EL REMATE

 


 


El Remate


 


Guatemala Cumhuriyeti, Orta Amerika’da Kıstas bölgesinde bir ülkedir. Kuzeyinde Meksika, doğusunda Belize ve Honduras, güneyinde ise El Salvador vardır. Ayrıca doğuda Karayiplere, batıda Büyük Okyanus’a kıyısı vardır.


 


El Remate, Guatemala’da, genelde tahta oymacılığı yapan yaklaşık 370 ailenin barındığı,  küçük bir kasaba. Tikal ve Flores’in arasında kalıyor. Bu alanın adı Peten. Burası meşhur Tikal Ulusal Park’a en yakın kasaba olduğundan, çoğu turist, pahalı Tikal’de veya kalabalık ve gürültülü Flores’te kalmaktansa bu bölgede kalmayı tercih ediyor.


 


El Remate’de, Tikal turları, diğer Maya bölgelerine turlar, tekne turları, yürüyüş turları, yüzme, at binme, hayvanat bahçesi gezileri gibi aktiviteler bulabilirsiniz.


 


Önemli Maya harabelerine yakınlığı açısından da tercih edilen El Remate’nin, turizme dayanan ekonomisi de gün geçtikçe gelişmekte… Tikal, Yaxha gibi harabe bölgeleri gerçekten çok ziyaret edilen bölgeler. CBS televizyon kanalının, Survivor: Guatemala programını Yaxha’da çekmesiyle de, buranın bilinirliği arttı.


 


Peten Itza gölünün temiz sularında yüzmek serbest ve tehlikesizdir. Fakat burada kumsal beklemeyin, girerken beyaz çamurlar ve kayalıklarla karşılaşmanız mümkün. Bu yüzden kasabadaki iskelelerden suya girmenizi öneririz. Buradaki iskelelerin üzerinde oturup güneşin batışını izlemek veya kitap okumak da ayrıca keyifli olur.


 


Gölde tekne turuyla gezmeniz de mümkün, yaklaşık 15 dolara bu turlara katılabilirsiniz.

 


Tikal arkeolojik bölgesinde, mabed, dikilitaş, sunak, piramit, saray ve çok amaçlı kullanılan pekçok odadan oluşan 3000’den fazla yapının bulunduğu Maya kenti ve tören merkezini gezebilirsiniz.. Ayakta kalan mabedler arasında, Tikal’in Maya hükümdarlarından biri olan Hasan Kawal’e  ait olan mezarın bulunduğu Great Jaguar Mabedi ile yağmur ormanlarının sesinin duyulabildiği düşünülen iki yılan başlı mabed bulunmaktadır.


El Remate’de gezerken şaşırmayın: etrafınızı hayvanlar kaplayacak. Atlar, eşekler, hindiler, geyikler, domuzlar,  köpekler… Geceleri ise kuşların inanılmaz serenatlarını dinlemek sizi keyiflendirecektir.


 


Göl kenarı boyunca bir başka doğal rezervle de karşılaşabilirsiniz: Biotopo Cerro Cahui. Tropik yağmur ormanından oluşan bu park, tam 650 hektarlık yer kaplar. Ziyaretçiler, değişik çeşitlerde maymunlara, kuşlara, egzotik böceklere ve kelebeklere rastlayabilirler. Bu alanda iyi korunmuş iki patika var, kısa olanı Sac o’Ox adında ve 4.4 km, diğeri ise daha güzel ve oldukça uzun, adı Los Escobos ve 6 km’lik bir patika. İlkini birbuçuk saatte, ikincisini ise ikibuçuk saatte yürüyebilirsiniz. Bu park her gün sabah altıbuçuktan akşamüstü dörde kadar açık. Giriş ücretli. Cauhi, Maya dilinde devasa timsah anlamına geliyor. Cerro ise dağ anlamında. Gölden bakınca, dağın etkisiyle burası, göle yüzmeye doğru giden bir bir timsah görünümünü alıyor. Alan, adını buradan alıyor. Bu parkta da binbir çeşit kuşa rastlayabilir, kuşlarla ilgili detaylı bilgi için parktaki veya kaldığınız oteldeki ücretli rehberlik hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.


 


 


 


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*