Çin’i Keşfedin!
 


Engin bir coğrafyaya sahip olan bu ülkeyi bir iki cümleyle özetlemek oldukça güç… Çin’in yüz ölçümü çok geniştir ve gerek coğrafyası gerek kültürü ülke içinde farklılık gösterir. Ayrıca dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip olan bu ülkede sayısız büyük şehir yer almaktadır. Sadece nüfusu, boyutu ve farklılığı ile değil, aynı zamanda çok eskilere dayanan tarihi ve köklü kültürüyle de ilgi çekici bir ülkedir Çin.


 


Çin’e yapacağınız ziyaret size bir sürü keşif yapma imkânı doğuracaktır. Bu farklı kültürü tanımak unutulmaz bir deneyim kazandıracaktır.


 


Görülebilecek ve Yapılabilecekler


 


Pekin


 


Pekin zengin tarihi dokusuyla sizi ilk anda etkileyecek bir şehir. Pekin’de görülecek o kadar çok yer ve yapılacak o kadar çok şey var ki, ziyaret süresince muhtemelen zamanınız yetmeyeceği için sadece çok azını görebileceksiniz. Bu sebeple tekrar tekrar gelinmesi ve görülmesi gereken bir şehirdir Pekin.


 


Pekin gezinize birçok turistin yaptığı gibi Yasak Şehir’den başlayabilirsiniz. Yasak Şehir Çing ve Ming hanedanlıkları zamanında Çin İmparatorluğu’nun en önemli sarayıydı. 720,000 m² lik bir alana kurulu olan muazzam büyüklükteki sarayın 8,886 odası bulunmaktadır. UNESCO tarafından 1987 yılında en geniş alana sahip kültür mirası olarak belirlenmiştir.


 


Bu saraya Yasak Şehir denmesinin sebebi, imparatorluk döneminde surların içine sadece yönetim kademesindeki insanların girebilmesiydi. Yasak Şehir dünyanın en büyük sarayı olarak, görülmesi gereken yerler listesinde ilk sırayı rahatlıkla alabilir.


 


Yasak Şehir’in kuzeyinde ise Tiananmen Meydanı yer alır. Bu meydan dünyanın en büyük meydanıdır. Meydanın çevresinde Sovyet stili yapılar ve anıtlar yer alır. Ayrıca Yasak Şehir’in karşısına denk gelen yerde Mao’nun Mozolesi bulunur. Çin Parlamentosu ve Çin Tarih Müzesi de bu meydana bakmaktadır. Ayrıca bu meydan Çinlilerin uçurtmalarını uçurttukları en popüler yerdir.


 


Yazlık Saray ise zamanında Çin imparatorlarının yaz aylarını geçirdikleri büyük bir parktır. Parkta yer alan gölde mermerden yapılmış büyük bir kayık yer alır. Park içinde keşfedilmeyi bekleyen irili ufaklı yapılar, kayalıklar ve mağaralar vardır. Kimi yerler oldukça kalabalıktır ama daha az turistin olduğu huzurlu köşeler de bulunur.


 


Ming hanedanlığı döneminde yapılan mimari eserlerden en iyisi olarak kabul edilen Cennet Tapınağı, Pekin’de görülmesi gereken yerlerden bir diğeri. Tapınak Tian Tan Parkı’nın içinde yer alır. Bu park içinde yüz yıllık ağaçlar bulunur. Bu bölge Pekin’in en yeşil alanlarından biri olarak kabul ediliyor. Parkta yürürken Pekin’in tam ortasında olduğunu unutmanız işten bile değil. 


 


Çin Seddi


 


Dünyanın yeni yedi harikasından biri olarak seçilen Çin Seddi, uzaydan görülebilen tek insan yapımıdır. Çin’e yapacağınız ziyaret, bu nefes kesici yapıyı görmeden tamamlanmış sayılmayacaktır. Çin’in kuzeybatısı boyunca uzanan bu duvar, dünyanın en uzun savunma duvardır. Kalıntıları Po Hay körfezinde deniz kıyısında başlar. Pekin’in kuzeyinden geçerek batıya yönelir ve Huang-Ho nehrini ikiye bölerek güneybatıya uzanır. Gobi Çölü’nün güneyinden batıya yönelerek devam eder.


 


Pekin’in kuzeyinden geçen kısmı Pekin’e oldukça yakındır. Bu sebeple Pekin ziyaretiniz sırasında bu ünlü yapının bu kısmını görebilirsiniz. Eğer havanın açık olduğu bir günde bu duvarı ziyaret ederseniz, duvarın uzayıp gittiğini daha iyi fark edersiniz. Çin Seddi’ne yapacağınız ziyaret kesinlikle gezinizi taçlandıracaktır.


 


Minik Notlar


   • 2008 Yaz Olimpiyatları Pekin’de düzenlenecek. Bu yüzden Pekin’deki çoğu turistik yer yenileme çalışmalarından ötürü kapalı. Pekin gezinizi olimpiyat sonrasında yapmanız bu yüzden daha akıllıca olabilir. Tabii eğer olimpiyatlar için Pekin’e gitmek istemiyorsanız…

  • Çin’in büyük şehirlerinde hava kirlilik oranları oldukça yüksek… Bu yüzden nefes almakta zorlanabilirsiniz.

  •  Cennet Tapınağı’nı sabah saatlerinde görün. Böylece binlerce Pekinli’nin birlikte tai chi yapmasını seyredebilirsiniz.

  • Laoshe Çay Evi’nde Pekin Operası seyredin. Öğle saatlerinde 40 dk.lık kısa bölümler oynanır. Üstelik tek yapmanız gereken bir fincan çay parası ödemeniz. Uzun operalar akşam saatlerinde düzenleniyor. Akşam saatlerindeki oyunlar için önceden yer ayırtmanız gerekebilir.

  • Tiananmen Meydanı’nda rengârenk uçurtmaları izleyin. Emin olun, büyüleneceksiniz!

  • Alışveriş yaparken dikkatli olun. Çok kolay kazıklanabilirsiniz.

  • Çin Seddi’ni ziyaret ederken suyunuzu yanınızda götürün. Dışarıda kurulan tezgâhlardan su almamaya dikkat edin.

  • Pekin’in alışveriş caddesi Wangfujing Caddesi’dir. Bu uzun cadde boyunca sayısız dükkân bulunur.

  • Eğer bir tura katıldıysanız ve tur kapsamında bir ipek fabrikasında götürülürseniz sakın tur kapsamındaki bu yerden ipek almayın. Böyle yerlerde hep daha pahalı olur. 

 


 


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*