Deltayım… Deltasın… Delta…

Deltayım… Deltasın… Delta…


İşte, karşınızda KARİNA!
“Karina deyince aklıma ilk ne geliyor?”


Karina,


“Thomas’ın sevimli yeğeni”


Karina,


“Geminin su altında kalan ıslak yüzeyi ya da gemi omurgası”


Akla gelen ile Karina’ya bakınca görülen şeyler arasında bir benzerlik olsa da, yine de akla gelenden daha fazlası var orada.


Dilek Milli Parkı’nın güney ucu, Mili Parka giriş olmayan tarafı, Menderes Deltası’nın başlangıç sınırı.
Deniz, gemi, balık, kumsal, sazlık ve deniz kokusu barındıran bir doğa harikası.
Kimi “Karine” diyor buralara. Ama adres sorarken “Karine” derseniz havaya bakan ve düşünen kişilerle karşı karşıya kalırsınız. Ben de onlara katılıp, “Karina” demeyi tercih ediyorum.


Karina, yemeyip içmeyip, mevsimlerden şubatmış demeyip, iyi ki de gelmişim diye derin nefesler çektiğim, kış güneşine defalarca göz kırptığım bir doğa harikası.


Tepeden bakıldığında Menderes’in yaptığı delta net olarak görülebiliyor. Ayrıca net olarak görülebilen başka bir şey ise şu anda deniz olarak kullanılan sığ sular, yıllar sonra deltanın devamı olarak verimli topraklara dönüşecek olması.
Bölgenin delta olması nedeniyle, sığ ve ılık suları birçok kuşun ve balığın yerleşim alanı olmasını sağlamış. Bu nedenle yediğiniz balığın lezzetine diyecek yok. Ayrıca balığınızdan gözünüzü alabilirseniz eğer, çıplak gözle cüce balıkçıl kuşlarını, flamingoları, yeşilbaşlı ördekleri ve sevgili eşlerini alacakları banyo öncesi düşünürken görmek mümkün.
Aydın, Söke, Doğan Bey ve işte Karina… Yolun sonunda, çıkmaz sokakta karşınıza çıkmasını beklemeyeceğiniz bir mavilik, yeşillik, kumsal, zakkum, gökyüzü…
Açık pansiyon da var. Açık (iyi ki de açık dedirtecek kadar lezzetli yemeklerini, yapmacık olmayan bir gülümsemeyle servis edenlerin çalıştığı) lokanta da var. Orada hiçbir şeyin eksikliğini hissetmeyecek, aksine birçok şeyin fazlalığını bulacaksınız.Cosmology, Şubat 20085 yorum

 • abt_smyrna dedi ki:

  Değişik bir anlatım tarzı. Çok ilginç olmuş gerçekten!

 • necatiekm dedi ki:

  karine yada karina çok hoş bir delta! Görmeye değer..

 • everest dedi ki:

  Güzel yazıydı…Elinize sağlık…

 • moyiss dedi ki:

  üzüldüm birden burayı bilmediğime… sen kalk o kadar git dilek yarımadasında milli parka ama karinayı görme.. sanırım “giriş olmayan taraf”ta bulunduğu için gitmeyişim bunca zaman;) son senelerde pek gitmesemde eskiden çok sık giderdim dilek yarımadasına… girişin engelli olmadığı yerler de bilirsin en az burası kadar güzeldir 😉 teşekkür ederim,bir daha ki sefere yeniden keşfedicem dilek yarımadasını.

 • Zeynep dedi ki:

  bir çok kişinin gitmeyişi belki giriş olmayan tarafta bulunmasından dolayıdır yoksa böyle güzel bir yer kesinlikle gidilip görülmeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*