldığı kadar zor değil. Bir zamanlar evize alabildiğimiz link halihazırda çalışmamakta. Fakat sınırdan 10 usd karşılığı vize alabiliyorsunuz. Gerçi pasaportunuza yapıştırılan vizede 3000 AMD (yaklaşık 6 usd) yazsa da her daim bir şekilde kazık yediğimiz bir ülkeden geldiğimiz için takmaya gerek yok.

Burada iki nokta var. Birincisi Ermenistan vizeniz varsa Azerbaycan hayal oluyor. Gezi planlarınızı buna göre yapmanız gerekiyor. İkincisi ise yeşil pasaporta kapıdan giriş imkanı belirsiz.

Tiflis ortachala durağının önünden dolmuşlar kalkmakta. Adambaşı 35 lari istiyorlar. 5 lari daha verirseniz erivanda kalacağınız yere kadar da götürüyorlar. LP de dediği gibi vızır vızır kalkması vb yok. Biz bir saat bekledik.

Gümrük geçişi pek sorunlu değil. Neden geldin, kimi tanıyorsun, Baküye niye gittin gibi beylik soruları cevapladıktan sonra geçmiş olacaksınız. Garanti olsun diye gideceğiniz otele ait voucheri vb fotokopisi elinizde olsun, adamlara bırakır geçersiniz.

Tiflis Erivan arası yaklaşık 5-6 saat çekmekte. Ermenistan tarafında yol bozuk ama rahatsız edici değil. Doğal manzaralar görmeye değer.

Erivana yaklaşık 70 km kala yolun sağında dev bir haç ve turların sizi getireceği ermeni alfabesi anıt parı var.

Neyse erivan güzel bir yerleşim. Otel yada hostel yerine amiryan yada tumanyan caddelerinde (aradakilerde pekala olabilir) daire tutmanız daha karlı olacaktır.

Akşam 8 -10 arasında cumhuriyet meydanındaki havuzda klasik müzik eşliğinde ses ve ışık gösterileri yapılıyor. Onun dışında mimari açıdan güzel bir şehir. Meydandaki havuzun arkasındaki tarih müzesi görmeye değer. 1000 amd giriş bileti. Geçmiş çağları gösteren kısımda İngilizce açıklamalar var. İçeride her bölümde bir görevli mevcut ve kesinlikle fotoğraf çektirmiyorlar. Üst katta ise açıklama yok. Soykırım kanıtı diye 5-6 resme İngilizce birşeyler ve Tumanyan ‘ın yorumları yazılmış.

Şehrin ana kısmındaki her yer yürüme mesafesinde. Cascade denilen gudik merdivenlerden yukarı çıkar şehre bir tepeden bakabilirsiniz. Sağ tarafta şansınız varsa Ağrı Dağı görünecek. Son güne dek bize kendini göstermedi. Ahşap işleri müzesi için iyi dense de biz gittiğimizde tadilataydı.

Yürüme mesafesinde olmayan tek yer Soykırım Anıtı. Tam bir propoganda mekanı. Maştot Caddesindeki herhangi bir duraktan 46 numaralı minibüse binin. Pek bir numarası yok. Yorum yapmıyorum. Kısa mesafeler 200, uzun mesafeler 100 amd. Metroyu kullanıp test etmedik.

Şehirde yeme içme sorun değil. Tumanyanın üzerinde Sarkisin yeri var herkes biliyor. Antepli bir lahmacuncu. Lahmacun ermeni pizzası diye de satılıyor. Ayranlar dandik. Zaten işinize geleni marketlerden almanız mümkün.

En hesaplı mekan Maştot caddesi üzerindeki Şuka denen alışveriş merkezi. Şehrin tek cami olan mavi caminin hemen hemen karşısında.

Güvenlik sorun değil. Keşke rusça bilsem diyorsunuz ama Türkçe bilen azımsanmayacak bir nüfusta var. Türlü insan var. Sorun yaşarsanız arayın diye telefonlarını veren de oldu konuşurken nefretle bakanda… 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*