BİLİN BAKALIM NERELERİ GEZDİM

Pazar günü yeğenim Sibel’le Kahvaltıda buluştuk. Güzel geçen dakikalardan sonra ben bugün” müze “açık ise gideceğim dedim. Sibel bende gelirim, hatta 2 x J olurum dedi. Müze Konak meydanının Varyant yokuşuyla kesiştiği noktada. Bulunduğumuz yerden müzeye doğru inerken İzmir’ in ilk yerleşim yerlerinden biri olan Damlacık Mahallesinden aşağı doğru yürümeye başladık. Bu sokaklarda gördüklerimiz bizim hoşumuza gitti. Bunları fotoğraflarla paylaşmak istiyorum. Müze’nin sağından yani Varyant tarafından araçlar yukarı çıkıyor. Solundan da iniş yapıyor. Müzenin konumu bende annenin yavrusunu eteklerinin altına almış, hissini uyandırdı.


Evet; Müze Varyant eteklerinde olan Bahribaba parkı içinde. Geçmişte <<Smyrna>> olarak bilinen ve ismini bir Amazon kraliçesinden aldığı söylenen İzmir, 8500 yıllık geçmişe sahip. Birçok uygarlığa tanıklık etmiş; Hititler, İyonlar, Lidyalılardan Perslere, Helenlerden Romalılara ve Bizanslılardan Osmanlılara kadar.  Uzun geçmişe sahip İzmir’ in, de müzesinin muhteşem olacağını düşünüyorum..


Müzenin tarihçesi şöyle; Müze ilk olarak 1924 yılında Basmane semtinde terk edilmiş Ayavukla Kilisesinde kurulmuş ancak 1927 de halka açılmış.1951 yılında Arkeoloji Müzesi Kültürpark’ ta bulunan ve müze haline dönüştürülen Milli Eğitim Pavyonuna taşınmış. Eserlerin çoğalması ile burası da yetersiz kalınca, 1984 yılında Bahribaba parkı içinde 5000 metrekarelik alan üzerine bu günkü müze binası hizmete girmiş.


 Ancak burada iki müze karşılıklı… Biri Arkeoloji,  diğeri Etnografya Müzesi.


İlk önce Damlacık mahallesini görelim,sonra Arkeoloji Müzesini gezelim.


  

 

 

    


Damlacık Mah. Çocuklarının sorusu ?  :))  

 
  
Aliağa Camisi, 1662-1673 yılında Gedizli Aliağa tarafından Roma dönemine ait tapınağın temelleri üzerine inşa ettirdiği tahmin edilmekte, bahçe içinde ise ufak bir mezarlık bulunmakta.
  
             
        Müzenin yanında ki (eski devlet hast.) Araştırma hast.
        Eeee!!! müze gezisine başlıyalım artık???

      


 


       
ortadaki ışık yansıması

     

 

 

   

 
Sıra Etnografya Müzesine geldi. Gezeceğimiz yer hakkında önce biraz bilgi sahibi olalım derim. :))) 


Müze Binası; 19 y.y sonlarında Neoklasik tarzda meyilli bir teras üzerine inşa edilmiş. 1831 yılında vebalılara ait St.Roch Hastanesi olduğu, 1845 yılında Fransızlar tarafından onarıldığı ve fakir ailelerin bakımlarına tahsis edilen kurum olduğu ,daha sonra Hıfsızsaha Müessesesi ve sağlık Müdürlüğü Hizmet Binası olarak kullanılmış. 2 Aralık 1987 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’ na  Etnografya Müzesi olarak düzenlenmek üzere devredilmiş. 1985- 87 yıllarında restore edilerek Etnografya Müzesi olarak teşhire hazırlanmış.


 Hadi bakalım!!  Gezelim… Görelim..Hadi Hadi bakalım!!!!


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*