Brezilya ve Karnaval-1

Brezilya ve Rio Karnavalı.


 


 


Hiç dikkat ettiniz mi?


Ne zaman fırsat bulsalar Brezilyalı futbolcular ülkelerine kaçarlar ve genelliklede geç dönerler. Gezdiğiniz bir çok ülkede hizmet sektörlerinde veya restaurantlarda veya magazalarda Brezilyalı çalışan yok gibidir.


 


Çok severler ülkelerini Brezilyalılar ve özlerler. Tıp tabiriyle çoğu “Home Sick” hastasıdır.


Hatırlayanınız varmı? Fenerbahçenin bir hocası vardı . Perrera!!


1 sene sonunda “- Ben ve eşim Brezilyayı özledik!”  diyerek döndüler gittiler ülkelerine.


 


Hayatın bu kadar neşeli,sade,eğlenceli yaşandığı başka ülke varmıdır, Ki Brezilyalılar için


yaşamın en kolay olduğu yer!! İşiniz yoktur,paranız yoktur ama sahiller alabildiğine size açıktır. 3-5 dolara yemekde vardır,içececekde. Kumsalarda eğlence bedavadır,sporda…


Deniz bedava,hava bedava,su bedava,şarkı söylemek bedava. Hatta varoşlardan gelenlere otobüsde bedava!!!


Şehir içi otobüsler her tarafa tüm gün çalışıyor Rio ve Sao Paola’da.. Gerçi geceleri biraz seyrekleşiyor ama farketmez sıcak yaz günlerinde tüm camları açık otobüsleri Favella’ladan gelen şöförleri ralli yaparcasına kullanıyor ve içerisindekilerin tantanasıyla öyle renkli bir hal alıyorki bu araçlar!! Ünlü “Siyah Orfe” filmini hatırlayanlar için diyelim..


 


Halkın yüzde elliden çoğunun  Favella (gecekondu) larda yaşadığı kocaman bir ülkeden bahsediyoruz. Güneyden kuzeye uçakla 8 saatde gidilebilen bir ülke.


 


Toprağı kazsanız ,demir veya kömür madenciliğine başlarsınız!. Üstü zaten her türlü tarımsal ürün,ağaçlarla kaplı. Yemyeşil..100’ün üzerinde meyva türü var. Fotolarda bir meyva suyu büfesindeki listeye bakın bakalım kaç tanesini tanıyabiliyorsunuz.


  


Alabildiğine muhteşem plajların kuzeyden güneye uzandığı ve milyonlarca insanın sabahdan geceyarılarına kadar dolu dolu zamanlarını geçirdiği plajlardan.  


O plajlara insanlar sabahın köründe geliyorlar. Mevsiminde veya hafta sonları saat 10’dan sonra zor yer bulursunuz. Mesela Copacobana’da..


Gerçi kilometrelerce Botofoga,Copacobana,Ipenema,Lebnon,Barra de Tijuca. uzanıyor plajlar.Copacobana’da sahil genişlemesine 60-70 metreyi bulduğu için bir şubat cumartesinde gerçekden 2 milyon kişi orada olur.


 


Pareo’sunu yere serip, kuma yayılanlar, koltugunun altında küçük şezlongu ve plaj şemsiyesiyle gelenler.. Varoşlardan akanlar, 4 sıra sahile paralel caddelerden sahile dökülenler..Hep beraber denize girer,sohbet eder,dans eder,iddialı voleybol ve ayak voleybol maçlarını seyrederler.. Aman dikkatli seyredin!! Ayak voleybolunu oynayanlar arasında avrupada ünlü bir klüpden 50 milyon euroluk futbolcuda olabilir.


Herhalde Brezilyanın ihraç ürünlerinden biride Futbolcu ve Voleybolcuları olmalı!!


Hani avrupada bol sıfırlı paralara oynayan futbolcular var ya!! Bunlar ülkelerinde inanın 4 veya bilemedin 5 sıfırlı paraları ancak kazanabiliyorlar!! Burada futbolcuya o kadar para veriliyor.


Rio’da 200.000 kişilik Maracana eskiliğinden emniyet için 170.000 ‘e düşürülmüş.Gerçi stad birkaç maç dışında hiç bir zaman dolmuyormuş.


Burada maç seyretmek bir Clasic. Mutlaka gitmelisiniz. Ama maç başlamadan en az 1 saat önce stadda olmalısınız. Oncelikle cepecevre kapalı sahayı 12 civarında bölüme ayırmışlar. Hangi bölümün bileti varsa oraya girer ve içeride başka bir bölüme geçemezsiniz. Hepsinin giriş ve çıkışları bağımsız. Türbünlerdeki bayrak ve show harika.. ama başka bir şey var ki inanılmaz.. Seyirciler karışık oturuyor.. herkes üzerine formasını giyip türbünlerde istediği gibi bağırıyor,eğleniyor ve birasınıda içiyor!!


