Binrota’nın Fransa’sı

                                    

Batı Avrupa’da yer alan Fransa, dünyanın en çok turist alan ülkelerinden biridir. 2006 yılı içinde Fransa’yı ziyaret eden turist sayısı 78 milyondu. Bu kadar çok turist gelmesinin sebebi, ülkenin her yerinde birbirinden farklı turistik imkânların olmasıdır. Fransa’nın her köşesi birçok turist için oldukça çekicidir. En çok ziyaret edilen bölgeler ise başkent Paris, Fransa’nın Akdeniz kıyısı Côte d’Azur ve Fransız Alpleri’dir.


 


Fransa aynı zamanda mutfağıyla da ünlüdür. Fransız mutfağı Akdeniz mutfağıyla Batı Avrupa mutfağının karışımıdır adeta. Özellikle şarabı ve peyniri ünlüdür. Fransa mutfağı dışında, kültürüyle, tarihiyle ve dünyaya yön veren moda dünyasıyla da ön plana çıkar.


 


Görülebilecek ve Yapılabilecekler


 


Paris


 


Dünyanın en popüler şehri olarak kabul edilen Paris, Fransa’nın kuzeyinde Seine Nehri üzerinde yer alır. Paris, 2 milyonu aşan nüfusuyla ve 9 milyonu aşan banliyö nüfusuyla Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biridir. Bu kozmopolit ve kalabalık şehir, sanatın, kültürün, modanın, eğlencenin, tarihin ve gastronominin başkenti olarak sayılır.


 


Her yıl 9 milyondan fazla turisti ağırlayan Paris’in muhtemelen en ünlü yapısı Eyfel Kulesi’dir. Paris’e giden herkesin mutlaka gördüğü bir yerdir. Özellikle geceleri kuledeki ışıklandırmalar ve ışık oyunları görülmeye değer. Farklı bir deneyim yaşamak istiyorsanız Eyfel Kulesini bu sebeple geceleyin ziyaret edin. Özellikle tepesindeyken Paris’in mükemmel manzarası nefesinizi kesecek.


 


Louvre Müzesi, içinde barındırdığı birbirinden değerli ve dünyaca ünlü eserleriyle mutlaka görülmesi gereken bir müze. Müze de Mona Lisa gibi dünyaca ünlü resimleri görebilirsiniz. Özellikle Mona Lisa’nın önünde her seferinde müthiş bir kalabalık olur. Ama bu kalabalığı örneğin Hollandalı ve Belçikalı ressamların eserlerinin sergilendiği ikinci katta göremezsiniz. Tabii bu dünyaca ünlü müze sadece barındırdığı sanat eserleriyle değil, kendi mimarisiyle de önemli bir yapıdır. Louvre Müzesi 1190 yılında yapılmış, göz alıcı mimarisiyle gerçekten etkileyici bir yapı. Yapının önünde yer alan cam piramit ise 1989 yılında yapılmış.


 


Mimarisiyle dikkat çeken bir diğer önemli yapı Seine Nehri kıyısında yer alan Notre Dame de Paris’tir. Bu katedral, gotik mimari akımın en iyi örneklerinden biri olarak sayılır. Yapı özellikle Victor Hugo’nun ünlü Notre Dame’ın Kamburu romanıyla daha da ünlenmiştir.  Katedralin içindeyken sizi etkileyecek şeylerden biri, eğer kalabalık ve gürültüye aldırış etmezseniz, karanlık ile rengârenk camlardan düşen ışığın tezatlığı olacaktır. Katedralden çıktıktan sonra, yapıyı çevreleyen bahçede gezinmeyi unutmayın sakın.


 


Paris’in Monmertre bölgesinde yer alan Sacré Coeur Katedrali, güneşin altında parlayan bembeyaz görüntüsüyle büyüleyicidir. Bizans akımına uygun olarak inşa edilen bu yapı, özellikle büyük kubbesiyle dikkat çeker. 2 ve 12 numaralı metrolar bu yapının yakınından geçer.


