Dünyanın Merkezi İsrail

                                          

İsrail, Afrika, Asya ve Avrupa’nın arasında bulunan ve dünyanın hakkında en çok konuşulan ülkelerinden birisi. Bu popülarite bazen üç büyük din için de kutsal olmasından, bazen de Yahudi- Arap savaşından kaynaklanıyor.


 


İsrail, dini merkezleri ile, kumu, çölleri, plajları ve Lut Gölü; dünyanın en alçak noktasını barındırması ile turistik açıdan önem arz ediyor. Lüks oteller, büyük restoranlar ve karma bir mutfak kültürüne sahip ülke.


 


Aynı zamanda teknolojik açıdan da son derece gelişmiş.


 


Yapılacaklar


 


Kudüs


 


İsrail’in başkenti olan şehir üç büyük din içinde de kutsal. Sinagoglar, kiliseler ve camilerle dolu şehir mistik bir havaya sahip. Tüm bu kutsiyet şehrin tarih boyu uğruna savaşılan ve kan dökülen bir toprak parçası olmasına yol açmış ki bu sizi gezerken biraz huzursuz kılıyor.


 


Rosh Ha’nikra


 


Lübnan sınırına yakın Rosh Ha’nikra her gün 8.30 ile 18.00 saatleri arasında açık. Suların aşındırması ile oluşan mağaralarda günün değişik saatlerinde farklı hava koşullarına göre rengarenk ışık oyunları görebilirsiniz.


 


Tel Aviv


 


İsrail’in en büyük şehri olan Tel Aviv’de pek çok yeri görebilirsiniz. Bauhaus ya da ekletik tarzda mimari yapılar, Neve Tsedek ya da Florentin gibi eski yerleşimler, restoranlar, plajlar, pazarlar ve çeşit çeşit dükkanları ile sizi ağırlamaya hazır, tam anlamıyla İsrail ruhunun kavranabileceği bir şehir.


 


Yafa


 


Efsaneye göre Noah’ın oğlu Yefet tarafından kurulan şehir dünyanın en eski limanlarında biri ve İsrail’e yüzyılca buradan giriş yapmış insanlar ve mallar. Eski liman ve balıkçılar, andromeda kayası, St. Nikolaus Ermeni Kilisesi, Kudüs Kapısı, Mahmudiye Camii, şehrin sembolü sayılan saat kulesi görülmesi gerekenler listesinin başında geliyor.  


 


Hayfa


Hayfa için kuzeyin  başkenti deniliyor. İsrail‘de yoğun olarak Arap nüfus barındıran bir kent Hayfa. Kutsal Kitaplarda (Ahd-i Atik, Tevrat) sıkça adı geçmiş. İbraniler, Romalılar, Araplar,Haçlılar, Osmanlılar Hayfa’yı yönetimlerinde tutmuşlar. Kutsal Kitaplarda geçen Kermil Dağı (Mount Carmel) da burada bulunuyor. Bu dağda Hıristiyanlık, Müslümanlık -ve son olarak Bahailik– için kutsal bir kalıntı olan İlyas Peygamberin mağarası var.Ayrıca bu dağ yamaçlarında Bahai Dininin Dünya Merkezi ile güzelliğiyle tanınmış bahçeleri ve terasları vardır.


Ölü Deniz


 


Ölü deniz dünyanın en alçak yeri. Denizden 400 metre daha alçakta olan bu gölün suyu oldukça tuzlu ve mineralli. Cilt ürünleri yapımında ve masajda kullanılan bir çamuru var. Ayrıca tuzlu olduğu için hiç batmadan saatlerce suyun üzerinde durabilirsiniz.  


 


Dikkat Edilmesi Gerekenler


 


*Büyük şehirlerdeki yankesicilere cüzdanınızı kaptırmamak için çantanıza dikkat ediniz.


*Tel Aviv’deki merkez istasyonunun etrafı geceleri pek tekin değilmiş.


*Beersheba oldukça sıkıcı ve ilkel bir yerleşim merkezi. Ancak geçerken uğranılabilecek türden bir yer.


*Ölü Deniz yolu son derece kavisli ve tehlikeli bir yol, araba ile gidiyorsanız yavaş kullanmanızda fayda var.


*Çölde gün batımını izlemek iyi bir fikir olabilir ama güneş gözlüğü ve kremlerinizi mutlaka yanınızda bulundurun.


*Ölü Deniz çok tuzlu! Açık yaralar ya da yeni alınmış bacaklar için can yakıcı olabilir.


*Hepsinin de ötesinde İsrail’de özellikle Tel Aviv ya da Kudüs gibi büyük şehirlerde terör saldırıları büyük bir tehlike arz ediyor.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*