BREZILYA VE CARNAVAL-2

BREZİLYA VE CARNAVAL-2


 


Önce müthiş bir havai fişek gösterisi başlıyor. Yıkılıyor ortalık. Arka arkaya gökyüzü yüzlerce parçaya bölünüyor, sanki gök gürültüsü gibi…


President Vargas bulvarı tarafından her bir Samba okulu Sambadrom’a giriş yapmasıyla  festival böyle başlıyor. Daha sonra 70-80 dakika durmadan,bıkmadan söyledikleri o yıl için hazırladıkları şarkıya başlıyorlar…


Ve 800 kişi civarında her okulun kendi Bateri takımı davullar,trampetler,daha ufak davullar,birbirine sürterek ses çıkaran aletler, def’lere yavaşdan geçiş alanına giriyorlar. Sonra işledikleri Tema’ya göre rengarenk özel kostümleri ile dans eden gruplar, 20-30 okul görevlisinin elle ittiği ve sadece bünyesinde ışıklandırma için jenerator bulunan dev maketlerin bulunduğu arabalar… geçtikçe geçiyor. Her okul 12-15 civarında dev maketlerin bulunduğu arabalar hazırlamış.


Tirbünlerde çoğu kimse zaten samba krizinde…kimse yerinde duramıyor..


Aşağıda dans edenler,yukarıda dansedenler,dev gibi bateri grubunun canlı ritimleri..


 


Bu arada Sambadromun tam üstünde havada 2 helikopter sürekli çekim yapıyor ve eskortluyor. Yani tam anlamıyla ancak Brezilya’da göreceğiniz karnaval ortamının tam ortasındasın ve birazdan artık halkla bütünleşip, kendinizi kontrol edemeyecek ve karnavalın bir küçük parçası haline geleceksiniz… Bundan kaçış yok!!!!


 


Bir okulun komple geçişi bitip sambadromu terketmeden,diğer okul alana girmiyor.


Ve her gece sabaha kadar 8 veya 9 okul geçiyor yarışma alanından.


Kostüm,şarkı,dans,bateri grubu,kral ve kraliçe,hazırlanmış maketler,organizasyon,geçiş süresine uyum ve bir çok dalda jüri puanlama yapıyor.


 


Sambadromda “Setor” denilen tirbünlerin biletlerini Rio Tur ofislerinden veya Banco de Brasil stand’larından önceden almak gerekir.


Sambadrom sol tarafda  7 adet tirbün var (Setor 1-3-5-7-9-11-13), sağ tarafda Setor 2 tamamıyle Loca.. Localardan sonra setor 2 ve setor 6 olarak 2 adet daha tirbün var.


 
9 numaralı tirbün en pahalı tirbün. Bu tirbünler ortalara denk geliyor ama diğer tirbünlerin 3-4 kat pahalı biletleri.


Biz 5 ve 11 numaralı tirbünden izledik. 5 numaralı olan  girişden itibaren sırayla üçüncü,


11 numara altıncı tirbün. Zaten 11’den  sonra 13 numaralı tirbün son olan ve daha sonra samba okulu alanı terk ediyor.


 


Samba okullarındaki hazırlık programlarına ve karnaval’dan önceki eğlencelerinede gitmekde fayda var. Müthiş eğleneceli geçiyor. Karnavalı halk kendisi için yapıyor.. Kostümlerin paralarını kendileri ödüyorlar..Okullara devam etmek için yine para ödüyorlar.. sonrada kostümlerini evlerinde bir yerlerde saklıyorlar.. isteyen karnaval zamanı parade’ya katılmasa bile giyip sokaklarda dolaşıyor.


 


Her ne kadar Hugo Chavez’in müthiş para desteğiyle çok iyi hazırlanan ve Simon Bolivar’la birlikde Güney Amerika topluluklarının teması ile  2006’da hayatında ilk 10’a girmeyen Villa Isabel samba okulu birinci olsada, aşağıdaki okullar her zaman iddialı okullar. Bu okulların geçişinin izlenmesini tavsiye ediyorlar.


 


-Salgueiro


-Beija-Flor


-Mangueira


-Caprichosos de Pilaraes


-Unidos de Tijuca


-Grande Rio.


 


Yani Carnavalı burada yazmaya devam etsem,en az 10 sayfa yazmam gerekecek.. En iyisi gidip yaşayın, başka söze gerek yok..


