Doğubayazıt-İshakpaşa SarayıAğrı’da yaşadığımız yaklaşık 2 yıl boyunca fırsat bulduğumuz ölçüde Doğu Anadolu’nun güzelliklerini görmeye çalıştık. Hava ve yol şartlarının müsait olduğu ilk haftasonu da şehire adını veren ve çoğu insanın bilmediği veya yanlış bildiği üzere Ağrı merkezden görünmeyen Ağrı Dağı’na ve İshakpaşa Sarayı’na evsahipliği yapan Doğubayazıt’ı gezmeye gittik. İlçenin ismi her ne kadar son dönemlerde terör ile anılmaya başlansa da heybetli Ağrı Dağı, meteor çukuru, Nuh’un gemisi, İshakpaşa Sarayı ve Hani Baba Türbesi ile bölgenin görülmeye değer yerleri arasında yeralıyor.
Doğubayazıt, Ağrı’ya yaklaşık 100 km uzaklıkta bir ilçe. Çok işlek bir yol ve özellikle İran’a giden tırların sürekli geçmesi nedeniyle yol çok sık bozuluyor. Bizim bulunduğumuz süre içinde sürekli asfalt yapım çalışması vardı. Ağrı’dan çıktıktan sonra sırasıyla Taşlıçay ve Diyadin ilçelerinden sonra Büyük ve Küçük Ağrı Dağları yanyana bütün heybetleriyle gözükmeye başlıyor.
İlçenin girişinde yolun sol tarafında toprak damlı evler sizi karşılıyor. Yolun sağ tarafında ise merkez bulunuyor. Merkezde turistik oteller, lokantalar ve özellikle Hint ve Çin mallarının bulunduğu meşhur pasajlar var. Eskiden çok fazla kaçak elektronik eşya varmış ama şu anda cazibesini kaybetmiş durumda…Biz de pasajları şöyle bir dolandıktan sonra hemen İshakpaşa Sarayı’na doğru yola koyulduk.

Saray ilçeye hakim bir tepeye kurulmuş ve coğrafik olarak sarayın bulunduğu tepeden Ağrı Dağı görülmüyor. Önce panoramik bir mevkiden sarayın fotoğraflarını çektik.


Daha sonra da sarayın içini gezdik. Saray gerçekten türünün nadide örneklerinden. Mimarisi, kalorifer ve kanalizasyon sistemi, Rusların çalıp kaçırdığı efsanevi altın kapısı ile yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olmuş durumda.
Sarayın hemen yakınında da Ağrı’ya gelen herkesin bir şekilde duyduğu Hani Baba Türbesi var.

Söylencelere göre bu türbeye 3 kere gelmezsen ya sen ya da çocukların mutlaka Ağrı’ya tekrar gelirmiş. Biz sadece bir kez gidebildik. Hayırlısı bakalım…

Doğubayazıt’ta görülecek diğer yerler ise Nuh’un Gemisinin izi olduğu iddia edilen bölge


ve Meteor Çukuru


Dönüş yolunda ilçeden çıkarken lastiğimiz patladı. Yol üstündeki lastikçide yaptırıp gezimizi tamamladık.

7 yorum

 • mctumer dedi ki:

  1984-87 arası üç kışımı geçirdiği kars günlerim sırasında gerek mevsim koşulları gerek o zamanlar aracımın olmaması ve ulaşım zorlukları nedeniyle gidemediğim bir yerdir. fırsat bir kez kaçınca bir daha kolay kolay gelmiyor. kısa ve öz bir yazı olmuş. elinize sağlık

 • abidindemir dedi ki:

  ELİNİZE SAĞLIK.

 • ZİKO dedi ki:

  Güzel tanıtımınız için teşekkürler.

 • chinagunlugu dedi ki:

  Memleketimin ne guzel yerleri var, biz de goruruz insallah. Elinize saglik.

 • ayşegül- dedi ki:

  Bölgenin olağanüstü durumu da mutlaka etkili oluyor, ama yine de elimizde Nuh’un Gemisi gibi bir efsane varken, Ağrı Dağı’nın turistik bir cazibe merkezi haline gelmemesi çok yazık. Dünyanın her tarafında, çok daha uydurma efsaneler uğruna, insanlar hacı olmaya gidiyor. Büyük ve küçük Ağrı’nın görülmeye başladığı fotoğraf çok etkileyici. Teşekkürler.

 • enise dedi ki:

  Ağrı’yı hep merak etmişimdir.Ama bir türlü kısmet olmadı.Yazınızı okuyunca mutlaka görmem gerektiğini düşündüm.Kaleminize sağlık…

 • MIYU dedi ki:

  seneler önce görüp ve çok çok sevdiğim yerleri tekrar hatırlattığınız için teşekkürler! Ellerinize sağlık!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*