Erfelek… Buz gibi cennet…

Erfelek Şelaleleri…
Erfelek merkezinin yaklaşık 15 kilometre güneyinde “Tatlıca Takım Şelaleleri” nin aktığı vadi, seki şeklinde birbirine dökülen irili ufaklı 30’a yakın şelale barındırıyor. Yapımı süren Erfelek Barajı’na giden yol izlenerek şelalelerin bulunduğu vadiye ulaşılabiliyor. Bu noktada çadır kurulabilecek alan mevcut. Değirmen mevkiine kadar çıkanlar başladıkları noktaya değirmenin önündeki patikayı takıp ederek dönebilir. Eski değirmene ulaşıldığında şelalelerin yarısı ( 15 kadar ) görülmüş oluyor. Bu noktadan sonra tırmanış zorlaşıyor. Tırmanmayı kolaylaştırmak için ip merdivenler ve halatlar bulunuyor. Şelalenin bulunduğu vadi Tatlıca ( Şamı ) köyünde son buluyor. Tüm rota yaklaşık 2 kilometre, bazı şelalelerde 10 metrelik dik duvarlar tırmanılıyor.

Rota zorlaştıktan sonra gerekli malzemesi ve rehberi olmayanların tırmanmaya devam etmemesinde fayda var.


Bahar ve sonbahar ayları suyun en bol olduğu aylar. Kamp kuracakların yanlarına kalmayı düşündükleri süre boyunca yetecek yiyecek ve malzeme almaları gerekiyor. Bölgeye sadece cumartesi ve pazar günleri dolmuş kalkıyor. Diğer günler taksi veya özel araçla ulaşılabiliyor. Erfelek turizm derneği gruplarla doğa yürüyüşü turları düzenliyor.

Gezi sırasında birkaç kez düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalmış biri olarak tavsiyelerim şunlar:


Kaymayan lastik yürüyüş pabuçları giyin, içinize mutlaka mayonuzu giyin, çünkü o onlarca şelalenin birbiri içine akışı sırasında özellikle birinin karşısında “cennet burası olsa gerek” diyerek üzerinizi çıkarıp şelalenin havuzuna atlama coşkusu içinde olabilirsiniz. Suyun inanılmaz buz soğukluğu çıktıktan sonra kendini inanılmaz bir yanmaya bırakıyor; bu yüzden bir anda suya dalmanızı tavsiye ederim. İple çıkılan parkurlarda çok dikkatli olmalısınız, parkur zor değil, ancak kayalar ıslak olduğundan kayabiliyorsunuz.

Özellikle fotoğrafçıların, dik tırmanışlarda makinelerini korumaları oldukça zor olabilir, hem kendinizin hem de makinelerinizin selameti için dikkatli olun. 

O bakir alanda ayak izinizden başka bir iz bırakmamak adına lütfen izmaritleriniz dahil tüm atıklarınızı yanınızda indirin.

Sağlıcakla…

12 yorum

 • Zeynep dedi ki:

  yeni başlayan bir kamp sevdalısı olarak bir yer daha öğrenmiş oldum.bu güzel paylaşım için teşekkürler

 • Kedim dedi ki:

  Doğru söylemişsin. Rodosdaki Kelebekler Vadisinde sigara içmek yasaktı. Kameralarla kontrol vardı. Doğa dumannından zarar görmesin ve temiz kalsın diyeymiş. Bizler yazdıkca bazı şeylerin zamanla değişeceğine inanıyorum.

 • moyiss dedi ki:

  peki ben bu yazıdan poetreyin de 28 haziranda bizimle ağvaya gelmek istediği manasını çıkartsam ;)))

 • poetrey dedi ki:

  Zeynep ben teşekkür ederim. Gözüne sağlık…
  Beysun, bilinçli gezgin olmak en güzeli değil mi haklısın… Teşekkür ediyorum.
  moyiss, İstanbul’da olursa o haftasonu katılmak isterim tabii.

  Selam ve sağlıcakla…

 • moyiss dedi ki:

  seninle tanışmayı çok isterim 🙂

 • haymatlos dedi ki:

  vakti zamanında, Atlas Dergisi’nde Cüneyt Oğuztüzün’ün fotografları ve yazısıyla tanıştığım bir yer Erfelek… Gidilecek yerler listemde ilk sıralarda yer alıyor. Beni bir daha gaza getirdin Poetrey…nasıl gitsem,nasıl gitsem???(:

 • karanliklar dedi ki:

  merak ettiğim bir mekan fotoğraflamak şart oldu bu yazdan sonra:)

 • poetrey dedi ki:

  moyiss, ben de seninle tanışmak isterim, yarın akşam Galata’ya gelip fotoğraf çekmek istiyorum, nasip olursa görüşürüz umarım.
  Teşekkür ediyorum.

 • poetrey dedi ki:

  haymatlos, kesinlikle gitmen gerek ve fotoğraflamalısın mutlak.
  Ben gittiğimde açıkçası çoğunluk anı fotosu çekmiştim, dia çekmiyordum o dönem o yüzden buraya da yüklemedim ama bir şelalenin jakuzisine kendimi attığımda bir sürü kişi beni çekmişti 🙂 bilmem nerede o fotolar:))
  Teşekkür ediyorum foto editörüm…

 • poetrey dedi ki:

  karanlıklar, teşekkür ediyorum ve hoşgelmişsiniz siteye, umarım siz de gidebilirsiniz.

  Selam ve sağlıcakla…

 • Patricia dedi ki:

  .şöyle ki; geneliyle hakeder bir bilgiç yazı olmuş,iyi olmuş.^^O bakir alanda ayak izinizden başka bir iz bırakmamak adına lütfen izmaritleriniz dahil tüm atıklarınızı yanınızda indirin.^^ uyarı madem,peki.

 • yyalcin dedi ki:

  poetrey, erfeke’te yaşayan biri olarak yazına teşekkür ederim. siz 9 sene önce gelmişsiniz.baraş inşaatı tamamen bitti,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*