Bosna: Geçmiş Geçmişte Kaldı (mı)                                     

Bosna-Hersek üzücü bir geçmişi olan çok güzel bir ülke… Ama artık yavaş yavaş savaş küllerini silkip güzelliklerini ortaya çıkarmaktadır. Üç önemli din ve mezhep bölgesinin kesiştiği bir konumda yer alır. Ortodoks, Katolik ve İslam…


 


Ülkenin çok güzel bir doğası var. Dağları ve gölleri kesinlikle görülmeye değer… Ayrıca ünlü Mostar Köprüsü ve zamanında Kış Olimpiyatları’nın yapıldığı Sarajevo (Saraybosna) görülmesi gereken diğer yerlerdir.


 


Görülebilecek ve Yapılabilecekler


 


Sarajevo (Saraybosna)


 


Ülkenin başkenti olan Sarajevo, tarihi bir şehir. Zamanında Doğu ve Batı Roma İmparatorluğu’nun ayrıldığı nokta bu şehirdi. Bu aslında günümüzde de şehrin atmosferinde yakalayabileceğiniz bir durum. Yer yer Batı, yer yerse Doğu’ya dair izleri yakalamak mümkün. Özelikle eski şehir merkezi ve bu merkezde yer alan dükkânlar oldukça doğulu.


 


Sarajevo’da kesinlikle görmeniz gereken yerlerden biri Bascarcija’da yer alan Markale Pazarı. Burası savaş döneminde iki kez bombalanmış. Ayrıca Olimpiyat Stadyum’u size Sarajevo’nun savaş öncesi ışıltılı günlerini hatırlatacaktır.


 


Mostar


 


Aslında Bosna Hersek’le özdeşleşen görüntü Mostar Köprüsü ve köprünün savaş döneminde bombalanmasıdır. Bu köprü Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Neretva nehri üzerinde yer alan köprü savaş döneminde Hırvatlar tarafından bombalanmıştı. Ne mutlu ki, geçtiğimiz senelerde aslına uygun biçimde ve teknikte restore edilmiştir. Köprü artık savaşla değil, barışla anılmak istenmektedir.


 


Mostar’ın eski şehir merkezi ve Muslibegovica Konağı özellikle görülmesi gereken yerlerdir. Bu konak Osmanlı mimarisinin Balkanlar’daki en güzel örneklerinden biri olarak sayılır.


 


Mostar Köprüsü’nün küçük bir kopyası olan Aslant Köprüsü ise nehrin batı tarafında yer alır. Köprünün çok güzel bir manzarası vardır. Ayrıca köprü çevresinde birbirinden ilginç dükkânlar özellikle görülmeye değer.


 


Ulusal Kütüphane


 


Saraybosna çarşısından biraz uzaklaşıp Miljacka kıyısına doğru yöneldiğinizde Sırpların savaş sırasında önemli hedeflerinden biri olan Ulusal Kütüphane binası, büyük ölçüde yıkılmış şekilde karşınıza çıkar. Avusturya – Macaristan İmparatorluğu zamanında yapılan bu yapı 25 Ağustos 1992 tarihinde Sırpların saldırısına uğrayıncaya kadar yüzlerce Boşnak el yazması kitaba ev sahipliği yapıyormuş. Bir ulusu yenilgiye uğratmak için, öncelikle o ulusun hafızasını ortadan kaldırılması gerektiğini bilen Sırp güçleri, Ulusal Kütüphane’yi öncelikli hedef olarak görmüşler.


 


Minik Notlar


   • Bosna – Hersek çok kültürlü ve çok mezhepli/dinli bir ülke… Bunu ülkenin her yerinde kolaylıkla fark edebilirsiniz. Tabii bu durumun yarattığı çatışmaların izleri size savaş dönemini hatırlatacaktır.

  • Sarajevo’yu çevreleyen kimi tepelerde hala mayınlar var! Bu sebeple asla bilmediğiniz, bakir çalılık alanlara girmeyin ve boş tepelere tırmanmayın!

  • Sarajevo’daki Tünel Müzesi’nde savaş döneminde kullanılmış olan tüneli görebilirsiniz.

  • Ağustos ayında Sarajevo Film Festivali düzenleniyor. Eğer yolunuz Bosna-Hersek’e bu dönemde düşerse kaçırmayın deriz!

  • Bosna Hersek’in zengin bir mutfağı var. Özellikle Mostar’dayken pastramiyi; Sarajevo’daykense bir Balkan kebabı olan cevapiyi denemeden ayrılmayın.

 


Dikkat Edilmesi Gerekenler


 


*Mayınlar, farklı yerlerde karşınıza çıkabilecek kara mayınlarına karşı dikkatli olun.


*Kışları çok sert ülkenin. Kışın ziyaret etmek, kar altında belki otelden çıkamamak anlamına gelebilir.


*Dağ tünelleri büyük oranda aydınlatma yapılmamış halde duruyor. Kendi arabanızla giderseniz, tünelin sonundaki küçücük ışık git gide büyüyene kadar aman dikkat.


*Savaş nedeniyle pek çok yolu kullanılmaz hale gelen ülkede halen bazı bölgelerde yollar sorunlu.


 


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*