Erciyes Kayak Merkezi

Geçtiğimiz yıl başladığım ve çok sevdiğim kayağa bu yıl Erciyes’te geçirdiğim iki gün ile devam edebildim. Geçen yıl ilk kez Uludağ’da kayak yapmış ve kayak öğrenme maceramı da anlatmıştım.

Erciyes’e giderken de yine ayakta durabileceğimden bile şüpheliydim.

Öncelikle bu yıl kışın başlarında kışın çok sert geçeceğine dair onlarca öngörünün arasında bir haber çekmişti dikkatimi, Türkiye için kış yumuşak geçecek diyordu o haberde. El Nino etkisi, bizim gibi güney Avrupa’da yer alan ülkelerin kış mevsiminde yağmur ve fırtınalarla boğuşmasına sebep oluyormuş. Nitekim, bu tek haber haklı çıktı, bir de bunun üzerine küresel ısınmanın yarattığı iklim değişikliklerini ekleyin ve kayak sezonu geç açıldı.

Geç açıldığı gibi, Uludağ gibi bazı kayak merkezleri şu an sezonu kapattılar sayılabilir. Kar kalınlıklarını meteorolojinin sayfasından takip edebilirsiniz.

İşte bu sebeple, önceden belirlediğimiz bu tarihleri beklerken, stres eşliğinde her gün “snow-forecast” üzerinden, “güneş açtı”, “hava 6 derece oldu” gibi kara haberlerle geçirdik günleri, nihayetinde gitmeden iki gün önce yoğun bir kar yağışı aldı Erciyes.

Ben Erciyes’te kalmak yerine, Kayseri’de kalmayı tercih ettim. Erciyes, Kayseri’ye çok yakın. Özel aracınız yoksa Develi dolmuşları kayak merkezinden geçiyor ve yaklaşık 20-25 dakikada sizi kayak merkezine ulaştırıyor. Ücreti ise 6 TL.

mappist.jpg

Pist haritasında görünen birçok pist, yaklaşık 1 ay süren takibimde kapalıydı. Ayrıca kayak ile ilgili forumlardan takip ettiğim kadarıyla insanlar genel olarak bazı pistlerin açık olmamasından şikayetçi. Erciyes Kayak Merkezi’nin işletmesini üstlenen belediyeye bağlı Erciyes A.Ş. pistlerin kapalılığını kar yokluğuna (ki bu pek doğru değil), çalışan eksiğine ve güvenlik açığına bağlıyor. Özellikle ileri seviye kayakçılar durumdan şikayetçi.

Benim gibi yeni başlayanlar için ise açık olan pistler yeterli oluyor.

Erciyes’te öncelikle birçok diğer piste de ulaşabilmek ve skipasslerden alabilmek için Tekir Kapı bölgesine gitmeniz gerekiyor. Skipass, gün içerisinde telesiyej ve gondol gibi liftlerden yararlanmanızı sağlayan ve çeşitli seçeneklerle satılan bir nevi bilet. Erciyes’in fiyatları Uludağ, Kartalkaya gibi muadillerine göre çok ucuz.

bilet-ucretleri.jpg

Listede gördüğünüz yürüyen bant seçeneği ise kayak yapmak istemeyenler için. Kayseri’de yaşayan birçok kişi, haftasonlarında buraya gelip, çocuklarıyla birlikte kızak yapıyorlar. Tekir bölgesindeki ana pist özellikle haftasonları çok kalabalık oluyormuş.

Benim kaydığım yeni başlayanlar için olan pistler beni tatmin etti ki çok büyük bir beklentim yoktu işin açıkçası. Kayakları ayağıma takar takmaz geçtiğimiz sene öğrendiğim bilgiler canlandı ve ayakta durup, kaymayı başarabildim, bu yıl benim için bu yeterliydi.

Zira, her ne kadar yeni kar yağışı almış olsa da, hava tekrar ısındığı için gün içerisinde kar “helva” denilen kıvama geliyor, günbatımına doğru da pistler buzlanıyordu. Nitekim ilk gün, kolay pistlerden öğlen tam en sıcak dönemdeyken çıkıp, daha zor pistlere girme teşebbüsünde bulunup, kayarken üzerinden on gün geçmesine rağmen hala kolumu ağrıtacak kadar sert bir düşüş yaşayınca ve ertesi gün de hava beş dereceye vurunca, hiç macera aramadan Tekir Kapı’da kalmaya karar verdim.

