Bitmeyen Bir Şarkıdır ANTAKYA

Antakya’yı Yaşamak

Kulağımıza hoş gelen seslerin peşine düşmek ve bu sesleri yerinde dinlemek gibi bir şeydir Antakya’yı yaşamak.  Bilinen melodileri mırıldanmak, kulağa hoş gelen sözleri defalarca tekrarlamak gibi bitmeyen bir şarkıdır Antakya.

Bir bakmışınız en güneydesiniz. Tarihin, kültürün, medeniyetin ve yemeğin tam ortasındasınızdır Antakya’da. Sizi bekler eski Antakya evleri, mozaiklerin en güzeli, aşurun ağzınızda bırakan tadı, künefenin lezzeti. Bekleyen bu güzelliklere sizde misafir olmak için çıkarsınız yola. Çıkıverir karşınıza ANTAKYA.

Bilinen rotayı takip edersiniz Antakya’da, Habibi Neccar Camii, Arkeoloji Müzesi, Saint Pierre Kilisesi, Katolik Kilisesi, Ulu Cami. Bu rota size yetmez Antakya’yı yaşamak için. Bilinmeyene doğru, gizemli sokakların içinde gezmeye başlarsanız işte o zaman anlamaya, yaşamaya başlarsınız Antakya’yı.

Sokaklar sizi başka bir melodinin eşliğinde Antakya’yı yaşatır. Attığınız her adım sizi başka bir bilinmeyene götürür. Merak edersiniz, girersiniz sokağa sizi Alice Harikalar Diyarındaki gibi bırakıverir başka bir dünyaya.

Bir kapı açılır, medeniyetin, kültürün, tarihin birleştiği ve birlikteliğin en güzel karesini görürsünüz Antakya’da.

Bırakın kendinizi Antakya’nın sokaklarına sizi nereye götürürse oraya gidin. Gidin görün, dokunun ve içinize çekin tarihi Arkeoloji Müzesinde.

Uzun yılların tarihini kısa zaman yarışında yorulursanız bekler sizi Antakya mutfağı. Antakya lezzetine kavuşmak için beklenen an gelmişse eğer konuşmak ne fayda.

Bekler sizi aşur, kağıt kebabı ve diğerleri. Peki künefe? Beklemez mi sizi yemeniz için işte bu an için çıkmak gerek küçük bir künefe yolculuğuna. Bekler sizi çarşıdaki bütün künefeciler seyri alem zamanı şimdi künefe yolculuğu için.

Bu yolculuk alır sizi götürür size ikram edilecek yere. Bilirsiniz tadını ama bilmezsiniz Antakya’daki lezzetini.

Hiçbir şey demeden, hiçbir söylemeden o anı beklersiniz.

Ve işte o an. Lezzete kavuşmanın güzelliği için çıktığınız yolun sonu.

Antakya bitmez sizin için bir koşu gidersiniz serinlemek için suların melodisini duymak için Harbiye’ye. Akdeniz’in güzelliğini bir de en güneyden seyretmek isterseniz bekler sizi Samandağ.

Size en masum haliyle sunar sahilini, Akdeniz’in içtenliğini uçsuz bucaksız kumsalını.


Akdeniz, size  dalgalarının en güzel dansını sunar.

İstemezsiniz güzellikleri bırakmak, ayrılmak istemezsiniz Akdeniz’den. Ayrılık saatidir yaklaşan sizi güzelliklerden ayıran.

Bitmesini istemediğiniz bir roman gibidir Antakya. Size seslendiği melodileri dar sokaklarında dinleme güzelliğini yaşatan bir nağmedir Antakya. En güzel lezzetlerini sunarken size Antakya, bir daha bir daha gelmek isteyeceğiniz medeniyettir Antakya.

7 yorum

 • rome_o dedi ki:

  ohh be güzel memlektim benim :)) künefe resmi çok iştah açıcı olmuş … Bir antakyalı olarak tüm antakya yazılarını severek okuyorum ..

 • NEŞE dedi ki:

  Antakya ya gitme isteğim aniden ayaklandı bu yazı ile…Künefe ye şurubun dökülüş anında çıkardığı sesi duyar gibi oldum,künefe yi yapanların ve yazıyı yazanların ellerine sağlık.

 • BEJAN dedi ki:

  29 haziran antakyadaydım kağıt kebabı ve meşhur künefeyi yedim türkiyenin yüzde yetmişini gezmiş birisi olarak DİYARBAKIR veANTAKYA insanlarına hayran kaldım bu kadarmı sıcak olur insanları.

 • DEEP73 dedi ki:

  ne uzel anlatmısınız antakyayı ve resımler cok guzel gercekten antakyada kunefe yemek muhtesem bır duygu bencede hıc bır yerde bu tadı alamıyorsunuz ..helekı kasaplarda yenılen sını kebabını yemek ve tatmak ayrıcalıklı bır duygu bence antakya her seyıyle farklı bır sehır ve farklı bır kultur ..

 • aysek dedi ki:

  yazı da fotoğraflar da imrendirici ve iştah açıcıydı… elinize sağlık…

 • maliho dedi ki:

  Üstadım, ben bir Antakya’lı olarak bu güzel anlatımınız sayesinde kendimi Antakya’da hissettim. Hiç böyle güzel hissederek yazılmış Antakya yazısı okumamıştım. Sizi bundan böyle ” Antakya Fahri Hemşerisi” ilan ettim kendimce. Çok yaşayın, çok gezin ve çok yazın…Teşekkürler…

 • Corto_Turco dedi ki:

  Çok şiirsel bir yazı olmuş. Özellikle fotoğraflarla künefe güzellemesi iştah kabartıcı. Ellerinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*