Buz ve Ateş Ülkesi İzlanda


                                    

İzlanda, gerek İzlandacada gerek İngilizcede “buz ülkesi” anlamına geliyor. Vikingler burayı ilk keşfettiklerinde adanın buzullarından ötürü bu ismin yakışacağını düşünmüşler. Aslında bu isim bir bakıma bu Atlantik Okyanusu’nun kuzeyinde yer alan ada ülkesine uyuyor, bir bakıma uymuyor. Uyuyor çünkü ülkenin kimi yerlerinde buzullar var. Hatta Avrupa’nın en büyük buzulu Vatnajökull ülkenin güneydoğusunda yer alıyor. Ama bu isim ülkenin birçok yerinde karşınıza çıkan termal sıcak su kaynakları, volkanlar ve lavlardan ötürü uymuyor da. İzlanda daha çok iki elementin ülkesi: buz (su) ve ateş…


 


İzlanda Avrupa ve Kuzey Amerika arasında yer alan bir ada ülkesi. Bu iki kıtanın katmanlarının ayrıldığı nokta bu ada üzerinden geçiyor. Ülke coğrafik açıdan çok yeni… Hatta patlayan volkanlarla genişlemeye devam ediyor.


 


İzlanda özellikle dünyanın hiçbir yerine benzemeyen etkileyici yeryüzü şekilleri ve doğasıyla ünlü. Ülke volkanlarla, lav kalıntılarıyla, buzullarla, dağlarla, uçurumlarla, termal göllerle, gayzerlerle, tundrayla, nehir ve şelalelerle dolu… Ayrıca çok çeşitli kuş türleri yaşıyor bu adada. Ve tabii ki deniz memelileri adayı çevreyen okyanusta gözlemlenebiliyor. Kambur balinalar, mavi balinalar, orkalar ve yunuslar kıyılara yaklaşıyorlar.


 


Ülkeye dair ilginç özelliklerden biri volkanik hareketlilik… Bu hareketlilikten ötürü bir gördüğünüzü bir daha göremeyebiliyorsunuz. Ülke coğrafyası sürekli değişiyor ve yüzölçümü genişliyor.


 


Görülebilecek ve Yapılabilecekler


 


Reykjavik


 


Ülkenin başkenti Reykjavik, aynı zamanda ülkenin en çok nüfusa sahip yerleşim bölgesi… Hatta ülke nüfusunun neredeyse yarısı bu şehirde yaşıyor. Bu yüzden ülkenin kültürel ve ticari merkezi de burası. Şehrin bir diğer özelliği, turistik amaçlarla kurulmuş ya da düzenlenmemiş olması. Bu yüzden şehri tanırken aynı zamanda İzlandalılar’ın günlük yaşamına da tanık olacaksınız.


 


Reykjavik, dünyanın en kuzeyde yer alan başkenti. Ama buna rağmen ılıman bir iklime sahip. Ayrıca dünyanın en temiz ve güvenli şehirlerinden biri. Reykjavik’teyken kesinlikle yapmanız gereken şeylerden biri yüksek bir yere çıkıp şehrin manzarasını seyretmeniz. Birbirinden renkli çatılar ve tertemiz hava sizi büyüleyecektir. Bunu en iyi yapabileceğiniz yer ise Hallgrimskirkja’nın kulesi. Bu kilise aynı zamanda İzlanda’nın en yüksek yapısı… Yaklaşık 75 m.lik kulesi 20 km. uzaktan dahi görülebiliyor. Kuleye asansörle çıkılabiliyor. Oldukça ilginç bir mimariye sahip, etkileyici bir yapı…


 


Şehri seyredebileceğin bir diğer yer gene ilginç mimarisiyle görenleri etkileyen Perlan. Perlan’ın tepesinde oldukça iyi bir restoran ve kafe bulunuyor.


 


Reykjavik’in eski şehir merkezi ve buradaki binalar çok etkileyici. Şehir merkezinde birkaç saat yürüyerek vakit geçirin, rengârenk çatılara bakın, şehir merkezinde bulunan Tjörnin Gölü’nün kıyısında oturup güzel kuğuları ve diğer su kuşlarını seyredin.


 


İzlanda ve Viking tarihine dair ilginç bilgileri ise İzlanda Ulusal Müze’dan edinebilirsiniz. Müzenin girişinde ise hediyelik eşya satan dükkânlar var.


 


Tingvellir Ulusal Parkı


 


Bu ulusal park, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Park özellikle ilginç yer yüzü şekilleriyle ünlü. Bu parkın sınırlar içinde Avrupa ve Kuzey Amerika kıta platformlarının ayrıldığı yerleri görebiliyorsunuz. Her sene birkaç santimetre daha birbirinden uzklaşıyor bu iki kıta.


 


Ayrıca bu parkta dünyanın en eski parlamentosu Altingi yer alıyor.


 


Mavi Lagün


 


Reykjavik’in güneyinde yer alan bu lagün, bir jeotermal havuz. Keflavik Havaalanı ve Reykjavik yolu üzerinde yer alan bu göl turistlerin özellikle ziyaret ettikleri bir yer.  Giderken yanınızda mayo bulundurun.


 


Höfn ve Vatnajökull


 


Doğu İzlanda’da yer alan Höfn, Reykjavik’ten 460 km. uzaklıkta. Şehir, Avrupa’nın en büyük buzulu Vatnajökull’ın kenarında, deniz kıyısında yer alır. Bu noktada buzullar denize akıyor. Şehirden çevredeki ulusal parklara, buzullara ve buzulların denizle birleştiği bölgelere çeşitli turlar düzenleniyor. Höfn’e yapacağınız seyahat size, kesinlikle hayatınız boyunca unutamayacağınız bir deneyim yaşatacaktır.


 


Çevredeki en çok ziyaret edilen ulusal parklardan biri Svartifoss Ulusal Parkı. Parktaki şelale özellikle görülmeye değer.


 


Minik Notlar


   • İzlanda’ya eğer yazın giderseniz güneşin hiç batmadığını, havanın hiç kararmadığını göreceksiniz. Bu sizin için unutulmayacak bir deneyim olacak.
  • İzlanda dünyanın en güvenli ülkesi. Hırsızlık oranı çok düşük. Ancak yerleşim yerleri dışındayken tabelalara uymaya dikkat edin. İzlanda’nın coğrafyası oldukça değişken ve zorludur. Ayrıca deniz kıyısındayken dikkatli olun. Deniz dalgaları sandığınızdan hızlı sertleşebiliyor.
  • İzlanda’nın iklimi hızla değişebiliyor ve sertleşebiliyor. Dışarıya çıktığınızda bu duruma hazırlıklı giyinin.
  • İzlanda mutfağının iki önemli parçası balık ve koyun. Eğer vejetaryenseniz Reykjavik’teki iki güzel vejetaryen restoranlarını deneyin.
  • Reykjavik’in oldukça renkli bir gece yaşamı var. Özellikle yazın hiç kararmayan havasında, gece geç vaatlere kadar eğlenmek ilginç bir deneyim olabilir.

 

1 Yorum

  • Libraryliving dedi ki:

    bence huzur kelimesinin karşılığı izlanda olmalı =) çok çok gitmek istiyorum , minik notlar harika , teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*