 


Paris’te ayrıca Avrupa Disneyland’ı yer alır. Eğer içinizdeki çocuğu mutlu etmek istiyorsanız mutlaka gitmenizi öneririz.


 


Côte d’Azur


 


Fransa’nın Akdeniz kıyılarını oluşturan Cote d’Azur özellikle kumsallarıyla ve lüks eğlence mekânlarıyla ünlüdür. Özellikle yaz aylarında dünyanın dört bir yanından gelen turistlerle dolup taşar.


 


Bu bölgede düzenlenen en önemli etkinlik dünyaca ünlü Cannes Film Festivali’dir. Cannes kıyısı boyunca oldukça pahalı ve birbirinden güzel oteller sıralıdır. Festival döneminde dünyaca ünlü yıldızlar bu otellerde konaklarlar. General de Gaulle Meydanı çevresindeki alanda Cannes Film Festivali’ne gelen yıldızların el izleri sergilenmektedir.


 


Cannes’da yer alan Musee de la Castre limanı seyreden güzel bir tepededir. Bu güzel şato içinde Akdeniz Medeniyetleri’ne ait antik eserler sergilenmektedir.


 


Cote d’Azur’un başkenti ise Nice’tir. Nice, Fransa’nın beşinci büyük şehri ve ikinci en kalabalık hava trafiğine sahip… Nice hem şehri sevenler hem de güneşi ve denizi sevenler için ideal bir şehir. Alışveriş merkezleri, restoranları, müzeleri, heykelleri, parkları ve kafeleriyle zengin alternatifleri barındırır. Nice ayrıca Fransız Alpleri’ne oldukça yakındır. Toplu taşımayla Alp bölgesine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.


 


Nice’in eski şehir merkezi, oldukça canlı ve renkli bir yerdir. Birbirinden güzel pastaneyi, dükkânı, butiği ve restoranı burada bulabilirsiniz. Ayrıca Fransız zeytinyağından alabileceğiniz dükkânlar da vardır.


 


Nice özellikle sahilleriyle ünlüdür. Çoğu sahile parayla girilir. Bunun karşılığında her şey olması gerektiği gibidir.


     


Minik Notlar


  • Nice sahilleri çakıllıdır. Bu sebeple yalınayak yürümek zor olabilir. Yanınızda mutlaka terlik bulundurun.

 • Her Pazartesi sabahı Nice’in merkezinde çiçek pazarı kuruluyor. Mutlaka ziyaret edin!

 • Paris’in dünyaca ünlü bulvarı Champs Elysées bir alışveriş cennetidir! Dünyaca ünlü markaların dükkânları bu bulvar üzerinde yer alır. Ayrıca birbirinden güzel kafeleri ve restoranları da görülemeye değer.

 • Versailles Sarayı’nı sabah ziyaret edin. Hatta sabah kapılarını açmadan gidip bekleyin. Böylece öğlen turlarla gelen otobüs dolusu turistlerin kalabalığına takılmamış ve uzun kuyruklarda beklememiş olursunuz.

 • Paris’in birbirinden güzel parklarında gezin. Eğer hava güzelse kitabınızı alıp çimlerde uzanın.

 • Paris’te her ayın ilk pazarı müzelere giriş bedava! Paris gibi pahalı bir şehirde gözden kaçırılmaması gereken bir ayrıntı…

2 yorum

 • abidindemir dedi ki:

  Çok beğendiğim yazılardan birisi daha… Kimse Binrotanın yazılarını okumuyor sanırım…

 • enise dedi ki:

  En kısa zamanda Fransa’ya gitmeyi düşünüyorum 2008 Ağustos ayında gidecektik ancak gelinimin pasaport işlemleri tur tarafından zamanında yapılmayınca kalmıştı.İyide olmuş galiba .Bu gün Fransa yazısı,Velit bey’in bilgilendirici yazısı derken daha bilinçli oldum.Teşekkürler Binrota.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*