BANGKOK’DA GEZİLECEK YERLER

BANGKOK İLE İLGİLİ BU YAZI SİTENİN İÇERİĞİ OLUP, PUAN VERMEYE AÇIK DEĞİLDİR. YORUMLAR BÖLÜMÜ GEZİLECEK YER EKLEMEK AMAÇLI KULLANILACAKTIR.



 


BANGKOK’DA GEZİLECEK YERLER




Grand Palace ve Buddha Tapınağı
1782 yılında inşa edilmiş olan bu saray kompleksi Tha mimarisini yansıtan en güzel örneklerden biridir. Sarayda 100’den fazla bina vardır. Saray toplamda 2.5 kilometrelik bir alana kurulu. Thai Budist tapınakları kutsal yerlerdir. Saray içerinde ayrı bir yapı olarak bulunan Elmas Buddha Tapınağı görülmeye değerdir. Giriş ücretlidir.






Altın Buddha Tapınağı:
Bu tapınakta saf altından yapılmış ve ağırlığı 5,5 ton  ve 3 metre olan Buda Heykeli bulunmaktadır. İçeriye girdiğinizde heykelin önünde gözyaşlarına boğulmuş ibadet eden Taylandlıları görebilirsiniz


National Museum 1782 yılında Prens Wang Na’nın sarayı olarak inşa edilen müze, Güneydoğu Asya’nın en büyük müzesidir. Tayland’ın geleneksel sanat eserlerini görebilirsiniz. Pazartesi ve Salı hariç her gün 09.00-16.00 arasında açık.







Wat Phoho
Bangkok’un en eski ve en büyük tapınağıdır. Burada ayrıca 46 metre uzunluğunda, 15 metre yüksekliğinde “Yatan Buda” heykeli bulunmaktadır. Wat Pho, geleneksel Thai tıp tekniklerinin öğretildiği bir merkez niteliğindedir. Burada masaj yaptırabilir veya birer haftalık masaj kurslarına katılabilirsiniz. Chao Praya River Expres’ten Tha Tien iskelesinde inerek tapınağa ulaşabilirsiniz.


Chinatown:  Fiyatların ucuzluğu nedeniyle alışveriş için tercih edilen bir yerdir. Ay takvimine göre dokuzuncu ayın ilk dokuz günü boyunca her yıl kutlanan “Vejeteryan Festivali” sırasında bölge görülmeye değer hale gelir. Küçük ama hareketli olan bu bölgede özellikle her türlü elbise ve kumaş çok ucuzdur


Sanam Luang Grand Palace ve National Museum’un önünde yer alan bu büyük parkta, birçok kutlama töreni yapılır. Örneğin 12 Ağustos’ta, Kraliçe’nin doğum gününü kutlama partisi burada yapılmaktadır.


Nehir ve Kanal Turları Bangkok’ta Chao Phraya Nehrine açılan yüzlerce kanal var. Bu kanallar şehrin hayat damarları halindedir. Bu açıdan, “Doğunun Venediği” olarak anılır. Kanallarda ve nehirde gezmeniz için çeşitli tur alternatiflerine bakabilirsiniz. İstanbul Boğaz turları gibi her iskeleye uğrayan Chao Phraya River Express turları genelde  1.5 saat sürer ama nehrin güzelliğini görmek için yeterlidir.


Yüzen Pazarlar (Floating Market) Tayland’la özdeşleşmiş bir görüntüdür. Ağaçtan küçük bir kano ve bir Thai kadınını elinde tıkabasa sebze ve meyve ile görebilirsiniz. Thai’deki bu görüntü bizdeki semt pazarı anlayışı gibidir. Ülkenin en büyük ve en güzel yüzen pazarı olan Damnoen Saduak Floating Market ise, Bangkok’a 104 kilometre uzaklıktadır.


Jim Thompson House:  Adını Tayland’da yaşamış Amerikalı bir maceracıdan alan ev, 09.00–17.00 arasında gezilebilir. İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan ajanı olarak Bangkok’a gelen Thompson, daha sonra buraya yerleşmiş ve burada Thai ipek endüstrisini yeniden canlandırmış. Bu evin Thompson’ın Thai ve Asya malzemeleriyle stilini kullanarak dekore ettiği şeklini göreceksiniz.


 

2 yorum

  • pyrhus dedi ki:

    Vimanmek Sarayı : 1900 yılında kral Rama V tarafından inşa ettirilen
    saray dünyanın tik ağacından yapılmış en büyük yapısıdır. 72 odası vardır. İçeriye diz altı pantalon ve omuzları kapatacak kıyafetle girebilirsiniz. ( kurallara uymayan kıyafetiniz varsa kapıda ödünç kıyafet temin ediyorlar) ayakkabılarınızı saraya girerken çıkarır ve ancak rehberler eşliğinde gezebilirsiniz. İçeride fotoğraf çekmek yasaktır.Eski büyük saray’a önce giderseniz ödeyeceğiniz 350 bahtlık bilete burasıda dahildir. Bu biletle bir hafta içerisinde burayı da gezebilirsiniz.

  • pyrhus dedi ki:

    chatuchak haftasonu pazarı : khosan road tan taksi ile 90 baht uzaklıkta 1,13 kmkare alana yayılmış ve 5000 den fazla satış tezgahı olan sadece haftasonları kurulan pazardır. İçerisinde birbirinden ilginç ve diğer pazarlara göre nispeten uygun fiyatlı ürünler bulmak olası. Unutulmaması gereken en önemli şey ise herşey pazarlıkla asla ilk söylenen fiyattan almayın. başka yerde göremeyeceğiniz çok ilginç ürünlerin yanı sıra masajcısından türk dönercisine ( hemde 2 tane) içinde herşey var. İlginçtir akşam hava kararınca çok daha uygun fiyatlı şaşırtıcı ürünlerde son dakikalarda pazara düşüyor. Bangkok gidildiğinde görülmesi gereken en önemli yerlerden biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*