BUDAPEŞTE’DE GEZİLECEK YERLER

BUDAPEŞTE İLE İLGİLİ BU YAZI, SİTENİN İÇERİĞİ OLUP, PUAN VERMEYE AÇIK DEĞİLDİR. YORUMLAR BÖLÜMÜ GEZİLECEK YER EKLEMEK AMAÇLI KULLANILACAKTIR.
Budapeşte


 


Aquincum Museum: 2000 yıl önce inşa edilmiş bir binadır. Mozaikleri ve oymalarıyla meşhurdur. Pazartesi günleri hariç her gün 10–17 arası açıktır.


 


Vidampark: Budapeşte’nin en büyük eğlence parkıdır. Bu güzel lunaparkta özellikle Hullámvasút (dalga treni) isimli tren çok ilgi görmektedir. 1926 yılında yapılmıştır. Yedi trenden oluşur, her bir trende üç vagon vardır. Her tren en fazla 28 yolcu alır. Bu tarihi tren dışında Vidampark’ta korku tüneli gibi modern tren yolları ve çeşitli makine oyunları da bulabilirsiniz.Magyar Állami Operahaz:
Bu gösterişli yapı, Avrupa’nın en güzel opera binalarından biridir. 1200 kişilik kapasitesiyle oldukça ilgi çeker.


 


Gül baba Türbesi: Budin kuşatmasında ölen Bektaşi dervişi Cafer’in türbesidir. Budin Beylerbeyi Mehmet Paşa tarafından 16. yüzyılda inşa edilmiştir. 1 Mayıs-31 Ekim arası açıktır.


 


Állat-es Növenkert: Hayvanat ve botanik bahçesidir. Avrupa’nın üst düzey hayvanat bahçelerindendir.  Yıl boyunca ziyaretçilere açıktır.


 


Gallert Tepesi: Tarihte Hıristiyanlığın yayılma çabaları esnasında Hıristiyanlığı kabul etmeyenler bu tepeden fıçılara konularak atılırmış. Saint Gerard’ın da bu tepeden atılması sonucu tepe bu ismi almış. 235 m yüksekliğindedir. Şu an bu tepede barışı simgeleyen bir kadın heykeli var. Buradan tüm şehri izlemek mümkün…


 


Kahramanlar Meydanı: Budapeşte’nin kalbi diyebileceğimiz bir meydandır. Milli törenler düzenlenir. Sanat galerileri vardır. Meydanın göbeğinde yedi adet at, melek Cebrail ve Katolik haçı bulunan bir heykel yer almakta.  Tuna nehrine 45 dakikalık yürüme mesafesindedir.


 


Vagi Utca: İstanbul’da İstiklal Caddesi neyse, Budapeşte’de de Vagi Utca odur diyebiliriz. Buluşma noktasıdır. Trafiğe kapalıdır. Kozmopolit bir havası vardır, etrafta keman çalan çalgıcılar görmeniz mümkündür. Dünyanın en eski pastanesi bu caddede yer alır. Gerbeaud isimli bu pastane, barok tarzda döşenmiş.


 


Mathias Kilisesi: UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan bölgede konumlanan kilise, Macaristan’ın ikinci büyük kilisesidir. Girişin ücretli olduğu nadir kiliselerdendir. Kral Mathias bu kilisede iki kez evlendiği için kralın ismini almıştır. Bir rivayete göre Osmanlı padişahları kilisenin bir kısmının camii olarak kullanılmasını fetva etmişler, bir başka rivayete göre de Osmalnılar İstanbul Ayasofya’da olduğu gibi burada da freskleri kireçle sıvamışlar, böylelikle günümüze kadar gelebilmiş. Kilisenin hemen yanında inşa edilmiş olan Hilton Budapeşte Otelini de görebilirsiniz.


 


Margarita Adası: Tuna nehri üzerinde, iki yaka arasında bulunan bu ada, parklarıyla ünlüdür. Küçük ve güzel bir japon bahçesi, gene küçük bir hayvanat bahçesi bulunur.


 


Şehir Parkı (Varosliget/City Park) : Şehir merkezine yakın, büyük bir parktır. Parkın ana girişi Heroes Square adlı meydandandır. Bu meydan UNESCO’nun dünya mirası listesinde yer alan bir bölgedir. Bu parkta, tarihi bir lokanta olan Gundel Restaurant (palacsinta isimli tatlısı meşhurdur), Hayvanat ve Botanik Bahçesi, Büyük Belediye Sirki, Budapeşte Eğlence Parkı, Avrupa’nın en büyük şifalı havuzu olan Széchenyi, 1450 yılında inşasına başlanan ve Roman, Gotik, Rönesans, Barok mimari stilinin izlerini taşıyan, 100 yılı aşkın bir süredir av müzesi olarak kullanılan Vajdahunyad Kalesi, 930 metrekarelik alanıyla, 2500 kişilik bir eğlence mekanı olan ve konserler, sergiler, fuarlar, konferanslar düzenlenen Petöfi Hall, Avrupa’nın en eski ulaşım müzesi olan ve içinde eşsiz tarihi  lokomotif ve vagonların bulunduğu Közlekedési Múzeum, uluslararası sanat eserlerine de yer veren Güzel Sanatlar Müzesi, 1895’te inşa edilmiş ve eklektik/neoklasik stilde mimariye sahip olan, hem Macar sanatına hem de klasik sanat eserlerine yer veren, temalı sergiler düzenleyen  Sanat Sarayı, bu parkın içine konumlanmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*