Bienvenudos para VENEZUELA

BIENVENIDOS PARA VENEZUELA


 


 


Frankfurt veya,Amsterdam veya Paris üzerinden Caracas Simon Bolivar havalanına varıyoruz ama ortada şehir falan yok! Uçak denize parelel ve yaklaşımı pilotlar için oldukça tehlikeli piste konarak uzun yolculugumuzu tamamlıyoruz.


Güney Amerikadaki birçok başşehir gibi Caracas’da deniz seviyesinden 1000 küsür meter yukarılara kurulmuş.Dağların arasında bir yerleşim merkezi.


Deniz kenarlarındaki böcek,uçucu hasaret ve hastalıklarından korunmak için şehirleri yüksek yerlere kurmuşlar uzun zaman önceleri, bu yerleşim yerlerini kuranlar.


 


Eger Venezuela içinde başka bir şehre uçacaksanız,kapıdan çıkınca sol tarafta 500 metre uzakda bulunan domestic havalanın doğru çantalarınızı el arabasına koyarak kendiniz götürün. Yok eğer porter’lerden yardım isterseniz,sonuçda sıkı bir pazarlığa hazır olun!! Parça başı 20 usd’dan başlıyorlar beyler!!


 


Sadece Caracas’da kalacaksanız araba kiralamaya gerek yok. Taxi tırmana tırmana 30 km uzaktaki yukarılardaki şehre varıyor. Halkın %60’ını gecekondularda yaşadığı bir ülke burası ama gecekondularının önünde ikinci,üçüncü el amerikan otomobilleriyle!!


Şehre gidereken tüm tepeler gecekondularla dolu. Hatta 4-5yıl önceki sel felaketinde çok ev yıkılmış bu bölgelerde,hatta viyadük bile yıkılmış. Fotolarda bunları göreceksiniz.


Benzin’in litresi  Türk parasına göre 25 kuruş!!


Bazı benzin istasyonları kampanya ilanları asmışlar. Arabasını full temizletenin deposunu parasız dolduruyorlar!! Hani bizdeki istasyonların tam tersine!!


Araba kiralarken şirket yetkilisi depoyu dolu vererek,benzinler şirketden teklifine benim gibi balıklama atlamayın sakın!! Yoksa günde ortalama 40 usd’lik kira bedeliniz 60 usd’ye gelir  Jeep benzeri,MPV tarzı arabalar oldukça ideal buralarda.


 


24 adet petrol rafinesi var Venezuella’nın. Petrol ülkesi ama şirketlerin bir çoğu uluslararası kartellerin elinde. Hugo Chavez’de bunları devletleştirmek için uğraşıp duruyor.


Petrol şirketi PDVSA dev bir kuruluş. Güney Amerika latin birliğini oluşturmak için Venezuela önderliği ele almış durumda. Chavez Bolivarist kişiliği ve sosyalist halkçı görüşüyle Bayrağı Fidel Castro’danda teslim almış durumda.


Zaten aynı görüşü paylaşan yönetimler son zamanlarda güney amerikada yaygın.


Venezula,Bezilya,Bolivya,Peru,Chile,Argentina…


Dünyanın en favori Narkotik ve Güzellik kraliçesi imalatçısı Kolombiya ‘dada kendilerine yakın hükümet geldiğinde tamam olacak.


2006 yılında Rio carnavalında Hugo Chavez’in sponsorluğu ile genellikle ilk 10’a bile zor giren Villa Isabel samba okulu Güney Amerika birliği teması ile birinciliği kazandı.


Ben oradaydım ve bBrezilyalılara göre ben diyeyim 20 ,siz diyin 30 milyon dolarlık bir katkısı olmuş Hugo Chavez’in okula!!.


Gerçekden muhteşemdi ve bununla ilgili yazı ve fotografları daha sonra yazacağım.


Tabi zor ülkelere Hugo’nun desteği bitmiyor.. Küba’ya varili 1 usd’den petrol veriyor. Ama muhtelif Venezuellalı hastalar Cuba’ya bakım ve rehabilitasyon içi gönderiliyor. 3000 civarında doktor ve saglık görevlisi Venezuella’da çalışıyor. 


Amerika’da CITGO adında 30000 civarında akaryakıt istasyonu var. Venezulla yatırımı Amerikadaki. En ucuz akaryakıt bu istasyonlarındadır ve kuzeyde ihtiyacın olanlara bedeva akaryakıt verdikleride söyleniyor.


 


Şehrin ortaasında küçük bir havalanı daha var. Küçük uçaklar için. Binaları sıyırarak inip,kalkıyor pervaneli uçaklar.


