Endonezya’da Biz…                                            

Söz konusu olan 17.000’i aşkın adadan oluşan bir ülke ise, insan yazmaya nerden, nasıl başlayacağını şaşırıyor. Tapınakları, ibadethaneleri ile inanç turizmi, plajları, kumsalları ile deniz turizmi için bulunmaz bir yer Endonezya.


Dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesi. Biri Yunan, biri Latinceden gelen indus ve nesos kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşuyor adı. Hindistan+Ada… Endonezya!  Uzak doğudaki bir ülkenin adının neden Latin-Yunan kökenli olduğunu sormayın; 450 yıl boyunca Hollanda ve Portekiz’in sömürgesi olmuş Endonezya. 1945 yılından beri ise bağımsız bir devlet. 


Bali


Bali tek kelime ile bir doğa harikası. Plajları, göz alabildiğine uzanan dümdüz pirinç tarlaları ile büyüleyici. Ayrıca tapınakları ile dinsel ve kültürel tatlar arayanların da gözdesi olabilecek bir potansiyele sahip. Kaldı ki Endonezya’nın en çok turist çeken bölgesi olması bu potansiyelin çoktan fark edildiğini ortaya koyuyor. Yerel halk son derece güler yüzlü ve misafirperver. Tabii her şeyi karıştırmayı seven maymunlara dikkat etmek lazım. Özellikle tapınakların etrafındaki maymun çetelerine… Tanah Lot, Uluwatu ve Bratan Gölü görülecek listesinin başında olması gereken yerler.


Cakarta


Endonezya’nın başkenti olmasının yanında farklı yüzlere sahip dev bir şehir Cakarta. Politik işlerin yürütüldüğü, ticaretin aktığı, kültürel faaliyetlerin sürdüğü bir yer. Bu kadar çok amaç için kullanıldığından olsa gerek dünyadaki en kirli beşinci şehir seçilmiş. Ama bu bile, onun büyüleyiciliğinden pek bir şey eksiltmiyor. Hollanda sömürgesi döneminden kalan Fatahillah Müzesi, Cafe Batavia, Jalan Kali Besar’daki eski evler, Sunda Kelapa Limanı gezilebilecek yerler.


Yogyakarta


Masallarla gerçekliğin bir araya geldiği, geçmişin halen yaşadığı, yaşatıldığı bir şehir. UNESCO tarafından yarıya yakınının koruma altına alınmış olmasından yola çıkarak ne derece önemli olduğunu fark edebilirsiniz kolaylıkla. İmogiri mezarlığı, Tamansari; Su Kalesi, Bank Indonesia Binası… Gezilip görülecek öyle çok yer var ki?


Yapılacaklar


*Birbirinden lezzetli ve farklı Endonezya yemeklerini elle yemek. (Tabii öncesinden el yıkamak)


*Kintamani’deki Mont Batur volkanı olağanüstü güzelliği ile size hoş bir gün geçirtebilir.


*Bali’deki Denpasar Tapınağı pek fazla kişinin ziyaret etmediği, ancak bilinen ve çok gezilen diğer tapınakların altında kalmayacak bir güzelliğe sahip, kafa dinlemek ve farklı bir yer görmek için biçilmiş kaftan.


*Endonezyalıların “sawas” dediği pirinç tarlalarına gidip, tarlalar arasındaki dar ve çamurlu keçiyollarından yürüyebilirsiniz. Tarlaların içinde yürümemeye özen gösterin, keza Endonezyalılar ekinlerine zarar verenlere karşı pek kibar olmayabilir.


 


 


Ne Yenir?


Tanrı Adaları olarak bilinen Endonezya mutfak kültürü ile de ünlü. Pek çok başka yerde tadamayacağınız egzotik yemeği bir arada bulabileceğiniz bir yer.


Japon ve Çin mutfağında olduğu gibi pirinç burada da en çok kullanılan besin maddesi. Farklı yaprak, ot ya da sebzelerle çok farklı şekillerde pişirilen pilavları mutlaka birer kere tatmak gerek.


Pirinçten sonra taze meyveler geliyor. Tropikal meyveler…


Nerede Kalınır?


Bali, Lombok, Toba Gölü gibi turistik yerlerde her bütçeye uygun oteller var. İster beş yıldızlı bir otelin lüks bir süitinde ister sahilde bir bungalovda kalabilirsiniz. Küçük yerleşimlerde ise  “losmen” ya da “penginapan” adı verilen barınak/tesisler var. Bu tesisler bütçesi kısıtlı olan turistler için son derece uygun olmakla beraber, sadece yatılacak yerler, yani eğlenceyi başka yerlerde aramalısınız.


Dikkat Edilecekler


 


*Bindiğiniz takside taksimetre olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Fiyat konusunda tartışma yaşamak istemiyorsanız tabii.


*Yerel dilde “pengemis” adı verilen dilencilere para verirken acele ediniz ve mümkünse cüzdanınızı göstermeden, cebinizdeki bozukluklarla bu işi yapınız. Çünkü cüzdanınızı gören onlarca dilenci birden etrafınızı sarabilir.


*Tapınaklarda şortla gezmek bazen yasak olabiliyor, ayrıca ayakkabılarınızı çıkarmanız da istenebilir.


*Paranızı bozdururken gözünüzü dört açın. 


*Tropik bir hastalık olan malarya kapmamak için önlemlerinizi alınız.


  


 

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*