BEYOĞLU’NDA BİR SERGİ


28. Uluslarası İstanbul Film Festivali kapsamında sinemadan sinemaya koştururken, arada boş kalan zamanlarda bir kaç sergi gezdim.Özellikle  İstanbul’da yaşamayıp bu sergileri görme olanağı olmayan arkadaşlarımızla bu sergilerden birini  paylaşmak istedim.

Yapı Kredi Bankası Kazım Taşkent Galerisinde “ZAMANIN GÖRÜNEN YÜZÜ : SAATLER”
   
           ******         *********             *********         *********           *******

Bu sergiyi gezerken bütün saatler çalıştığından herbirinden çıkan farklı ritmik sesleri ve değişik zamanlarda değişik şekillerde saati bildirdiklerini de düşünün ……. 

 
Roma güneş saati (Arkeoloji Müzesi Kolleksiyonundan)

        
         Bizans güneş saati (İzmit’ten Arkeoloji Müzesi Kolleksiyonu)

 
 
  
 
 
Kasımpaşa Deniz Hastanesi Kule Saati 
          
          
          
          
 
 
 
         
          
         
          Yapı KrediBankası kurucusu Kazım Taşkent tarafından Atatürk’e hediye edilen saat 

         

18 yorum

 • Alinda dedi ki:

  Zamanın güzelliği bu olsa gerek 🙂 Paylaşımınız için teşekkürler.

 • ayşegül- dedi ki:

  “Zaman düşer ellerimden yere, oradan tahta boşa…” Fikret Kızılok. çok güzelmiş gerçekten, teşekkürler.

 • mctumer dedi ki:

  Stockholm’deki National Museum da saatlere ayrılmış bir galeri vardı.; yazınızı okurken o geldi aklıma. Bir de dedemiin üzerinde lokomotif resmi olan köstekli cep saati geldi aklıma elinize sağlık

 • abidindemir dedi ki:

  Böylesine güzel bir sergiyi güzel karelerle paylaştığınız için teşekkürler.

 • rome_o dedi ki:

  sevgili tütü binrotanın ilk zamanlarında dolmabahçe sarayında saat tamircisi bir hanım bize saraydaki saatleri anlatmış ve saatlarin olduğu yeri gezdirmişti ..inanılmazdı . arşivleri karıştırayım bakalım bulabilirsem tekrar yapalım o turu çok beğenirsin .

 • Honeyseller dedi ki:

  Küçükken dedemim de bir köstekli saati vardı.Arkasında ki kara treni kabartmasını hiç unutmam.kılıfından çıkarır önce siler sonra saatine bakardı.Çok teşekkürler soyadaş

 • EYLÜLADA dedi ki:

  Sevgili Doktor’a > O köstekli saatin aynısından benim dedemin de vardı; abime miras kaldı. Gümüştü ve markası Serkisof’tu galiba… // Tülay Hanım’a > Bizim “kültür elçimiz” oldunuz Tülay Hanım. Gidip göremediğimiz her şeyi sizin sayenizde izliyoruz, bilgileniyoruz… İstanbul Modern’de şu sıralar (6 Mayıs’a kadar) devam eden süreli bir sergi var, çok merak ettiğim: Gölgeye Övgü… Acaba diyorum, en kibar dileklerimle rica etsem diyorum…=)

 • EYLÜLADA dedi ki:

  Benim yorum düştükten sonra re-fresh olunca gördüm ki Oktay Hocam da aşina bu köstekliye… >> “Binrota – Dedeleri Bir Zamanlar Aynı Saate Bakan Torunların Buluştuğu Nokta”

 • tütü dedi ki:

  Beğenilerinize ve yorumlarınıza TEŞEKKÜRLER….Böylece köstekli saat kullanan dedesi olanların da binrotası olduk..Bilgileri karıştırabilirim düşüncesiyle resim altı yazmadım ama, kırmızı fon üzerindeki saat, Yapı Kredinin kurucusu Kazım Taşkent’in Şeker Fabrikalarının açılışı nedeniyle ATATÜRK’e hediye ettiği saatmiş……Sevgili EYLÜLADA “Gölgeye Övgü” sergisini gezdim.(Bir Geminin Hatırlattıkları’nı yazma sebebim olan İst.Modrn.gününde) Sergiiyi gezmenizi isterdim, çünki fotoğrafı çekilecek görüntülerden çok, oluşturulan bir çok odacıkta filmler oynatılıyordu. Ama yine de yolumu tekrar düşürüp birşeyler yapmaya çalışacağım…..