Gol atan taraftarların bizde cinayet çıkaracak sevinç gösterilerine rağmen,hiç bir şekilde problem çıkmıyor. Anlaşılan burada futbol kültürü böyle..Futbol 12 ay var burada. Genel lig,bölgesel lig,özel lig,şehir kupası,rey kupası.. hep futbol maçı var yani..


 


Düşünebiliyormusunuz bizde Fener- Gs maçında.seyirci stadyumda karışık oturacak ve oynanan maçda hiç olay çıkmayacak!!  Valla değil olay,günlerce sürecek iç savaş çıkar memleketde!!


 


Brezilya plajlarında seyyarlar size her türlü imkanı sağlarlar.. Birası,Kolası,Karidesi,patatesi,sandviçi,Coco’su…


Siz üzerinizde short,mayonuz,atletiniz ve terliğinizle akşam güneş batana kadar oyalanacak aktivite bulursunuz Brezilya plajlarında.


Cebinizde 15-20 Real (10 usd) yeterde artar gün geçirmek için.


 


Brezilya’da yemek konusunda hiç sıkıntı çekmeyeceğiniz kesin.


Mutfak bizlerin ağzına uyan cinsden.


İçli köfte,Köfte,küçük tavuklu,peynirli,etli Salgado denen aperatifler..


“Pao de Queijo” ..yöresel Manioc unu ile yapılan küçük peynirli pofidikler.


Hiç yabancı tatlar değil. Ama bana göre Bira ile “FRANGO DE PASSARINHO” denen sarmısaklı kücüktavuk parçalarının bayağı kıtır kızartması denenmeli.


 


Churascarrio, Tipik irice şişlere geçirilip döndürülerek ızgarada pişirilen Brezilya et tarzı.


Bu restaurantlarda masada bir tarafı “SI” diğer tarafı “NON” yazan plastik kartalar var. Siz NON tarafını çevirmediğiniz sürece etleri şişle getirip tabağınıza kesilmesini isteyip,istemediğiniz soruyorlar. Et ,tavuk,yürek, bir sürü cins..


Genellikle fix bir ücret var. Siz dur diyene kadar devam..


 


Ama heşey bir yana “MOQUECA bir yana. Bana göre dünyanın en lezzetli 10 yemeğinden biri. Aslında Rio’nun 500 km. Kuzeyinde Espirito Santo bölgesinin merkezi Vittoria diye bir güzel şehir var ve buranın tipik yemeği Moqueca Capixable.


Vittoria şehrinde  Canburri denen 6-7 km’lik sahil şeridinde he 2 uç’da” Part de Alto” isimli


2 adet Moquece yapan restaurant var. Tek kelimeyle süper..


Toprak güveçde domatesli,sarmısaklı,yöresel talarla beraber deniz mahsulu!!


8-10 cinsi var. Balıklı,karidesli,kalamarlı,karışık… Rio’da bir kaç yerde var ama bu bölgedeki gibi hiç bir zaman aynı değil.


 


“Caldo de Fejiado” da denenecek. Ozellike gece yarısı Copacobana sahildeki Atlantik avene’da Sugar loaf ve Lebnon’a doğru 2 adet bulunan “Sindicato Del Choope” adlı pub’da..


Kadehde gelen Siyah fasulye çorbası..biraz koyu kıvamda,içinde küçücük kızarmış etelrin ve acı süs biberinin olduğu çorba benzeri diyelim.


Bardakda gelen draft “Choop” denen brezilya birası ile harika gidiyor.


Aslında Brazilya biralarının alkolleri oldukça düşük. Sıcak yaz günlerinde Brahma veya Antartica farketmez.. günde 10-15.. Su gibi içebilirsiniz.


 


 


 


RİO DE JENARIO’ya mutlak gidilecek şehir oldugundan biraz bahsedelim.


Ipenema ve Lebnon sahilleri daha kaliteli ve daha elit insanların olduğu bölgeler ama siz yinede Copacobana plajlarında Halk ve yaşamı daha iyi analiz edersiniz.


 


Şehire ismin veren sanırım Holandalı gezgin yıllar önce Rio’yu keşfettiğinde günlerden


1 ocakmış. Girişide nehre benzettiği için Rio de Jenario (rio:nehir, jenerio:ocak ayı) ocak nehri ismin vermiş. Yani 1 gün önce gelseymiş şehrin ismi “Rio de Decembre” (aralık nehri) olabilirmiş!!!


 


Sugar Loaf’a 2 taksitte telefrikle çıkıyorsunuz. Manzara çok güzel. İlk tepede helikopter turu’da var. Kişi başı 150 usd civarında.


 


Tepedeki İsa (Corcovada) heykeline mutlaka geleneksel tram’la çıkın.. Rio ayağınızın altında..


 


Ve tabi Rio Karnavalı. Şubat ayında paskalya’ya göre değişken tarihlerde yapılanlar!!