 


Yanlız kıyafetiniz ve görüntünüz sokaktaki halk gibi olsun. Elinizde,kolunuzda takı falan gerek yok.. Emniyetli bir yerinizde az miktarda yeterli parada kafidir..


O kalabalıkda cepciler,yankesicilere kurban olmayın.Özellikle karnaval zamanı.


 


Brezilya mutfağında Et,balık,tavuk,siyah fasulye,mutlaka pilav,sandviçler.. Nerede Sebze diyeceksiniz ama anladığım sebze ihtiyaçlarını taze meyva sularından ve meyvalardan alıyorlar demekki bu bölgede yaşayan halk.


 


Yüz çeşitin üzerinde meyva var ve bunların taze taze sıkıldığı büfeler.


Tabii en populeri Suco De Naranja (portakal suyu) portakalın cinsi itibarıyla ekşimsi olduğu için,Brezilyalılar şeker koyuyorlar içine.


Hani olmaz ya O sıcakda,biraz kırık hissederseniz kendiniz, sizlere içerisinde portakaldan 80 misli daha fazla C vitamini olan meyve’den bahsedeyim. ”ACEROLA”  3-4 doz “Suco de Acerola” sabahları ve akşamları,bir şeyiniz kalmıyor.


Gece,gündüz yoğun yaşama “Suco De Vitamino”… bire bir. 20-25 cins taze meyvenin karışık suyu. (ekteki fotolarda normal bir meyva suyu listyesini göreceksiniz)


Kupkuru sopa gibi duran şeker kamışlarını presden geçirererek suyuna “CANA” dedikleri  taze içececekde var.


 


Cumartesi ve Pazar günleri Copacobana Atlantic Aveneu ogleden sonra 2’ye kadar trafiğe kapalı. Halk sporda,yürüyüşde,patende. Sabah çok erken saatlerden itibaren.


Çok renkli..Katılmakda fayda var.


 


Brezilya’ya alışverişe gidilmez ama Ayakkabı’ları hatırlatalım. Yumuşak iskarpinleri çok kaliteli. “MR.CAT” iyi bir ayakkabı markası.. Rio’nun en büyük shopping center’ı “Barra Shopping” ve Copacobana’ya çok yakın olan “Rio Sul” alışveriş merkezlerinde,Centro’da ve Copacabana’nın 2.parelel caddesinde mağazaları var.


Bayanlar dikkat!! Eşim’in en favori yerlerinden biri Brezilya bu konuda. Aldığı tüm yazlık cinsi ayakkabılarla çok rahat ettiğini söyler durur.


 


Adonis marka pamuklu shirtler kaliteli ve ucuz..


Denizden ve toprakdan çıkan taşlarla yapılan Takılar,Kuşlar ve Kuşlar,Balıklar…


Sizin tercihiniz. Bizim hiç ilgimizin olmadığı şeyler.


 


Karnavala denk gelmediniz. Ne yapılacak?


Rio’da herhalde gidip Rock,Disco ve Soul müziği dinleyecek haliniz yok.


O zaman local müzik yapılan yerleri belleyelim. Halkın gittiği yerleri..


 


özellikle Cuma ve Cumartesi akşamları Ucra bölgesinde “Roda Viva” adlı tam Pao de Azucar’ın telefrikinin kalktığı yerdeki 2-3 Samba grubunun sırayla çıktığı gayet sade kocaman Club. Biz son gittiğimizde bakımda olduğundan kapalıyıdı.


 


Ayrıca “Cidade de Samba” , Barra’daki “ATL” denen konser alanı,”Canacau Botofoga”,


Centro’da Rio Branco caddesi girişinde 2-3 tane  yan yana zemindeki klupler,Plataforma.


 


Aslında açık yerleri paravanlarla çevirip seyyar kurulan platformdaki kalabalık Samba grubunun eşliğinde eğleniyor halk. Ve tabii sürekli içerek ve genelliklede Bira türü olarak.


 


Copacobana’da size göre akşam gidecek yer yok bence. Ama kimisi meraklısıdır.


isteyen bulabilir.