IMG_9599.JPG

Fakat şunu da söylemek gerekiyor, bu iş gerçekten düşe kalka öğreniliyor. Birçok kişinin hemfikir olduğu durum da şu ki, kayak öğrenme süreci en rahatsız edici sporlardan biri. Düşeceksiniz, kalkmakta zorlanacaksınız, ayakta durmakta zorlanacaksınız, fakat verdiği zevk (benim için) çok ayrı bir yerde… Dolayısıyla risk de almanız, sürekli kolay pistlerde takılıp kalmamanız gerekiyor. Benim durumumda ise, kar bu durumdayken bu riskleri almak, bile bile macera aramak olacağından, ben bu düşüşümün ardından daha güvenli kaymaya karar verdim.

IMG_9631.JPG

Tekir Kapı’da bulunan gondolla yukarı çıktığınızda, pist haritasından görebileceğiniz gibi bağlantılı pistler sayesinde birçok noktaya ulaşmanız ve bölge değiştirmeniz mümkün. Bu açıdan çok iyi organize edilip, ayarlanmış bir merkez Erciyes, yine söylüyorum ki iyi çalıştırılmıyor ortak kanıya göre.

Özellikle çok ileri düzey kayakçıların ortak arzusu Ottoman Pisti’nin açılması yönünde…

Erciyes’te uygun fiyatlarla kayak dersi almanız da mümkün ve bu işin en iyi öğrenileceği yerlerden biri olarak görülüyor bu kayak merkezi. Özellikle Tekir Gondol’uyla ulaştığınız bölgeden aşağı inen ana pistin eğimi, gerçekten çok fazla değil, geniş ve öğrenmeye uygun geldi bana da…

Tesisler hakkında bilgi verirsem, Tekir Kapı bölgesinde belediyenin tesisi var ve uygun fiyatlarla kayak merkezleriyle özdeşleşen sucuk ekmek gibi yemekleri yemeniz mümkün. Tesis alkolsüz ve gördüğüm kadarıyla Tekir Kapı bölgesinde alkollü tek tesis askeri alanda. Hacılar Bölgesi’nde alkollü bir yer olduğunu söylediler.

Ben, askeri tesislere girebilmenin avantajını kullanarak kayak sonrasında, tesisin terasında günbatımını seyrederek dinlenebilme fırsatı buldum.

IMG_9640.JPG

Pistlerin bu arada gece kaymaya da müsait olduğu söyleniyor ve yeterli düzenlemenin yapıldığını söylediler, buna rağmen her gün açık değil. Genel olarak saat 4 itibariyle kapanış anonsu yapılıyor ve son çıkışlar da bittikten sonra gondol durduruluyor, yaklaşık 16.30 gibi en geç pistte kayan kalmamış oluyordu.

Günlük kayak kiralama ise 35 TL.

Bu haftasonu Erciyes sağlam bir kar yağışı daha alacak. Mart ayının ne getireceği belli olmaz, fakat gidişat birçok merkezde sezonun geçen yıla göre epey erken kapanacağını gösteriyor. Dolayısıyla bu son fırsatları kaçırmayın.

Birkaç yazdır sosyal medyada plajda çekilen şezlong fotoğraflarını, bir dinlenme esnasında ben de kış mevsimine uyarladım, eksik kalmadım. Şimdi gelen yazın keyfini çıkarma zamanı, fakat gelecek kışı da daha şimdiden iple çekiyorum.

IMG_9609.JPG

 

2 yorum

  • arkutbay dedi ki:

    Sevgili Midgard , şeytanın bacağını kırmışsın bu yıl . Seneye daha iyisi olur dilerim . Biz kar tahminlerinde ´´temenni´´ ile ´´öngörü´´yü karıştırırız , karlı hava beklentilerinin çoğu ´´temenni´´ dir aslında 🙂 Son fotoğrafı da çok sevdim . Birde parmak arası terlikle olsaydı süper olurdu . Sevgiler …

  • NEŞE dedi ki:

    Çok zevkle ve imrenerek okudum..1975 den beri kayıyoruz,her yıl ´bu sene son olsun´ diyoruz ama hep devam ediyoruz.İlk yıllarımızda ,öğle yemeklerinde sofradaki sürahiyi bile kaldıracak kol gücümüz olmaz,akşamları dizlerin titremesini durduramazdık,işte bu nedenle sevgili Midgard duygularını,çabanı ve ´kar sapanı´pozunu çok iyi anlıyorum..Geçen yıl Sarıkamış pistleri bizi çok tatmin etmiş,10 gün boyunca kurtlarımızı dökmüştük ama artık biz de yaşlandık,bir yerimizi kırmadan bu işi sonlandırmanın zamanı geldi gibi..Sevgiler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*