DOMİNİK CUMHURİYETİ

Dominik Cumhuriyeti’yle ilgili bu yazı, sitenin içeriğidir, yoruma ve puana açık değildir.

DOMİNİK CUMHURİYETİ


 


Dominik Cumhuriyeti, Karayipler’deki Hispanyola adasında yer alır. Genelde Dominika ile karıştırılır ama bunlar farklı yerlerdir. Hispanyola adası, Karayiplerin ikinci büyük adasıdır ve Küba’nın doğusunda bulunur. Kristof Kolomb 1492’de burayı keşfetmiş ve 1493’deki ikinci seferinde burada İspanya’nın ilk sömürgesini kurmuştur. Adanın doğudaki üçte ikisi Dominik Cumhuriyeti’dir.


 


Ülkenin başkenti Santo Domingo’dur. Dil İspanyolca’dır.


 


Dominik Cumhuriyeti’nin tropik bir iklimi vardır ama bölgesel sıcaklık farklılıkları görülmektedir. Ağustos ayı aşırı sıcak geçer. Ekim’den Mayıs’a kadar kuzey kıyıları, Mayıs’tan Ekim’e kadar güney kıyıları yağmurlu olur. Temmuz-Eylül ayları kasırga mevsimidir ve ciddi tehlikeler yaratabilir.


 


Dominik Cumhuriyeti’nin resmi para birimi Dominik Peso’sudur ama turistik bölgelerde Amerikan Doları çoğunlukla geçerlidir. Dünya Turizm Örgütü İstatistiklerine göre Dominik Cumhuriyeti, Karayiplerin en popüler turizm yeridir. Turizm konusundaki bu başarının yanında ülkede yoksullukve aşırı nüfus gibi ciddi problemler yaşanmaktadır.


 


Santo Domingo


 


Başkent Santo Domingo’yu 1496’da Don Bartolome Colon (Kristof Kolomb’un erkek kardeşi), “Yeni Isabella” adıyla kurmuş. Yeni Dünya’da kurulan ilk şehir olma özelliğini taşıyan Santo Domingo, Amerika kıtasının inşa edilen ilk binalarına sahip. Yani 1500’lü yılların başında yapılmış olan ilk hastane, ilk okul, ilk kilise vs… Yaklaşık 3 milyon nüfusu olan bu şehir, sakin, düzenli ve temiz. Bu şehirdeki taksilerin arkalarında plakalarının olmaması ise hiç şüphesiz turistlerin yadırgadığı bir durum…


 


Santa Domingo’ya en yakın plaj, Boca Chica plajı. Bu bir halk plajı ve genelde çok kalabalık. Juan Dalip ise bir başka yakın ve güzel plaj. Bu iki plaj sakin ve genelde ailelerin gelmeyi tercih ettiği plajlar.


 


Eski kentte Santo Maria Katedrali ve Homoge Kalesi gibi tarihi yerler gezilebilir. Yeni kentte ise deniz kenarına konumlanmış, National Aquarium(Acuario Nacional) görülmeye değer yerlerden… Buradaki havuzlarda birçok deniz canlısını görebilme şansına sahip olacaksınız.


 


  


Three Eyes of Water Parkı (Parque Los Tres Ojos de Agua)


 


Dominik Cumhuriyetine gelmişken mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan 3 Eyes of Water parkı, olağanüstü bir mağara oluşumu ve 4 yer altı gölünü bünyesine barındırıyor. Santo Domingo’dan arabayla 15 dakikalık bir mesafede konumlanıyor. 3 Eyes of Water (suyun üç gözü) olarak adlandırılmasının sebebi, son gölün daha sonra meydana çıkması ve bu yerin daha önce isimlendirilmiş olması. Yani aslında burada suyun dört gözü mevcut diyebiliriz. Suyun içinde bulunan sodyum ve kalsiyum karbonattan ötürü, bu turkuaz renkli su, inanılmaz derecede transparan. Etraf ise tropik yeşilliklerle adeta örtülü. Birçok Tarzan filmi burada çekilmiş. Botlarla mağaranın içinde dolaşmak mümkün.


 


San Cristobal


 


Adanın güney kıyı sahilinde konumlanan San Cristobal şehri, tarihi bir şehirdir, tarihi 16. yüzyılın sonlarına dayanır. Santa Domingo’ya 30 km uzaklıkta bulunur. Najavo Beach, şnorkeling ve dalış için uygundur. Burada dalgıçlar 1806’da batmış olan Fransız Kalyonlarını görebilirler. Mağaraların ve Santa Maria kilisesinin etrafında yapılan geleneksel bayram kutlamaları meşhurdur. Boca de Nigua değirmeni de şeker üretiminde önemli bir yere sahip olup, şehirde görülmesi gereken detaylardandır.


 


Kakao


 


Santo Domingo’dan yaklaşık iki saatlik bir yolculuk sonrası ulaşabileceğiniz, Dominik Cumhuriyeti’nin en önemli şehirlerinden biri olan San Francisco de Macoris’te kakao plantasyonlarına uğramanız ve çeşit çeşit kakao ağacı görmeniz mümkün.


 


 


Ünlü adalar


 


Dominik Cumhuriyeti’nin en ünlü iki adası Isla Catalina ve Isla Saona. Isla Catalina’ya en yakın şehir olan La Romana’dan teknelerle bu iki adaya da geçmek mümkün. Bu adalarda, dalış ve şnorkeling gibi sporlarla ilgilenenler için çok değişik deneyim olacak çeşitli su altı canlıları (köpekbalığı ve yunuslar dahil) görmek mümkün.


 


 


 


 


 


 


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*