 


Rio’nun yakınlarında hangi activiteler var dersek; Tres Rios ve Maua’da rafting var, Barra da Tijuca’da Yamaç paraşütü, Saquarema ve Cabo Frio’da Surf, Teresopolis,Nova Friburgo ve Itatiaia’da trecking var..yemyeşil bir tabiat içinde.. Amazonlar için Manaus,Macapa ve Belem’e gitmeye gerek kalamıyor desek bile yinede Amazonlar çok farklı. Brezilyanın kuzeyi güneyine göre 20 sene geride yaşıyor.


 


Kuzeyde  Macapa’ya giderken yol bitiyor.Yagmurun getiridiği toprakdan dolayı asfaltı gözükmeyen kahverengi yol teknelerin olduğu yerde bitiyor ve arabayıda teknelere koyarak amazon nehrinde devam ediyorsunuz.


 


Brezilya,Arjantin ve Paraguay 3 ülkenin komşu olduğu IGUAZU şelaleleri çok güzel.


Bir sürü şelale var. Tahta bir platform üzerindende şelelaerinin kalbine kadar yürüyebiliyorsunuz. Tabii biraz nemlenerek!! Ama burası Rio’ya bayağı uzak.Uçakla neysede kara yolu arabayla 1200 km. Yolda gecelemek gerekiyor. Biz Curitiba’da kalmıstık.


 


Araba kiralamak iseyenler hiç buralardan Avis,Hertz,Budget uğraşmasın. Brezilya firması


var “LOCALIZA” . Diğer uluslarası firmaların yarı fiatı. Yaygın ve organizeler.


Palio,Corsa(Brezilyada GM diye geciyor) gibi ekonomik arabalar 1000 cc (mille) olanlarıda var. 130-140 km. hızla 2 kişi 4500 km. yol yaptık..


Brezilyada arabaların yarısı alkol’la çalışıyor. Motoru iyi olmayan arabaların egzostundan kafayı bulabilirsiniz!!


 


8-9 farklı uçak firması var Brezilya’da seyahat etmek isteyenlere. Sao Paulo-Rio arasında Rio içindeki ufak Santa Dupont havalanından Shuttle servis var. Saat başı.


 


Şehirler arası otobüslerde çok yaygın. Ülkenin her tarafına otobüs var. Ama sarı renkli ITAPEMIRIM’ler cok emniyetli ve en kaliteli olan firma.. 2 katlıları daha yavaş gidiyor ama tek katlıları bile en fazla 90 km!! İnanılmaz kurallara uyuyorlar.. Zaten şöförleri göremiyorsun. Şöför mahali ayrı ve kapalı.. Devamlı kahve makinelerinde içecek ve her türlü konfor var..


Bir tek aircondition çok soğuk üflüyor.. Bu nedenle bavuldan kazağınızı alın, yoksa gece üşürsünüz otobüsde!!


 


Evet Brezilya denince öncelikli Rio De Jenerio ve Karnavalı öne çıkıyor.


Gerisi sizlerin vaktine ve arzunuza kalmış.


Güzel ülke,Güzel şehirler ve Güzel yaşamlar diyelim…


 


Haldun Dinçel


 


 

7 yorum

 • NEŞE dedi ki:

  Yazınızın birinci bölümü ayrı güzeldi,ikinci bölüm de fevkalede.Gezdirdiniz,yedirdiniz,içirdiniz,dinlettiniz teşekkürler size!

 • rome_o dedi ki:

  tüm güney amerika gezilesi yer. brezilya zaten orta boy kıta büyüklüğünde vakit bulup gitmek gerek .

 • cherryblossomgirl dedi ki:

  gitmem gereken yerler listesine aldım bile :))

 • napan dedi ki:

  Haldun bey,
  Gitme imkanım yok gibi ancak, öyle güzel anlatmışsınız ki adeta yaşadım oralarda.
  Elinize sağlık.

 • mugeyidogan dedi ki:

  Rio karnavalına canlı şahit olmayı hep çok istemişimdir. Yazınızı okuyunca daha da özendim. Futbol ve samba ülkesine yolculuk güzel olurdu…

 • flyleaf dedi ki:

  fotograflar ne kdar çok ve güzel, yazı da harika, gidemeyenlere derman olmşsunuz:)

 • arcadia dedi ki:

  Ellerinize,yüreginize saglık…bu sene yerinde izlemek farz oldu bu güzel anlatımlardan sonra…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*