Cezayir: Çölde Çay


                                          

Kuzey Afrika’da yer alan Cezayir, Sudan’dan sonra Afrika’nın en geniş yüz ölçümüne sahip ülkesidir. Akdeniz’e yaklaşık 1200 km.lik bir kıyısı vardır.

 

Ülke, komşuları Fas ve Tunus’un aksine turizme değil, sanayiye yatırım yapıyor. Bu sebeple ülkenin birçok yerinde çok az turiste rastlarsınız. Bu turist olarak Cezayir’e ziyaret edenler için birçok açıdan bir avantajdır. Ayrıca Cezayirliler konukseverdir ve bu sebeple turistlere çok iyi davranırlar.

 

Görülebilecek ve Yapılabilecekler

 

Cezayir (El Jazair)

 

Cezayir’in başkenti El Jazair ya da Türkçedeki ismiyle Cezayir, Akdeniz’e kıyısı olan bir şehir. Şehir beyaz binalarından ötürü “Alger la blanche”  yani “beyaz Cezayir” olarak da bilinir. Bu güzel şehrin oldukça eski bir tarihi var. Birçok medeniyet bu şehri hâkimiyeti altına almış. Antik çağlara kadar uzanan geçmişinde, Roma, Bizans, Osmanlı, Arap ve Fransız izlerine rastlanmaktadır.

 

Eski şehir merkezi Kasbah, özellikle görülmeye değer. Labirenti arındıran sokakları, 16 yy.dan kalma kalesiyle sizi geçmişe götürecektir. Burada üç önemli camii yer alır. Bunlardan en eskisi El Kebir’dir. El Cedid Camii ise 1660 yılında Osmanlılar tarafından yapılmıştır. Keçaua Camii ise 1794 yılında yapılmış.

 

Kasbah dışında görülmeye değer yerlerden biri  “Afrika’nın hanımı” olarak bilinen Notre Dame d’Afrique’dir. Bu bazilika, 1855 yılında yapılmıştır ve doğuya özgün güzel mimarisiyle dikkat çeker.

 

Makam Ec-cahit ise Cezayir’in her yerinden görülebilen bir anıttır. Bu anıt, şehrin merkezinde yer alır ve günümüzde Cezayir’in bir simgesi haline gelmiştir. Anıt Cezayir’in Fransızlara karşı verdiği özgürlük mücadelesi anısına yapılmıştır. Bu anıtın yakınında yer alan El-Mucahit Müzesi’nde ise Cezayir’in tarihi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

Tassili Milli Parkı

 

Tassili, Güneydoğu Cezayir’de yar alan dağlık bir bölge. Sahra çölünde yer alan bu park, “Tassili du Hoggar” ya da “Tassili des Ajjers” olarak da bilinir. Tassili ise Arapçada “plato” anlamına gelmektedir. Sahra’nın ortasında yer alan bu bölge güçlü erozyonla şekillenmiş birbirinden güzel kaya oluşumlarıyla doludur. Sarı kumların içinden yükselen dar kanyonlar, ilginç tepeler ve iğneye benzeyen kayalar size bir antik kentin kalıntısı izlenimini uyandıracaktır. Ayrıca bu bölgedeki mağara ve kaya sığınaklarında neolitik çağlara tarihlenen duvar resimleri bulunmuştur. İnsanlık tarihinin en eski kalıntılarından olan bu çizimleri ve resimleri korumak için, bu bölge milli park olarak ilan edilmiş ve korunmaya alınmıştır.

 

Bu milli parka uçakla gidebilirsiniz. Parkın yakınında bulunan Djanet Havaalanı buraya ulaşımınızı sağlayacaktır. Parkın içinde ise develer üstünde ilerleyebilirsiniz. Eğer deveye binmek konusunda deneyimsizseniz başlangıçta biraz zorlanabilirsiniz. Ancak rehberiniz size yardımcı olacaktır.

 

Annaba

 

Doğu Cezayir’in başkenti olarak da bilinen Annaba, Tunus sınırına yakın bir yerde, Akdeniz kıyısında yer alır. Tıpkı başkent Cezayir gibi oldukça gerilere uzanan bir geçmişi vardır. Birçok medeniyetin bu şehirde ayak izlerini bırakmıştır adeta.

 

Şehirde görülmesi gereken yerlerin başında Leyla Bouna olarak da bilinen St. Augustine Kilisesi gelir. Bu kilise, şehrin merkezine oldukça yakın bir tepenin üstünde yer alır. Taksiler düzenli olarak kiliseye gidip gelmektedir. Kilise özellikle mimarisiyle dikkat çeker. Kilisenin hemen arkasında ise Roma Dönemine tarihlenen kalıntılar vardır. Ayrıca kilisenin içinde Aziz Augustine’nin eli yer alır.

 

Annaba’nın merkezinde Fransız sömürge döneminden kalma binalar yer alır. O dönemin mimari anlayışını yansıtan bu binaların hepsi birbirinden güzeldir ve iyi korunmuştur.

 

Şehrin eski merkezi yani Kasbah ise Osmanlı döneminde şekillenmiştir. 12. yy. Osmanlı yapılarının olduğu Kasbah özellikle dar sokakları ile oldukça ilgi çekicidir. Kasbahın girişinde 16.yy.da yapılmış bir Osmanlı Camisi yer alır. 

 

Minik Notlar

 

  • Annaba’nın merkezinde yer alan kafelerde mutlaka dondurma yiyin! Bu dondurmalar çok lezzetli.
  • Annaba’dayken birbirinden güzel sahillere uğrayan. Akdeniz mavisinin tadını çıkarın.
  • Çöldeyken kaybolmak sanıldığından daha kolaydır. Rehberinizin yanından ayrılmamaya bakın.
  • Cezayir’deyken mutlaka çarşı gezin. Birbirinden renkli ve güzel kokulu baharatların sizi büyülemesine izin verin.
  • Alışveriş yaparken büyük bir ihtimalle size söylenen fiyatlar normalden daha yüksek olacaktır. Bu yüzden her zaman pazarlık yapın.
  • Alkolü sadece kapalı mekânlarda alın. Asla dışarıda, sokakta içmeyin!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*