 


Zengin bir elit grup var Venezuellada. Cuma günleri küçük charter uçakları haftasonu için Miami’ye gidip geliyorlar. 30.000 usd kiralama fiatları ile.


Cuma günleri 1000 civarında uçak havalanıyormuş Caracas’dan Miami için!


 


Türk büyükelçiliğine gitmek için saptığınız son kısa bir yola “Mustafa Kemal Atatürk” ismini vermişler Venezuellalılar.


 


Daha emniyetlidir tavsiyesi ile Las Mercedes semtinde bi otelde kaldım ama gece boyunca en az 200’ün üzerinde silah sesi duydum yinede.


Caracas sokakları fazla güvenilir değil anlaşılan. Sabah ve akşamları trafik kitleniyor. Bu nedenle eğer görüşmeleriniz varsa saat 10 ile 16 arası  en ideal zamanlar.


Venezuella’da çoğu özel araba ön camlarına kartona yazdıkları  TAXI yazısını asıyorlar.. Aman bu gibi araçlardan uzak kalalım. Birçok kötü hikaye anlatılıyor.


 


Simon Bolivar müzesi ve birkaç meydan ve eski colonel bina dışında görecek fazla bir yer yok Caracas’da..


 


Bizde iş görüşmesi nedeniyle Orrinico nehri civarlarına ve Porto Ortaz şehrine uçakla gidip geldik ama Port Cabello ve Falcon turistik bölgesine kiralık arabayla yaptığımız seyehat oldukça farklı oldu.


 


Ormanların arasından sahil şehri Porto Cabello’ya 8 saatlik bir yolculukdan sonra varıyoruz.


Halk sahillerde acık portatif lokantalarda mangalda et,sosis,bira ve mobil müzik diskoları ile keyfine bakıyor. O kadar fakirliğe rağmen. Günü yaşıyorlar Venezuellalılar.


 


Falcon eyeleti ülkenin Turkuaz renkli denizi ve tertemiz karaip sahileri ile en populer tatil bölgesi ve tropikal kuş cenneti. Double yolla bölgeye girdiğinizde Oteller,restaurantlar,tatil köyleri,plajlar yan yana sıralanıyor. Karaip denizinin en güzel plajları bu bölgede. Yerli halk sahilleri dolduruyor.


Yolda yaptığımız bir deniz mahsulu yemek molasında tüm masalara bizdeki toprak yoğurt kaselerine benzeyen kaplarda taze peynir geliyor. Oldukça ucuz deniz mahsulleri molamızdan tatmin olarak kalkıyoruz.


 


Falcon bölgesinde kaldığımız otelden Pembe flamingoları,kırmızı deniz yıldızları,tropikal kuşları,denizin ortasındaki ufak bir sürü adacıkları ve ormanla,denizin içiçe geçtiği flora’yı görmek için ince uzun,altı düz ve oldukça hızlı tekneyi kiralıyarak 1 saat üzerinde bir deniz seyahatı yapıyoruz.


Gerçekden fazla bozulmamış farklı bir tabiat içinde ve tüm stersimiz atarak iyi bir tatil yapıyoruz bu bölgede.Pakistan,Hindistan tarzı süslü otobüsleri,hayata pozitif bakan,günü yaşayan bölge halkı ile birlikde.


 


Ekteki fotolar evleri,yıkılan yolları,plajları,halkı,tropikal kuşları, kaza nedeniyle 3 saat beklediğimiz otobanları  ile anlatamadıklarımızı biraz anlatır diyelim…


 


Haldun


 


 

6 yorum

 • mugeyidogan dedi ki:

  Venezuela bildiğimden daha tehlikeli bir yermiş. 30 numaralı fotoğrafta aracın altında yatan adamın görüntüsü de enteresan 🙂

 • maliho dedi ki:

  Güzel anlatmışsınız ülkeyi, resimlerde güzel çıkmış, teşekkürler 🙂

 • kikkoman dedi ki:

  Chavez Fidel’den boşalıcak tahtı devralacak. Latin Amerika’nın yeni manevi lideri olacak.Fidel kadar cool ve şairane olmassa da idare edeceğiz artık .

 • Zeynep dedi ki:

  Venezuela biraz tehlikeli bir yer anlaşılan ama yazdığınız bilgiler ve güzel fotoğraflar içim ellerinize sağlık

 • kisacaFB dedi ki:

  go chavez go!

 • mga1966 dedi ki:

  ülke hakında beni tatmin etmeyen bir kaç mesele bu ülkede 20 gün kalmak güvenlimi teçrübelerinize bakarak ne yapmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*