BERLİN’DE GEZİLECEK YERLER


BERLİN İLE İLGİLİ BU YAZI SİTENİN İÇERİĞİ OLUP, PUAN VERMEYE AÇIK DEĞİLDİR. YORUMLAR BÖLÜMÜ GEZİLECEK YER EKLEMEK AMAÇLI KULLANILACAKTIR.Berlin’de Gezilecek Yerler


 


Brandenburg Geçidi: Soğuk savaş zamanında sınır noktalarından biri olan Brandenburg kapısı, şimdi Berlin’in sembollerinden biri haline gelen heybetli bir yapıdır. Almanya’da tarihten bu yana kalmış olan tek geçittir. Şehir merkezinin batısında yer alır. 1791’de yapımı tamamlanmıştır. Şehrin bölünmesinin ve yeniden birleşmesinin bir sembolüdür.


 


Berlin Duvarı: 1961 yılında doğu ve batı Almanya’yı birbirinden ayırmak amacıyla yapılmış olan, 46 km uzunluğundaki meşhur duvardır. Duvar Doğu Almanya’nın gittikçe kötüleşen ekonomisine ek olarak, genç ve eğitimli kesimin Batı Berlin’e geçiş yapmasıyla Doğu Almanya meclisinin kararıyla Ağustos 1961’de, bir gecede örülmüştür. 9 Kasım 1989’da duvarın kaldırılma kararı alındı, gece yarısına doğru hükümet ilk olarak Brandenburg Kapısı’ndan başlayarak barikatları ve geçiş önlemlerini kaldırdı. Günümüzde duvar, sosyal açıdan yer yer kendini farkettiriyor olsa da, fiziksel olarak hemen hemen hiç algılanmamaktadır. Duvarın kimi kesimleri anıtsal amaçlı olarak yerinde bırakılmıştır. Ayrıca duvar parçaları şilt haline getirilerek satışa sunulmuştur.


Judisches Museum: Yahudi Müzesi, Berlin’in merkezinde bulunur. Yüksek tavanlara, daracık koridorlara sahiptir. Berlin’deki yahudi kültürüne odaklanmış bir müzedir. Müze yapısıyla sembolik anlamlar taşır. Bir soykırım kulesine sahiptir.


 


Pergamon Museum: Berlin’in en meşhur müzesidir. Müze, sizi meşhur Zeus Sunağı, İştar Kapısı, İslam Sanat Eserleri Müzesi gibi müze içinde müze yapısıyla karşılar. 10 metre yüksekliğinde, 20 metre genişliğinde bir yapı. Anadolu, Mezopotamya ve Mora yarımadasından çıkan eserlere sahiptir.


 


Reichstag: Hitler zamanına kadar Alman parlamentosunun toplandığı yerdir. 1933’te yakılmıştır. Bugün Çağdaş Reichstag Binası adıyla Alman Parlamentosu gene burada toplanmaktadır.
 


Alexanderplatz: Yüksek binalarıyla ve geniş caddeleriyle dikkat çeken bu meydan, doğu Berlin’e hükmeden sosyalist düşünce için tasarlandı. Rus Çarı Alexander’ın 1803’teki ziyareti sonrası adını alan meydan bölgenin en önemli ulaşım noktası oldu Şu an Berlin’in en modern alışveriş merkezine sahip, ayrıca Berlin’in en yüksek yapısı olan Televizyon Kulesi, ayrıca sembol haline gelmiş Dostluk Çeşmesi ve Dünya Saati burada yer alıyor. Görülmesi gereken bir meydan.


 


 


Berliner Dom: Berlin’in sembollerinden belki de en önemlisi olan kilise, Kaiser Wilhelm II tarafından 1905’te inşa ettirildi. Savaş sırasında byük hasar gören kilisenin onarımı 18 sene sürdü ve 1993te tamamlandı. Kilise içindeki borulu org da görülmeye değer bir şaheser adeta.


 


 


 


Charlottenburg Sarayı: Çok görkemli bir saray olup, barok yapı sanatının en güzel örneklerinden biri. Berlinin en eski yapılarından biri. Saray bugün müze olarak kullanılıyor. Sarayın arkasındaki bahçe ve gölet te çok güzel, dinlenmek ve gezmek için ideal. 


 


Siegessäule (Zafer Sütunu) : Brandenburg Kapısı’ndan bir kilometre kadar uzaklıklta konumlanıyor. Danimarka Prusya savaşında Prusya’nın zaferi adına 1864’ten sonra yapılmıştır. 70 metre yüksekliğindedir.  9.30-6.30 arası turistik ziyaretlere açıktır. Tepesinde küçük bir teras bulunmaktadır, ücretli olarak çıkabilir ve Berlin’i yukardan izleyebilirsiniz.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*