Değişik bir cennet: Güney Afrika!

Kasım 2007’de Gazella olarak Güney Afrika’ya gittik.


 


İlk durağımız safariydi…


 


 


Kruger Milli Parkı Güney Afrika’nin en büyük ulusal parkı. 20.000 km2’lik alanda, doğal ortamda vahşi Afrika hayvanlarını görebildiğimiz park, turistik bir safari alanı.


 


Buradan Johannesburg’a geçiyoruz ve otelimize yerleşiyoruz. Burada zenci ve beyazlar ayrı mahallelerde yaşıyorlar. Avrupa devletlerinin ülkedeki yatırımları sonucu Johannesburg büyüleyici bir modern kente dönüşmüş. Müzeler, yüksek binalar, hızlı ve renkli yaşam.. İlginç olan ünlü bir taze ürünler pazarı var burada. Haftanın altı günü bu geniş alana tam 5500 araç mal taşımak için giriyor. Genelde meyve ve sebze ağırlıklı olan bu geniş pazar, sabah altıdan itibaren bir curcuna halinde insanlarla dolup taşıyor.


 


Güney Afrika’nın güneybatısında bulunan Cape Town ise kelimenin tam anlamıyla bir cennet. Dolayısıyla bol turist çeken bir yer. Yaklaştıkça vadileri ve olağanüstü üzüm bağlarını görüp etkilenmemeniz imkansız. Dümdüz olduğu için Masa(Table) adını almış meşhur dağın eteklerinde yer alan şehirde dilerseniz teleferikle 1086 m yüksekliğe çıkmanız mümkün. Dağın tepesinde ise ulusal bir park konuşlanmış. Yüzlerce ağaç ve hayvan türünü burada görmeniz mümkün.

Cape Town, bir çok farklı kültürün içiçe geçmiş olduğu bir bölge. Avrupalılar ilk olarak 1650’li yıllarda ayak basmışlar, o zaman Cape Town, Asya ticaret yolu üzerinde önemli bir limanmış. İngilizlerin Asya’daki sömürgelerinden gelen Hint nüfusu,  Malezya ve Endonezya’dan gelen köleler, ve daha birçokları buradaki kültürü iyice renklendirmiş.


Cape Town’a gelmişken bağbozumu olan yerleri ve güzel şarapların bulunduğu bölgeyi ziyaret etmeden olmaz. Cape Town’ın kuzeybatısında yer alan bu bölgede alkolü yüksek, leziz şaraplar bulmanız mümkün.

Ümit burnu’nun bulunduğu Cape Peninsula da harika bir yer. Burası önceleri Silvermine vadisi tarafından ikiye bölünmüş iki ayrı adaymış. Buzul çağında sular ve rüzgarların etkisiyle birleşmiş. Ümit Burnu’nun çevresini dolaşmak için araba kiralamanız mümküni oldukça uygun fiyatlar söz konusu. Bu bölgede dolaşırken karşınıza çıkacak olan, özellikle ıssız koylarda bulunan maymunlar, penguenler ve foklar sizi şaşırtmasın. 


Sun City ise Güney Afrika’nın Las Vegas’ı olarak bilinen bir bölge. Eğlence merkezleri, yapay şelaleler, kayalıklarla, gerçekten görülmeye değer nitelikte…


 


Vize sorunu da olmayan Güney Afrika’ya daha çok zaman ayırmalı ve daha çok yer görmeli…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*