bolivya3 oruro

uyuni den ayrılarak tekrar oruro gitmek için otobus yolcuğu yapmak zorunda kaldım.Bundan memnun olduğumu söyleyemem trenler de yer bulmak imkansız otobus de bile kendime zor bilet buldum.Neyseki bu sefer başıma neler geleceğini bilerek otobüse biniyorum.7 saatlik yolculuk da seferler akşam olduğu için yollarda ışıklandırma veya otoban yok pek dışarı göremiyorsunuz ama yalnız yukarıdaki yıldızları çok net görüyorsunuz.Bolivya’da otogarlara giriş ücretli bu nedenle biletinizi aldıysanız bile otobuslerın bulunduğu yerlere girmek için ücret ödemek zorundasınız. Türk parası ile 20 kuruş gibi bir para veriyorsunuz.

Mart aylarında oruro da angel festivalleri düzenleniyor.Müzik ve danslar şovlar ve insanlar eski yöresel kıyafetleriyle dans ediyorlar. Oruro ayaklarınızın altında görmek için tek yer angel kilisesidir. İlginç bir kilise olduğunu söylüyebilirim kilisenin alttında daha önce maden ocağı varmış ve kazıların yapıldığı zamanlarda şeytanın görüldüğü söyleniyor.Bende girmeye karar verdim giriş kilisenin içinde yaklaşık 100 merdiven indikden sonra maden ocağına ulaşıyorsunuz ve çok da güzel olmayan bir koku ile karşılaşıyorsunuz.Eski maden ocağı araçları ve 2 tane yanık bir heykel etrafında sığara ve otlar atılmış.Bunlar şeytan görüldüğü yer olduğuna inanıyorlar.Neden bu kadar pis koktuğunu şimdi anladım.. Çıkışı kilesenin dışında başka bir kapıdan oluyor.Yaklaşık yine 100 merdiven çıkılarak çıkılıyor.Kilisenin hemen yanında açık meydan var ve festivaller bu meydanda oluyor.

Bolivyada turist olmak bir yönden iyi sizi rahatsız edecek herhangi bir satıcı gelmiyor ama kötü yönüde kimse size yardım etmeyi bırak konuşmak bile istememiyorlar.Gerçekden yabancı olduğunuzu kendinize hissetiriyorlar.Meydandan ayrıldıkdan sonra çok hoşama giden APİ VE PASTEL denen bizim gözleme gibi olan api ve içecekleride sıcak olan ve karışımın ne olduğunu anlayamadığım ama tatlı bir içeçek olan pastel tadına baktım.Hamurlu bir şeyler yemek çok hoşuma gittim hatta 3 tane üst üsttü yedim:):)

İspanyolcam çok iyi olmamasının dezavandaj yaşadım çünkü bolivyada ingilizce bilen çok az o nedenle anlamak da zorluk çektim.Bolivya’da görmek istediğim pek çok yer var ama şehir arasında yolların uzun olması ve bunu yanında bozuk olması benim 20 günlük bolivya seyahatimi bitmesine neden oldu.Kimine göre değer miydi kimine göre saçmalık diye yorumlar aldım.Ama tatil benim için hayal ettiğim yere gitmekdir.Ve ben hayal ettiğim yere gidip gerçekleştirdim.Her yönüyle gerçekden de zor bir ülke.Ama yine de ben çok zevk aldım.Hayatımda bir kere gidebileceğim o inka ruhunu yaşamak benim içim çok güzeldi…

6 yorum

 • umutaktas dedi ki:

  bencede en güzel gezi hayalinizdekidir kesinlikle sıradışı ve daha güzel olmuş.

  bolivyayı bende görmeyi çok isityorum ama önce anlaşıcak kadar ispanyolca öğrenmeliyim:)

 • Zeynep dedi ki:

  hep beraber bolivya seyahatinizi yazılarınızla sonlandırdık artık diğer yazılarınızı bekliyoruz…

 • Corto_Turco dedi ki:

  Eleştirilere rağmen hayalinizdeki seyahati gerçekleştirmekle en iyisini yapmışsınız. Sizi eleştirenler bence hayalinizi gerçekleştirdiğiniz için gıpta etmeliler. Deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

 • toulen dedi ki:

  biliyor musun şimdi arkama baktığımda gerçekden de ço iyi yapmışım diyorum..umut gitmek düşünüyorsan kesinlikle ispanyolca bilmem senin için iyi olur..herkese yorumları için çok teşekkür ederim ….şuan türkiye seyahat ediyorum.Türkiye’deki mecaralarımı yazacağım..

 • NEŞE dedi ki:

  Macera diye ben buna derim,ne iyi ettiniz de gittiniz…Bolivyalıların latin kökeninden şüphe ettim ,yabancılara karşı bu ne soğukluk ? Yediğiniz puf böreği çok nefis görünüyor..Şifalı otlar satan kadının tezgahında Aloe Vera da gördüm sanki,yanıldım mı acaba ?

 • toulen dedi ki:

  güney amerika ülkelerinde sanırım sadece bolivya içine kapanık bir ülke..bunun nedeni bence her gelen yabancı ülkelerinden kültürlerinden bir şeyler çalması. ispanyoların sömürgesinde kalmış bir ülke..gençlerin hepsi şuan amerikan hayranlığı var.. ülkelerinden kopmak istiyorlar…dilleri yaşayışları dinlerin değiştirilmesi bolivyıda etki altında kalmış gördüm..inka medeniyetini burada çok rahatlık görebiliyoruz..şehir merkezdeki yaşantı ile kırsal kesimin yaşantısı çok farklı..geneklerini sürdürmek istiyenler kırsal kesimin insanlar bunlar ülkenin çoğunu oluşturuyor..
  bitkinin ismini bilmiyorum. bolivyada yalnız coca tatına baktım..bana bitkisel ilaçlaryoğunlukda.çok değişik bitkilerve meyveler var..börek gerçek harikaydı. yemek kültürü çok zayıf olan bolivyada genel de et ağırlık mangal yapılıyor. ettin bol olduğu yerde bolbol malgal yapılıyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*