BELİZE


Belize’yle ilgili bu yazı, sitenin içeriğidir, yoruma ve puana açık değildir.
Kuzeyinde Meksika, batısında Guatemala, doğusunda Karayip Denizi yer alan ülke, 1981 yılında bağımsızlığını ilan etmiş. Ülkenin başkenti Belmopan.

Belize, bayrağında tam 12 renk bulunan ve insan figürü olan dünyanın tek ülkesidir. Resmi dili İngilizce’dir.

Belize Orta Amerika’nın en “çok kültürlü” ülkesidir.

Belize’ye 1500’lerde ilk yerleşenler İspanyollar olmuş. 1600’lü yılların ortasında İngilizler adaya yerleşmişler ve adanın tabii kaynaklarını Avrupa’ya taşıdıktan sonra Afrika’dan insanları getirerek köle olarak kullanmışlar. 1964 senesinde içişlerinde bağımsızlık kazanan Belize, 1981’de ise tam bağımsızlığını ilan etmiştir. 1984’te İngiliz birliklerinin çoğu ülkeden çekilmiştir.

Küçük bir ülke olan Belize’nin fiziki yapısı iki bölüme ayrılır: Kuzeyde ovalık bölge ve güneyde dağlık bölge vardır. Kuzeydeki alüvyon ovaları, memleketin en büyük ve önemli akarsuyu olan Belize Nehri tarafından sulanır.Ülkedeki  gür tropik ormanlarda puma, jaguar, timsah, maymun, çeşitli tropik bölgelere has kuşlar ve hayvanlar yaşar..

Orta Amerika’da çam ormanlarına sahip olan ve Pasifik Okyanusu’na kıyısı olmayan tek ülke Belize’dir.

Belize’de tropikal bir iklim hakimdir. Senelik sıcaklık 12 ile 33C arasında değişir. Yılın en sıcak ayları Şubat ve Mart aylarıdır. Ülke bol yağış alır. Fırtına ve kasırgalar da ülke topraklarına oldukça hasar getirmektedir. Tüm şehirlerde kasırga korunakları vardır Bu hasarlar sebebiyle daha önceleri Belize City’de olan başşehir, 1961 senesinden sonra iç kısımlardaki Belmopan’a nakledildi. Belize City müzesini gezerseniz kasırga sonrası fotoğraflarını görebilirsiniz.

Müze, eskiden hapishane olan bir binada kurulmuş. Hatta bazı hücreleri hala esk haliyle tutmuşlar, görmeniz mümkün. Kasırga fotoğrafları ve hücrelerin yanı sıra müzede, Belize’deki Maya kalıntılarından eserler, Belize böceklerine dair bir sergi, Maya uygarlıklarına ait  sergilerle karşılaşabilirsiniz.

Belize, çevresindeki küçük adacıklarıyla da ünlüdür, bu adacıklara botlar vasıtasıyla gidilebiliyor, çok turistik yerler buralar, beyaz kumun ve yemyeşil denizin tadını çıkarabileceğiniz adacıklar.

Sosyal Hayat

Nüfusun çoğunluğunu Afrikalı siyahlar oluşturmaktadır. Ülkenin batı ve kuzeyinde yerlilerle İspanyolların karışımı olan melezler yaşar. Güneyde ise Maya soyundan gelen halk yaşamaktadır. Kendilerine has geleneklerini kaybetmemiş olan bu yerli halk ayrı bir lisan kullanmaktadırlar. Halkın büyük bir kısmı Katolik’tir.

Ülkede askerlik zorunlu değildir, gönüllü askerlik vardır.

Okuma-yazma oranının % 93 olduğu ülkede, Belize City ve Corazal’da yüksek öğrenim yapmak mümkündür. Birkaç tane haftalık gazetesi bulunan ülkede günlük gazete ve TV istasyonu bulunmamaktadır.

Parlamenter bir rejimle idare edilen ülkede parlamentoda çoğunluğu sağlayan partinin başkanı başbakan olarak ülkeyi yönetir.

Çok kültürlü bir ülke olan Belize’nin mutfağı da çeşitlilikler gösterir. Maya yemeklerinden Afrika mutfağına, Avrupa yemeklerinden Meksika mutfağına kadar, oldukça zengin bir mutfağa sahiptir.

“Belize City”, ülkenin en büyük kenti ve başkent Belmopan’a çok yakındır. Bir liman kentidir. Kalacak yer olarak, burada az sayıda pansiyon var ve geceliği 10-15 dolar civarında fakat pek güvenli yerler değil ayrıca konforlu da değil. Ülkenin en büyük ve tek beş yıldızlı oteli olan “Princess Belize Hotel”, casinosu ile de ünlü ve bir Türk’e ait.

Yüzlerce kuş çeşidi, tukanlar, papağanlar, ağaçkakanlar, denizkuşları, kral jaguarı, puma, örümcek maymunlar,ak yarasa, karıncayiyen, iguana, boa yılanı, mercan yılanı, kaplumbağa, krokodil, kelebekler,örümcekler, tarantulalar, akrepler,… Bu hayvanlara nerede rastlayacağınız hiç belli olmaz, zaten çok küçük bir yüzölçüme sahip olan bu ülkede ilginç hayvan çeşitlerinin sayıları oldukça fazla. Sıtma ve hepatit A, dikkat edilmesi gereken hastalıklarin başında geliyor. Bitki ve hayvanların zehirlerine çok dikkat etmek gerekiyor.

Ekonomi

Ekonomisi tarıma dayalı olan ülkede, en çok portakal, muz, greyfurt yetiştirilmektedir. Kereste, ağaç zamkı, tekstil boyacılığında kullanılan bakkam ağacından elde edilen boya, ı ve şeker ülkenin başlıca ihraç mallarıdır. Ülkedeki Çinliler ticarette önemli paya sahiptir.Ülkede uluslararası bir havaalanı da bulunmaktadır.Ülkede 1 Amerikan doları 2 Belize dolarına eşittir.

Ulaşım

New York, Miami, Chicago üzerinden ülkeye ulaşılabiliyor, ayrıca İspanya ve Meksika üzerinden de bağlantılı uçuş alternatifleri var. Belize’de, Türklere vize uygulaması yok.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*