BUENOS AIRES’DE GEZİLECEK YERLERBUENOS AIRES İLE İLGİLİ BU YAZI SİTENİN İÇERİĞİ OLUP, PUAN VERMEYE AÇIK DEĞİLDİR. YORUMLAR BÖLÜMÜ GEZİLECEK YER EKLEMEK AMAÇLI KULLANILACAKTIR. 


BUENOS AIRES’DE GEZİLECEK YERLER


 


Plaza del Mayo: Buenos Aires’in ünlü meydanı olan şehir merkezi Plaza del Mayo, Arjantin tarihinde önemli bir yere sahip. Cunta dönemi işkencelerinden bu yana gösterilerin, protestoların yegâne yeri olmuş tarih boyunca. Hala her Perşembe 1973–1976 yılında kaybolan/katledilen çocuklarının izini süren anneler bu meydanda toplanmaktadırlar.


Dokuz Temmuz Caddesi: Dünyanın en geniş bulvarıdır. 110 m genişliğinde olup tam 16 şeritten oluşuyor. Bulvar boyunca birçok mağaza, restoran ve kafe görmeniz mümkün… Dokuz Temmuz’un tam ortasında ise, dev bir obelisk bulunuyor. Bizdeki Sultanahmet Dikilitaş’a benzeyn bu obelisk, Buenos Aires’in 400. kuruluş yıldönümü anısına dikilmiş.


Casa Rosada (Pembe Saray / Hükümet Binası): İçinde yer alan pembe heykel ve mobilyalarla dikkat çeken yapı, geçmişte ülkenin başbakanlarına da ev sahipliği yapmış bir bina. Balkonundan Juan ve Evita Perón’un kalabalığı selamladığı o meşhur saraydır… Devasa bir düğün pastasına benzeyen bina, rengini eski bir Arjantin inşaatçılık geleneğinden almış. Bir rivayete göre Arjantinliler, bina yapımında çimentonun içine öküz kanı karıştırıyorlarmış. Plaza del Mayo meydanında bulunan binanın önünde genelde gösteriler ve toplanmalar gerçekleşir.


Jardin Japones (Japon Bahçesi): Japonya’nın florasını gözlemleyebileceğiniz huzurlu, dingin bir bahçedir. Turistlerin ilgisini çeken bir bahçe olup, siyah çamdan gingko ağaçlarına, minik köprülerden süs balıklarıyla dolu havuzuna, birbirinden değişik görüntüleri içinde barındırır. Zen bahçesine bakan geleneksel çay evini de görmenizi tavsiye ederiz.


Puerto Madero: Liman bölgesi olup, Buenos Aires’in en zengin kesiminin yerleştiği yerdir… Hatta Arjantin’in ordaki gökdelenler yüzünden battığı söylenir. Liman bölgesince gezmek keyiflidir. Kıyı boyunca güzel cafeler göreceksiniz.

La Boca
:  . Şehrin en fakir bölgesidir. Buenos Aires’te bulunan 47 semtin en ünlüsüdür ve şehrin belki de en görülmeye değer yeridir diyebiliriz. La Boca orijinal evleri ile ünlüdür. Bu evler batık gemilerin saçlarından inşa edilmiş ve tekne boyası ile rengarenk boyanmışlardır. Ayrıca Boca Juniors takımının semti olduğu için semtin heryerinde futbolla ilgili eşyalar görmeniz mümkün… Semt İtalyan göçmenler tarafından kurulduğundan İtalyan etkisi de kuvvetli olarak hissedilir. Caminito sokağı da buradadır, bu sokak, genoalılar zamanında yapılmış olup, meşhur tango parçasının isim babasıdır.


 


Pilar Kilisesi: Meryem Ana’ya adanmış, kutsal bir kilisedir.


Recoleta: İstanbul’un Nişantaşı semti gibi bir semt olan Recoleta’daki ünlü mezarlık görülmeye değer. Mezarlık büyüleyici ve gizemli görüntüsüyle Arjantin tarihinden izler taşır. Küçük evler şeklinde dizayn edilmiş bu mezarların arasında Eva Peron’un da mezarı bulunmaktadır. Mezar taşlarının arasında Gotik dönemden Mısır Medeniyetleri’ne uzanan çeşitli değişik stillerde tarihi heykelleri görebilirsiniz.


San Thelmo:  Merkezin batısında bulunan, şehrin en eski bölgesi, çok bakımlı değil. San Telmo, hafta arası eğlenmek isteyenlerle pazar günleri antika, resim, el sanatları vb alışveriş yapmak isteyenlerle doluyor. Eğlenceli bir mekân çünkü tüm sokaklar çalgıcılar, Tango dans göstericileri ve ressamlarla dolu. Tüm sokaklara müzik hakim. Marcel Duchamp müzesi de burada.


Florida Caddesi: Trafiğe kapalı bir alan olan bu cadde,  bizim İstanbul İstiklal Caddesi’ni andırıyor. Sabah akşam her saat hareketli ve eğlenceli… Kaşmir ürünler ve sahte formalar almanız mümkün. Eva Peron’un evi de bu bölgeye yakın. Meşhur alışveriş merkezi Galerias Pacifico da bu caddede yer alıyor. 

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*