bangkok-pattaya

Kasım’da Tayland bir farklı olur dedik ve kendimizi tahran aktarmalı bir uçakta bulduk. Yine kızlarla ve yine ne alacağız muhabbetti ile. Bangkok hava alanının güzel, bakımlı ve farklı bulduğumu belirtmeliyim. Her yerden yüzlerce insan fırlamasına rağmen yine de dinginlikten hiçbir şey kaybettirmemesi müthişti bence. Kim bilir hava alanında ki büyük budha nın güçü bu olmasın sakın..

Turumuza çin mahallesi içinde yer alan yatan budha tapınağına giderek başladık. Heykelin yapılışı ve kayboluşu ve tekrar bulunuşu çok ilginç.(benden dinlemek yerine araştırmanızı rica edeceğim) Ama beni bunlardan daha çok her sokakta,her duvarda , her yüzde ve her nefeste hissettiğim huzur aldı bir yerlere götürdü. İşte hayat bu kadar basitti!
Eeee tabii oturandan sonra yatan budha yı görmeden olmaz. Kraliyet sarayının da bulunduğu açık hava müzesi görünümünde bir alanda yer alan dünyanın en büyük heykeli…Heykel’in etrafında dileklerinizin tutması için konulmuş para kaseleri var.Bende orada aldığım enerjiyle parasızda dileklerimin olacağına inandığım için paralarımı taze mandalina sularında kullandım.
Ve sonrasında bu kadar heykel yeter deyip birazda kedi balıklarını, meşhur Bangkok kanallarında besleyelim dedik. Yıkık döküklüğün içinde ki hayatlar hala hafızamda.

Herkes sea food ,sea food demiş durmuşken görmeden olmaz dedik ve yaklaşık 15 sea food restaurantından sonra gerçek olanını bulduk.. burası Tayland her şeyin sahtesi var. Ama şunu söylemeliyim ki o kadar yorulmaya,taksi parasına ne yazık ki deymedi.… Ne yediğim istakoz, jumbo k., kalamar hiçbirinde iş yoktu…

Ve masaj; işte bunun için gidilir. Her sokakta onlarca masaj salonu var ve 1 saatlik aroma treapy için 10-15 tl veriyosunuz. İşte buna değer…..

Gidilecek keşfedilecek çok yer var; Kaplan, fil, timsah çiftlikleri, botanik bahçeler, kuwai köprüsü, yüzen çarşı hepsinde farklı bir keyif aldığımı söyleyebilirim.

3 gün Pataya da kaldık. Hayallerimin beyaz kumlarıyla buluştum sonunda. Bir çok ada var biz tercihimizi samui adasından yana kullandık… Ama o teknelerle yolcuk varya işte o an ne kumlarda ki beyazlık kalıyor ne de deniz de ki sıcaklık… çok şükür ki hemen masaj yaptırıp arınabiliyosunuz.
Pattaya da kadınları 7/24 sokaklar da son derece şuh giysiler ile erkek müşterilerini bekliyor buluyorsunuz.(şaşırmamalı erkeklerin siz kızların orda ne işi var sözlerine) Nasıl hala ayakta kalabiliyorlar diye çok düşündük. Çok tarz clubler var .Ama ne yazık ki dünyada ki pek çok yer de olduğu gibi her şey erkekler için düşünülmüş…

Ve ve ve en keyifli bölüm hem cinslerim için;Alışveriş…
Benim gibi büyük umutlarla giden 2 ay türkiyede hiç bişey almayan kredi kartını Tayland için saklayan biri için hayal kırıkliği…Ne gezmediğim out-let ,ne mbk ne de alışveriş merkezi ,gece pazarları(pantpong) kaldı..Herşey sahte ve kalitesiz..Burda ki Eminönü çarşısının on kat daha iyi olduğunu söyleyebilirim.
Aksesuar ve hediyelik süsler fena değil.Size tavsiyem bol bol tropikal meyve alın..İşte onlar harika.yolculukta da başlarına birşey gelmiyor. Hatta bir hafta dayandıklarını bile söyleyebilirim…

5 yorum

 • gulcan dedi ki:

  Ordaa olmayı ve o basitliği yaşamayı istedim…

 • gulcan dedi ki:

  Ordaa olmayı ve o basitliği yaşamayı istedim…

 • NEŞE dedi ki:

  Alış-veriş deyince sizi Andorra yazınızdan hatırladım !Bangkok da otantik tahta maskeler ve güzelim ipeklerin dışında tabii ki hep Çin de yapılan kötü taklit mallar var,çevrenin ilginçliği ve güzelliği zaten bu bölgede yöresel ilginç eşyalar dışında gözü başka yere çekmiyor..Fotolarınızı bekliyorum,teşekkürler…

 • Zeynep dedi ki:

  Bangkok şehri 1782 yılında Kral 1nci Rama tarafından kurulmuştur. Resmi ismi oldukça uzun: “Krugthep mahanakhon bowon rattanakosin mahintara ayuthaya mahadilok popnopparat ratchatbani burirom udomratchaniwet mahasathan amonpiman avatansathir sakkathatitya visnukamprasit”. Tabii bu kadar uzun bir ismin günlük kullanımda kısaltılması kaçınılmaz bir durum. Kısaca “Krung Thep “ yani “City of Angels” Melekler Şehri diyorlar. u güzel yazınız için de ellerinize sağlık

 • gulcan dedi ki:

  Aydınlatıcı bilgileriniz ve payşatıgınız tecrübeleriniz için teşekkür ederiz,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*