CİBUTİCİBUTİ ile ilgili bu yazı, sitenin içeriğidir, yoruma ve puana açık değildir.
 


 


Cibuti, resmi adı Cibuti Cumhuriyeti.  Doğu Afrika’da küçük bir ülke. Komşuları kuzeyde Eritre, batıda ve güneyde Etiyopya, güneydoğusunda Somaliland. Kızıldeniz‘e ve Umman Denizi’nin Aden Körfezi’ne kıyısı vardır. Arap Yarımadası’nda bulunan Yemen’e 20 kilometre uzaklıktadır. Başkenti Cibuti şehridir. Halkın %94’i Müslüman’dır. Cibuti belki de Afrika’daki en küçük, genç ve son bilinen ırkın yaşadığı bir yerdir. 


Sıcak ve kurak bir iklime sahip olan Cibuti’de senelik sıcaklık ortalaması 32°C civarındadır.


Ülkeye giriş için vize gerekmektedir. Sarı ateş aşısı olunduğuna dair sertifika ülkeye gelen ziyaretçilerden istenmektedir. Eğer yaşadığınız şehirde konsolosluk yoksa Cibuti vizenizi Fransız Konsolosluğu’ndan alabilirsiniz.


Ayrıca kolera ülkedeki ciddi bir risktir ve bunun için tedbir alınmanızı öneririz.


Ülkenin tipik geleneklerinin yanında ülkede ihtişam ve zafer ile kutlanan da birçok festival vardır.


Ziyaretiniz sırasında günlük giyiminizi Cibuti’nin Müslüman bir olduğunu unutmadan giyinmenizi öneririz. Örneğin şortlarınızı otel, kumsal ve spor aktiviteleriniz dışında giymeniz pek hoş karşılanmaz.


Cibuti ayrıca yürüyüş yapabileceğiniz, dalabileceğiniz, zararsız köpekbalıklarıyla birlikte şnorkel ile denizi keşfedebileceğiniz mükemmel bir yer.


Ülkede araba kullanırken dikkatinizin tamamıyla yolda olması gerekiyor çünkü burada trafik kuralı diye bir şey yok. Ayrıca diğer Afrika ülkeleri gibi burası da çok sıcak ve kuru bir iklime sahip bunun için yanınıza su bulundurmayı unutmayın. Su tüketiminiz biraz fazla olsun.


Ülkede medikal bir müdahale ihtiyacı durumunda devlet hastanesi yerine Fransız Askeri Hastanesi’ni tercih edin.


Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise yeşil yapraklı bitki çiğneyen erkekler.  İçinde amfetamin bulunduran bu bitkinin adı khat. Bu bitkiyi çiğneyenlerin hangi harekete ne gibi bir tepki verecekleri hiçbir zaman belli olmaz.


Tadjoura, Cibuti’nin ikinci büyük ve en eski şehridir.


Aslında bu küçük Afar köyü köle ticareti yapılırken şimdi bu aklanmış şehirde kürekler tersine çekilmekte. Her ne kadar harap ve fakir bir şehir olsa da yeşil Goda Dağlarının gölgesine sığınmış ve onun eşiğine eklenmiş parlak mavi deniziyle çekiciliğini giderek artmakta.  Cibuti’den kuzey batıdan adeta bir sürpriz gibi yükselen yeşil yamaçlara sahip ve ayrıca ülkedeki Müslümanlar için en popüler ve kutsal yer olan Şeyh Ebu Yazid’in türbesinin bulunduğu Goda Dağları’nı görmeden ülkeden ayrılmayın.Plage des Sables Blancs
, Tadjoura’ya 7 km mesafede bembeyaz kumuyla güneşin tadını çıkartabileceğiniz bir kumsal.


Dikhil, Cibuti ülkesinin batı bölgelerinde yer alır.Dikhil kasabasındaki en önemli turistik yer olduğunu Gölü Abbe Gölü’dür.


 


Djibouti City , Cibuti’nin başkenti ve en büyük şehridir.


Ziyaretçiler Afrika’nın en alçak ve en sıcak noktası olan ve ayrıca dünyadaki en tuzlu suya sahip olan Assal Gölü’nü mutlaka ziyaret etmeliler.


Arta şehri, ülkenin güneydoğu bölgesinde bulunmaktadır.


Arta turistler ve ziyaretçiler için çok önemli bir şehirdir. Cibuti’de Arta Şehri’nden kolaylıkla ziyaret edebileceğiniz bazı konumlar; Başkanlık Sarayı, Merkez Pazar, Le Marche Merkez, Lac Abbe, laka Goubet, Lac Asal, Grand Bara, Petit Bara, Körfez Tadjoura, Obock ve Tadjoura’dır. Cubiti’deki sömürge mimarisinin en güzel parçası istisnasız Başbakanlık Binası’dır.


 


Obock şehri Cibuti’nin Obock bölgesinde yer alır. Obock bölgesi yakınlarındaki bir diğer önemli kent Khor Angar’dır.


 

Galafi’de vahşi develerle çölü dolaşmayı, Ali Sabieh’de şehir camisi’ni gezmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*