COBAN CITY

Coban CityGuatemala Cumhuriyeti, Orta Amerika’da Kıstas bölgesinde bir ülkedir. Kuzeyinde Meksika, doğusunda Belize ve Honduras, güneyinde ise El Salvador vardır. Ayrıca doğuda Karayiplere, batıda Büyük Okyanus’a kıyısı vardır. 
 


Guatemala’nın kuzeyinde yer alan Alta Verapaz bölgesinin başşehri Coban, Guatemala City’e 219 km. uzaklıktadır.


 


1543’te Dominik orduları tarafından kurulan şehir, 19. yüzyıl sonlarında Alman kahve üreticileri tarafından geliştirilmiş, 1930 sonlarına kadar yaklaşık 2000 Alman barındırmış. 1941 yılında Almanlar, Guatemala hükümeti tarafından şehirden çıkartılmışlar. Bir kanıya göre bu, Amerika Birleşik Devleti’nden gelen baskıyla olmuş.


 


Coban, orkidelerle kaplı tepelerle çevrilmiştir. Zaten orkide, Guatemala’nın yerel bitkisidir ve birçok değişik çeşidini, ülkenin değişik yerlerinde görmek mümkündür. Eko-turizm anlamında son yıllarda Coban bölgesi önem kazanmıştır.


 


Klasik Maya şehirlerindeki yapılar, tropik yağmurlarda yavaş yavaş eriyen kireçtaşından yapılıyor olmasına rağmen, taş oymaların daha iyi korunabilmesi için Coban’daki yapılar, suya dayanıklı volkanik süngertaşından yapılmıştır. Mayaların Paris’i denilen Coban, mabedler, piramitler, avlular ve heykel sanatları açısından da çok zengindir.


 


Coban’a en fazla iki saatlik mesafede bulunan Semuc Champey isimli doğal yapı, buralara gelmişken görmeden gidilmemesi gereken doğal güzellikler arasında… Tropikal bir ormanın çevrelediği Champey, doğal kristal kaynak sularından oluşan doğal göllerden oluşuyor. Kireçtaşından yapılmış 300 m uzunluğunda bir köprü var ve köprünün altı bu doğal göllerle kaplı. Suyun rengi mevsime, güneşin gelişine ve diğer doğal sebeplere göre yıl içinde değişiklik gösteriyor. Burada yüzmek, hiking, kuş izlemek, arkadaş ve aileyle zaman geçirmek, meditasyon ve doğayla bütünleşmek gibi aktiviteler mümkün. Burada 90 değişik kuş çeşidi, 34 memeli, 25 sürüngen ve deniz canlısı, 10 çeşit te balık barınmaktadır. 120 değişik çeşit ağaç ve çalılığa da rastlanabilir. Gezginler iki nehrin birleştiği ve bu kadar güzelleştiği bir başka yerin Afrika’da veya Amazon ormanlarında bile olmadığını söylüyorlar.
fotoğraflar wikitravel.org’dan alınmıştır.

 


Biotopo del Quetzal, Quetzal adı verilen inanılmaz güzellikteki kuşların korunması için özellikle düşünülmüş bir yer. Quetzal, Guatemala’nın bir nevi sembolü olmuş bir kuş. Bu bölgede 650 çeşit orkide adeta fışkırır gibi heryerden çıkmakta, kozalak ağaçları, sert yapraklı bitkiler ve diğer çiçekler bu alanı süslemektedir.
 


Kahve üretimiyle ünlü bu şehire gelmişken, meşhur
Dieseldorff Coffee Plantation
”, kahve tarlasını da görmeden gitmeyin. Alman bir aile olan Dieseldorff’ların kurduğu ve 1900’lü yılların başından beri varolan bu tarlada, birbirinden değişik meyve ağaçlarına da rastlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*