DAKAR

Dakar


 


Senegal Cumhuriyeti, Senegal Nehri’nin güneyinde, Batı Afrika’da yer alan bir ülkedir. Dakar, Senegal Cumhuriyeti’nin başkentidir. Batı Afrika’nın en batı ucundaki yarımadada yer alır. Afrika’nın en kalabalık şehirlerinden biridir. Milletlerarası hava ve deniz ulaşımında önemli bir yere sahip olan Senegal, yüzyıllardır Avrupa-Afrika-Amerika deniz trafiğinde önemli bir kilometre taşı olmuştur.


 


1904 yılında Fransız Batı Afrikası’nın başkenti olan Dakar’da, Fransız etkisi çoğu yerde hala hissediliyor; belki de bu yüzden Güney Afrika dışında, kıtanın en Avrupai tarafı burası. 2,5 milyon nüfusa sahip olan şehir, aslında tüm dünyada, ünlü Paris-Dakar Rallisi’nin bitiş noktası olarak da tanınıyor. Şehir nüfusunun büyük bir kısmı Müslüman, az bir kısmı ise Hıristiyan… Dakar’da 1963 yılında inşa edilen Dakar Ulu Camii ile birlikte çok sayıda dini eğitim kurumu bulunuyor. 


Dakar’a ilk gelen Avrupalı güç Portekizlilerdi. 1444 yılında Portekizlilerin gelmesinden sonra Hollandalılar, en son olarak ise Fransızlar bölgeyi ele geçirdi. 1862 yılında inşa edilen liman, şehrin önemini daha da arttırdı ve Avrupalı tüccarlar buraya gelmeye başladı. Fransızların burada inşa ettiği deniz üssü ise şehrin askeri yönden önemini arttırmış oldu. 1909 yılında da Osmanlı Devleti, Dakar’da fahri bir başkonsolosluk kurdu.


Dakar, uzun süren Fransız sömürge yönetiminin ardından, 20 Mayıs 1960 tarihinde Senegal Cumhuriyeti’nin başkenti oldu.


 


Şehirde çok fazla görülecek tarihi yapı olmasa da, gezilecek yerler yok değil. Özellikle çarşıları gezilmeye değer, değişik eşyalar bulabilir, güzel alışverişler yapabilirsiniz. Geleneksel şifacılar tarafından satılan tıbbi bitkilerin bulunduğu Tilen Çarşısı’na uğrayabilirsiniz. Soumbedioune adlı balık pazarına da uğramanızı tavsiye ederiz. Atlantik Okyanusu’nun havasını solumak için de uzun ve güzel kumsallar görülmeye değer… Senegalliler, Dakar insanıyla ilgili konukseverlik ve sıcaklık konusundaki itibarlarıyla gurur duymaktadırlar. 


Dakar’da bulunan Goree Adası, 1700’l yıllarda, kölelik zamanında Amerika’ya gidecek olan kölelerin gemilere bindirilmesi için kullanılan bir kara parçasıydı. Adanın dar sokaklarında gezerek ilginç kolonyel mimariye rastlayabilir, Köleler Evi Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Adaya ulaşım feribotlarla sağlanıyor.


 


Ünlü Paris-Dakar Rallisi’nin bitiş yeri ola Retba Gölü (Pembe Göl),  piknik yapmak için ideal bir yer. Göl,  pembe rengini suyun içindeki minerallere ve mikro organizmalara borçlu…fotoğraf: http://www.traveladventures.org


Batı Afrika’daki en eski sanat müzelerinden biri olan IFAN, şehrin de en büyük müzesi. Koleksiyonda çoğunlukla Batı Afrika’nın farklı bölgelerinden toplanmış olan maskeler, heykeller, geleneksel giysiler ve müzik enstrümanları var.


 


Dakar’ın tam merkezinde bulunan Bağımsızlık Meydanı, Dışişleri Bakanlığı, Ticaret Odası gibi önemli devlet binalarını bünyesinde bulunduruyor.


 


Dakar’da, Victor Hugo caddesinde Galeria Arte’ye uğrayarak Afrikalı tasarımcıların oluşturduğu mobilya, ahşap işler, takılar ve dekorasyon malzemeleri bulabilir, hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*