Cumartesi günü centro (Rio Branco caddesi) nin köşesinde saat 10 gibi palyoço dünyanın en meşhur şenliğini başlatıyor..


Ve 1 hafta hayat bambaşka oluyor.. Aslında yukarıda Salvador De Bahia’da karnaval 2 hafta sürüyor.


Rio karnavalı sokaklarda yaşanır.. doğrudur. .Şehrin çeşitli bölgelerine seyyar platformlar kuruluyor ve burada akşamları 12-15 kişilik samba groupları çalıyorda çalıyor!! Ve tabii halk sokaklarda dans’da.. Yollarda önlerinde orkestralar ve arkalarında dans eden milletle dolaşanlar ayrı bir hikaye…


 


President Vargas bulvarının yukarısına doğru sol tarafda Sambadrom’da akşam 20’den sabah 7’ya kadar samba okullarının geçişi var. 4 gün devam ediyor ama iddialı okullar son 2 gece Salı ve Çarşamba gecesi geçiyor. Bu gecelerden herhangi birini seçersiniz. Her okul 70 dakika  ciavarında geçiyor . Orkestra,dansçılar,arabanın üzerinde hangi konuyu işledilerse her okuldan 4000 civarında rengarenk geçiyorlar.


Cuma günü gündüz jüri toplanarak televizyondan naklen puanlamayı yapıyor ve dereceye girenler açıklanıyor. İlk 8’e giren samba okulları Cumartesi gecesi sambadrom’da bir daha geçiyor.


 


Carnaval’ı,Samba okullarını,hayatlarında en azından bir kere kendi ceplerinden bayağı bir para harcayarak samba okularına katılarak hazırlanan halk ayrı bir konu.


 


Karnavalı,gece hayatı,samba klupleri,eğlencesi,yolları,ülkedeki seyahat şekilleri,plajları,yagmur ormanları,şelaleleri,alış-veriş tavsiyeleri,aktiviteleri ve Samba’dan biraz daha ağır ritmli Pegado dedikleri harika müzikleri ve şarkıları anlatmayı Brezilya ve Karnaval-2 ye bırakalım.


 


Şubat/2010 göz açıp kapayıncaya kadar gelir.


Gezginliği ruhlarında taşıyanlar.. mutlaka Rio karnavalını Brezilya’da yaşamanız gerekir. 1997, 2002 ve 2007 ‘de ben eşimle hep oradaydım.


2011 de yine planlıyorum.. 10-12 gün inanın takometreyi sıfırlayarak dönüyorsunuz


 


Haldun Dinçel


 

10 yorum

 • maliho dedi ki:

  Super anlatım, hele yemekler 🙂

 • NEŞE dedi ki:

  Memleket güzel ,yemekler güzel, fotolar güzel, anlatan da pek güzel anlatmış daha ne isteyelim ,bizleri çok fena imrendirdiniz…

 • arcadia dedi ki:

  Haldun Bey,ellerinize saglık çok bilgilendirici olmuş.ben bu şubatta gitmeyi planlıyorum,sizce turla mı gidilmeli yoksa,kendi başımıza mı?

 • rome_o dedi ki:

  içimi açtı bu yazı bende bir fırsat bulup brezilyayı görmek istiyorum .

 • cherryblossomgirl dedi ki:

  Haldun Bey merhabalar, ben site editörü Melis. paylaşımlarınız çok güzel, bu son yazınızı da çok beğendim, brezilya hep görmek istediğim bir yerdir, bol bol fotoğraf koyarak da anlatımınızı pekiştirmişsiniz, teşekkür ederiz. sanırım devamı da olacak, merakla bekliyorum.

 • Patricia dedi ki:

  .hmmmm,şöyle ki;en büyük hayalimdir 60 yaşına geldiğim vakit rio karnavallarına katılmak^^ ve mümkünse brezilyada kapatmak gözlerimi hayata^^

 • Zeynep dedi ki:

  keyifli ve detaylı bir brezilya yazısı olmuş ellerinize sağlık

 • halashby dedi ki:

  Timur bey (Arcadia)

  Günaydın.
  Ben hayatımda hiç bir yere tur’la gitmedim.
  Eger Brezilya’da Rio ve yakınlarında kalacaksanız, tur’a hiç gerek yok.
  Konaklama ve uçak biletleri internet’den.
  Rio’da zaten herşey,yapılacaklar belli.
  Gerekirse Rio’daki local tur sirketlerinden faydalanabilirsiniz.
  2.ci Brezilya yazısında bu gibi bilgilerdende bahsedecegim.

  iyi yolculuklar
  HD

 • arcadia dedi ki:

  çok teşekkurler Haldun bey,sabırsızlıkla 2.Brezilya yazınızı bekliyorum ve tabi mumkunse Arjantin’i de…Sanırım çok şey istiyorum:))))

 • napan dedi ki:

  Haldun Bey, müthiş bir anlatım. güney amerikayı hep merak etmişimdir. Umarım bir gün bize de kısmet olur. Devamını merakla bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*