Bir Frappe Molası,Selanik

Bir Frappe Molası, Selanik

Roma’ya gitmeye karar veriyoruz. Uçak bileti ararken, Selanik’ten Roma’ya çok daha ucuza gidebileceğimizi fark ediyoruz. Roma’dan önce, Selanik ilk destinasyonumuz oluyor. Uçuştan çok önce giderek Selanik’i keşfediyoruz.

1430 yılında Osmanlı tarafından feth edilen Selanik’e sabah saatlerinde varıyoruz, ilk durağımız Selanik’in merkezinde bulunan, 4.yy inşa edilmiş Aya Dimitros Katedrali. Selanik’in Osmanlı hakimiyetinde  bulunduğu dönemlerde cami olarak kullanılan katedral, 1988 yılında UNESCO Dünya mirası listesindeki yerini almış.

IMG_6799_1024x683

Katedral ile aynı ismi taşıyan caddenin sonunda bulunan Atatürk Evi Müzesine geçiyoruz. 1881 yılında Atatürk’ün doğduğu ev konsolosluk ile aynı bahçede bulunuyor. 1953 yılında müzeye çevirilen ev ,Selanik Belediye Meclisi tarafından 1933 yılında kendisine hediye edilmiş.

IMG_6829_1024x683

Müzeden hemen sonra,kordona inerek Beyaz Kule’yi görüyoruz. Selanik Şehrinin simgesi  olan bu kule Osmanlı döneminde Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmış.Balkan Savaşlarından sonra Yunanlıların eline geçtikten sonra beyaza boyanmış ve ismi Beyaz Kule olarak kalmış.

IMG_6949_1024x683

İzmir’e kardeşi gibi benzeyen şehrin, kordon boyunca sıralanmış kafelerinin önünden Leof Nikis caddesi üzerinde, limana doğru yürüyerek, şehirdeki son saatlerimizi değerlendiriyoruz. Haftasonu ve güzel havanın etkisi ile  Yunanlı gençlerin tıklım tıklım doldurduğu cafelerde kendimize yer bulmakta zorlanıyoruz. Yunanistan’da çok tüketilen milli içeceği Frappe ile veda edeceğiz  Selanik’e.

Bir kaç kaşık frappe kahve,toz şeker ve bir miktar suyu, büyükçe bir bardakta, mixer yardımıyla  köpürtene kadar karıştırıp, üzerine 3-4 küp buz ve bir parça daha su ekleyerek yapılıyor Frappe.  Cafelerde yanında bir kaç kurabiye ve su ile servis ediliyor. Bizde bol köpüklü frappemizi  ve Selanik’te ki son saati Ege’ye karşı keyifle tüketiyoruz.

Kahve keyfinden sonra, kordon boyu ilerleyerek Selanik’in ana meydanı Aristotales Meydanı’na varıyoruz.Meydanı karşımıza aldığınızda sağlı ve sollu beyaz gösterişli yapılar gözümüze çarpıyor. Solda kalan Electra Palas Hotel, sağda ise ünlü Olympion Sineması bulunuyor. Bu önemli meydanı arkamıza alarak bir hatıra fotoğrafı çektirip. Havalimanına gitmek üzere limanın karşısında  bulunan otoparkın yolunu tutuyoruz.

Biz otoparkın yolunu tutmasına tutuyoruz da, bence siz kalıp şehri keşfetmeye devam edin J Ben de sizlere bu şehirle ilgili biraz daha bilgi vereyim. Lakin, Selanik’i bir güne sığdırmak büyük haksızlık. Deniz ürünleri restoranlarında akşam yemeği yemek. Tavernalarında eğlenmek olmazsa olmazlarından.

Geçtiğimiz yıl ilk kez gelmiş ve şehir merkezinde konaklamıştım. Selanik’te, konaklama için her bütçeye uygun otel seçenekleri mevcut. Sizi bıraktığım yerde, Aristotales Meydanı bir çok kutlama,festival ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Her mevsim ziyaret edebileceğiniz şehirde, yaz aylarında sıkça düzenlenen etkinliklerden  birine denk gelmenizin olasılığı oldukça yüksek.

Bir çok konuda birbirine yakın olan bu kültürlerimiz, yemek konusunda daha da ön plana çıkıyor. Özellikle tatlılar oldukça geniş seçenekleriyle karşımıza çıkıyor. Önünden geçtiğiniz pastaneler gerek vitrinleri, gerekse içeriden gelen enfes kokulari ile sizi adeta içeri çekiyor. Bu çağrıya kayıtsız kalmayarak, tatlılardan atıştırmanızı öneriyorum.

Selanik’de görülmesi gereken bir başka önemli noktada, Kastra yani Bizans Kale Surları. Cassender tarafından 19. Yy sonlarına doğru yaptırılmış surların üzerine çıkarak, yukardan Selanik manzarasını izleyebilir ve Selanik’i arkanıza alarak bir hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz. Kalenin çıkışında bulunan dükkanlardan, hediyelik eşya alabilirsiniz.

IMG_6917_1024x683

Müze severler içinde Selanik Arkeoloji Müzesi ve Çağdaş Sanatlar Müzesi görülmeye değer. Alışveriş yapmak isterseniz şayet, Egnatis Caddesi üzerindeki ünlü markaların mağazalarını ziyaret edebilirsiniz. Önemli bir hatırlatma, Pazar günleri tüm dükkanlar kapalı oluyor.

IMG_7050_1024x683

Akşam yemeği için seçenek fazla. Yunanlılar akşam yemeklerini saat 22:00 gibi yer. Siz gittiğinizde restoranlar boşsa şaşırmayın. Önerim; eğlencesi, makul fiyatları ve kalitesiyle Ladadika veya Ouzeri Agora.

3 yorum

  • NEŞE dedi ki:

    Selanik i özlediğimi şimdi daha iyi anladım,bir sefer daha yapmalıyım…Yemeklerimiz benziyor ama bizimkiler şu Frappe yi bir türlü beceremiyorlar..

  • ACANKAYA dedi ki:

    Dedelerimizin doğduğu memleketi kendi kendimize gezebileceğimizi öğrendik yazınız sayesinde, teşekkürler.

  • arkutbay dedi ki:

    Selanik tamam ama asıl yolculuğun geri kalanını merak ediyorum , Roma macerasını . Ardından Küba . Bekliyoruz sevgili gezmen .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*