Aztek Medeniyetinin Başkenti: Meksika


                                   

Kuzey Amerika’da yer alan Meksika, oldukça zengin ve benzersiz bir kültüre sahip. Ayrıca sahilleri, dağları ve çölleriyle oldukça etkileyici bir coğrafyaya… Meksikalılar sıcak ve misafirperver insanlar. Meksika, dünyaca ünlü mutfağının yanı sıra, sanatı, mimarisi, antik şehirleri, piramitleri, müzeleri, yağmur ormanları, golf sahaları ve dünyanın en iyi dalış merkezleriyle dikkatleri üzerine çeker.


 


Görülebilecek ve Yapılabilecekler


 


Meksiko


 


Meksika’nın başkenti Meksiko, dünyanın en büyük şehirlerinden biridir. 1325 yılında Mexico-Tenochtitlan harabeleri üzerine kurulan şehir, Aztek Medeniyetinin de başkentiydi. 12. yy.da kurulan şehir merkezi, birçok tarihi yapıyla donatılmış durumda. Meksiko ayrıca dünyada en çok müzeye sahip şehir… Ayrıca müzelere ek olarak onlarca sanat galerisi bulunuyor şehirde.


 


Şehrin tarihi merkezi Centro olarak bilinir. Ünlü Zocalo Meydanını çevreleyen bu bölge, şehrin diğer bölgelerine oranla oldukça farklıdır. Centro’da onlarca kolonyal döneme ait yapı yer alır. Bu yapılar arasında Zocalo Katedrali en önemlilerinden sayılır. Bu katedral, Amerikan kıtalarındaki en büyük katedraldir ve yapımına 1573’te başlanmış olup yapımı 300 yılda tamamlanmıştır. Palacio Nacional ise bir diğer önemli yapı… Bu saray Zocalo Meydanı’nda yer alır ve günümüzde başbakanlık konutu olarak kullanılır. Sarayın iç duvarlarında Diego Rivera’ya ait çizimler yer alır. Bu çizimlerde sanatçı Meksika’nın tarihini kolonyal öncesi dönemden başlatarak anlatır.


 


Şehir özellikle müzeleriyle gurur duymaktadır. Müzelerin birçoğu Centro Historica’da yer alır. Özellikle erken dönem Meksikalı ressamların eserlerinin sergilendiği Museo Nacional de Arte, Aztek dönemine ait arkeolojik buluntuların sergilendiği Museo del Tempo Mayor ve Meksika sanatına dair en güzel örneklerin sergilendiği Museo Franz Mayer içlerinde en görülmeye değer olanları.


 


Teotihuacan


 


Başkent Meksiko’nun yakınında yer alan bu antik şehre Meksiko’nun Kuzey Terminali’nden kalkan otobüslerle gidebilirsiniz. Bu Aztek şehri pre-kolonyal döneminde Amerikan kıtalarının en büyük şehriydi. Şehirdeki iki piramit (Güneş ve Ay Piramitleri) dünyanın en büyük antik piramitleri arasında sayılıyor. Bu iki piramidin arasında ise Ölüm Yolu yer alıyor. Efsaneye göre tanrılar insanı burada yaratmış.


 


Güneş Piramidinin tepesinde nefes kesici bir manzara var. Çevredeki dağlar en iyi buradan görünüyor. Piramide tırmanırken güneş kremi sürün, şapka takın. Buraya boşu boşuna Güneş Piramidi denmemiş.


 


Bu iki piramidin dışında ayrıca bir tapınak var. Tapınak taş işlemelerle süslü. Teotihucan’ı gezmeden önce mutlaka bu antik şehrin müzesini gezin. Şehir hakkında faydalı bilgileri buradan edinebilir, bulunun tarihi eserleri görebilirsiniz.


 


Yucatán Yarımadası


 


Meksika’nın güneydoğusunda yer alan Yucatan Bölgesi, özellikle arkeolojik kalıntıları ve yağmur ormanlarıyla tanınır. Bu bölge, antik Maya İmparatorluğu’nun merkeziydi. Günümüzde Yucatan’da hala Maya Kültürü varlığını devam ettiriyor. Burada yaşayan insanların kültürü, gelenekleri, kimlikleri ve dilleri geçmişte olduğu gibi Mayalı…


 


Bölgedeki en önemli yapı Chichen Itza… Bu antik şehir günümüze kadar ulaşmış en büyük pre-kolonyal döneme ait Maya şehri. Buradaki yapılar UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Ayrıca bu antik şehir Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri. Bu bölgeye Cancun’dan günlük turlar düzenleniyor. Antik şehir alanının çevresinde Maya Kültürünü tanıtmaya yönelik çeşitli etkinlikler düzenlendiği için günübirlik bir tur yapmaktansa en az bir gece bu bölgede kalıp bu etkinlikleri görmek size unutulmaz bir deneyim yaşatacaktır.


 


Bu antik yerleşim alanında irili ufaklı birçok yapı yer almaktadır. Ayrıca bir de müzesi yer alır. Dilerseniz şehri rehber eşliğinde gezebilirsiniz.


 


Bu antik yerleşim alanında geceleri ışık ve ses gösterisi düzenleniyor. Gündüz aldığınız biletlerle bu gösterileri izleyebiliyorsunuz.


 


Yucatan kıyılarında dünyanın ikinci en büyük mercan resifleri yer alıyor. İnsanlar buraya dünyanın dört bir yanından dalmak için geliyorlar. Eğer dalmak konusunda deneyimsizseniz deniz gözlüklerinizle de bu büyüleyici mercanları ve renk renk balıkları izleyebilirsiniz.


 


Minik Notlar:


   • Eğer Chichen Itza’daki gece etkinliklerine katılırsanız mutlaka yanınızda el feneri bulundurun. Gösteriler sona erdiğine hava kararmış oluyor. Aksi takdirde ana yola çıkmanız zorlaşır.
  • Geleneksel Meksika mutfağı bol baharatlı ve çoğunlukla acıdır. Eğer mideniz acıyı kaldırmıyorsanız, yemeğinizde biber olup olmadığını mutlaka sorun.
  • Meksika’daki pazarlarda cüzdanınıza dikkat edin. Ayrıca turistlere genellikle yüksek fiyatlar söylendiği için mutlaka pazarlık yapın.
  • Meksika’dayken çeşmeden su içmeyin. Şişede su tüketin.
  • Meksika’da kiliselere girerken kapalı şeyler giyinin. Güneş gözlüğünüzü ve şapkanızı çıkarın.
  • Meksiko’dayken sokaktan taksi çevirmeyin. Kaldığınız otelin ya da restoranın size taksi çağırmasını söyleyin.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*