Bir Ortaçağ Kenti:Prag

“Dünya tacının en güzel mücevheri” demiş Goethe Prag için. Prag şehri ismini, “Ağaç yetişen yer” demek olan Praziti’ den alıyor. 2.Dünya Savaşı’ nda Nazilerin bombalamaya kıyamadığı bir şehirde büyülenmemek mümkün değil. Yürüdüğünüz her sokağın, gördüğünüz her binanın resmini çekmek istiyorsunuz.


 


Opera Binası


 Geziye Prag’ ı ikiye ayıran Vltava Nehri üzerindeki 8 köprünün en güzeli olan meşhur “Karluv Most”, Charles Köprüsünden başlıyoruz.600 yıllık bu köprü 515 metre boyunda ve 10 metre yüksekliğinde. Köprünün ilk yapımında taşları birleştirmek için yumurta kullanılmış. Üzerindeki 30 heykel Çek tarihindeki olaylarla ilgili olarak 1683 ve 1928 yılları arasında yerleştirilmiş. En meşhuru da herkesin elini sürdüğü Peder John ve köpeğinin heykeli.
 

Peder John’ un, kendisine günah çıkartan Kraliçenin günahlarını Krala anlatmadığı için idam edilmiş bir peder olduğu söyleniyor. Heykellerde bir de yeniçeri var. 


 

Köprünün başındaki kulelere ücret karşılığı çıkabilirsiniz. Köprüde değişik aletlere müzik yapan müzisyenleri dinleyebilir, ressamlara portrenizi yaptırabilir veya hediyelik eşya satın alabilirsiniz.


 


Köprüden geçtikten sonra sıra kalenin merdivenleri tırmanmakta. Biraz yorucu olsa da Prag manzarası süper.


Kaleye çıktığınızda ücretsiz olarak Kraliyet Binası’ nın ve  St Vitus Katedralinin bahçesini gezebilir, çimlerde yatabilirsiniz.
St Vitus Katedrali


Şüphesiz en çok dikkatinizi çekecek bina gotik mimarisiyle St.Vitus Katedrali olacaktır.1344 yılında Prag’ a resmen imzasını atan 4.Charles tarafından yaptırılmış. Dışındaki yaratık figürleri kötü ruhları engellemek için eklenmiş. Kalede ayrıca bir de Oyuncak Müzesi bulunuyor. İlk iki katını ücretsiz olarak gezebilirsiniz.


Kalenin sağ tarafındaki merdivenleri iniş için kullanırsanız çok güzel suluboya tabloların satıldığı dükkanlar göreceksiniz. Beş euroya bile tablo bulabileceğiniz bu dükkanlara mutlaka uğrayın.


 


Charles Köprüsünden tekrar karşıya geçince Astronomik Saatin yolunu tutun ve saat başına kadar orda bekleyin.
 

Bu saat 15.yüzyılda Charles Üniversitesi Profesörü Hanuş Usta tarafından yapılmış. Aynısını başka bir ülkede daha yapmasın diye gözlerine mil çekilen Usta kendini saatin ortasına atarak intihar etmiş ve saati bozmuş. 50 yıl boyunca çalışmayan saatin üzerinde yok yok. Saat, takvim, burçların döngüsünün yanı sıra, insanlara nelerden uzak durulmasını gösteren 4 adet kukla var. Aynaya bakan kukla kibri, altın torbalı olan cimriliği, iskelet yaşama olan isteksizliği ve elinde mandolin olansa (Türk olduğu söyleniyor) eğlenceye karşı düşkünlüğü simgeliyor. Alt sıradaki 4 kukla ise bilim, adalet, eğitim ve astronomiyi simgeliyor. Havariler pencerelerin önünden geçtiği için turistler saat başlarını büyük bir heyecanla bekliyor. Çantalara dikkat! 

 Mimarinin her dönemini görebileceğiniz Prag’da barok St. Nikolas Kilisesi ve ikiz gotik kuleli Tyn Kilisesi, Astronomik Saat’ in  hemen yanında.Şanslı günümüzdeydik bu büyüye bir de şarkılı düğün ekibi eklendi.

   


 


Sıra yorgunluk atmaya geldi. Malum Çek biraları meşhur. Yalnız dikkat normal biraları bizim “dark” biralar gibi. Prag’ a gelmişken “bechevroka” içmemek olmaz. 16 çeşit bitkiyi karıştıran bir doktor içine biraz da alkol katınca ortaya bu karanfilli likör çıkmış.


 


Söylenecek fazla bir şey kalmadı. Kısa bir tatilinizi mutlaka Prag’ a ve onun ortaçağdan kalma sokaklarında gezmeye ayırın..


 


 


 


 


 

9 yorum

 • camkenari dedi ki:

  Teşekkür ederim de “Ceska Pivo” yu anlayamadım?

 • nevra dedi ki:

  Ceska Pivo konusu açıklığa kavuşacak mı, takip edeceğim:) Onun dışında her şey yolunda:):) Teşekkürler..

 • camkenari dedi ki:

  baktım borae’ den ses yok araştırdım =) ceska pivo, çek birası demekmiş. gayet güzeldi gerçekten, prag’ a gidip bira içmemek olmaz..

 • justinian dedi ki:

  Süpermiş bu yazı. Nasıl oldu da daha önce görmedim! Yalnız fotoğraflarla ilgili bilgiler üstte değil de altta olsa daha iyi olacakmış. Şaşırtıcı olabiliyor. Yeniçeri direk dikkatimi çekti; o zamanda Türk erkekleri biraz! göbekliymiş 🙂 Hanuş ustaya çok yazık olmuş; saati yaparken başına geleceklerden haberi yoktu herhalde… Prag’a gideceğim zaman kesinlikle gözden geçirmek isteyeceğim bir yazı. Eline sağlık Işıl.

 • camkenari dedi ki:

  teşekkürler..prag sanırım ikinci yazımdı acemilik işte ne yaparsın =) ölmeden önce görülmesi gereken şehirlerden biri, mutlaka gitmelisin, hayran kalacağına eminim..

 • alize dedi ki:

  astronomik saat ilginçmiş.prag gezisinde rehber alınabilecek bir yazı olmuş.eline sağlık ışıl…

 • alize dedi ki:

  astronomik saat ilginçmiş.Prag gezisinde rehber alınabilecek bir yazı olmuşeline sağlık Işıl.

 • maliho dedi ki:

  Justinian’e katılıyorum, resim açıklamaları altta olsa daha iyi olacaktı okuyanlar için. Yazınızı baştan sona çok zevk alarak okudum. Teşekkürler

 • jimini dedi ki:

  masal şehri gibi çok güzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*