 • enise dedi ki:

  Sevgili arkadaşım imreniyorum sana.Hiç ilgimi çekmeyen bir konuda sayende bilgilendim.Keşke sana komşu olsaydım.Tülay’cım benim hiç dedem olmadı veya oldu ben görmedim.:( Teşekkürler canım…

 • tütü dedi ki:

  Sevgili enise dedeni görebilmiş olsaydın eminim, onun köstekli saatini sen de görürdün…Benim bir dedemin gözleri görmediğinden o evimizdeki yine sergide olan duvar saatinin vuruşlarını sayardı…Ama öbür dedemin köstekli saati vardı..
  Duvar saatimiz annemlerde, evimizin en eski eşyası olarak hala zamanın görünen yüzü….

 • tütü dedi ki:

  Arkadaşlar ilgi olunca saatlere ilaveler yaptım.Gerçi yoğun ilgi dedemizin köstekli saatine ve hatırlattıklarınaydı ama diğer saatleri de paylaşalım istedim…Bilgilerinize……

 • EYLÜLADA dedi ki:

  Bir şekilde “zaman”a dikkat çektiğiniz için tekrar teşekkürler Tülay Hanım… Aslında bir gezi rotası belirlemeli ve sonra da oturup bunları yazmalı: “Türkiye’nin Saat Kuleleri” (*) // Konak – Bayramyeri – Alsancak – Dolmabahçe – Tophane – İzmit – Merzifon – Bayburt – Tokat – Çorum – Yozgat – Amasya – Bursa – Balıkesir – Gerede – Safranbolu… (*) Kaynak: Kibrit Kutusu Koleksiyonum…

 • ZİKO dedi ki:

  Dedesi köstekli saat kullananlara beni de yazın.Saat şu anda elimde.2.Dünya savaşı sonunda alınan Satürn marka bir saat.Büyük oğlum sahiplendi.İçim gidiyor kaybedecek veya kıracak diye.Oysa bu saati her elime aldığımda ben 8-10 yaşlarıma dönüyorum.Dedem onu kuşağından çıkarıyor ve baktıktan sonra özenle yerine koyuyor.Saatinin asla yanlış göstereceğine inanmıyor.Çünkü o bir German ( Alman ) malı.Tülay hanım çok çok teşekkürler.Sayenizde birkez daha oğluma dedemi anlatıyorum.

 • karyal dedi ki:

  Sevgili Tütü; Yine ”söylemek istediklerinize” uygun bir konu..Açıkçası bende saatlere düşkün kişilerdenimdir..Hatta bir erkeğin en güzel aksesuarının saat olduğunu düşünürüm..Mustafa Kemal’in ölüm döşeğinde iken son sözünün ”saat kaç” olduğunu okuduğumda çok etkilenmiştim..
  İnsanlar zamanı ölçmek için yüzlerce yöntem denemişler..Jaccquez Attali’nin ”Zamanın Tarihleri” kitabında aktardığı yöntemlerden biri çok şiirsel gelmişti bana..Amazon yerlilerinden More’ler,”zamanın kokusunu” duymamak için,bir an göz kapaklarını kırpıştırıp susarlar,sonrada yeni yılın tarihini saptarlarmış..Jacquez Attali ”Kokusal saatleri,hiç bir zaman yanıltmazmış More’leri” diyor..
  Yine zaman konusunda en çarpıcı yapıt bence Samuel Becket’in ”Godot’yu Beklerken” dir..Oyunun kahramanları Esteregon ve Vilidamir ”beklemektedir”..kendi yarattıkları Godot’u..yani zamanı…yani umudun zamanını…Godot’u beklemeyen kişi Pozzo,Vladimir’e şöyle bağırır;”Beni bu kahrolası zaman hikayelerinizle zehirlemeniz bitmedimi daha? İnsanlık değil bu yaptığınız..Ne zaman? Ne zaman? Bir gün..Yeterli değilmi bu sizin için;bir gün..öbür günler gibi bir gün dilsiz oldu,bir gün ben kör oldum,bir gün hepimiz sağır olacağız..Bir gün doğduk,bir gün öleceğiz.aynı gün,aynı an…..”
  Sevgili Tütü,nereden nereye geldim..yüreğinize,elinize sağlık..Akdenizden selamlar…

 • oymakas dedi ki:

  Hepsi birer sanat eseri bunların.

 • moyiss dedi ki:

  Annemin baba yadigarı sakladığı bir köstekli saati vardır küçükken gizli gizli bakıp dedemi düşlediğim. Dedem onu kullanırken göremedim ama izlediğim eski Türk filmlerinden olsa gerek onu hep gri yeleğiyle birlikte düşlerim. Yeleğin üzerindeki ufak ceplere saklanan saatler dedelerimizin zamanlarından çalmışlar mıdır acaba? Güzel paylaşımınız için teşekkür ederim.

 • necatiekm dedi ki:

  hoş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*