Azerbaycan

Bakü, AzerbaycanAzerbaycan’ın başkenti Bakü, iki milyona yaklaşan nüfusu ile ülkenin en büyüğü aynı zamanda kentin kıyılarında çıkarılan petrol sayesinde de en zengini. 2005 yılında açılan Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı sonrası ülkeye ciddi sayılır miktarda para girmeye başlamış. Bunun kanıtını görmek için başınızı kaldırmanız yeterli:  şehir büyük bir şantiyeyi andırıyor.

Değişik mimariyle yapılan binalar şehrin silüetini değiştirmeye başlamış. Merkezde ise hummalı bir yenileme çalışması var. Binalar ve meydanlar dışarıdan pırıl pırıl görülüyor. Gerçi bu biraz aldatıcı bir durum çünkü genelde binaların içi yenilenmiyor. Devlet binaların dış yüzünü bedava yeniliyor, ama içleri mezbele olarak kaldığı da oluyor.


Şehirde görüleek yerleri saymadan önce birkaç bilgi vereyim. Bakü’ye Azerice Bakı deniyor ve “Rüzgarlı Şehir” anlamına geliyor. Yaz kış rüzgar var ama yazın rüzgarın sizi serinleteceğini sanmayın. Ağustos ve Temmuz’da 35-40 derece sıcaklık normal karşılanıyor. Zaten şehir sakıinlerine sorarsanız Bakü’ye gelmek için en iyi zamanlar Mayıs, Eylül ve Ekim. Diğer zamanlarda serin ya da çok şiddetli rüzgarlı olabiliyor.
Bakü’nün ana tarihi bölgesi “içeri şehir”, Azeriler bölgeye “köhne şehir” de diyorlar. Yarım gününüzü rahatlıkla ara sokaklarda kaybolarak geçirebilirsiniz ama benim yaptığım gibi öğle sıcağında çıkmanızı tavsiye etmem. Gerçi o sıcakta halı satıcıları caddelerden çekildiği için rahata rahat yürüyorsunuz. Bakü’nün sembollerinden Kız Kalesi’de içeri şehirde,  restorasyonu devam eden bu tarihi eserin hemen yanında ağaçlar altında küçük bir kafe va, sıcakta çıktıysanız güzel bir mola alabilirsiniz.


 İçeri şehirde Şirvanşah sarayı, hamamlar ve başka yapılar da var ama çok ilginç değiller. Onun yerine sokaklardaki hayatı seyretemek daha eğlenceli.

 Bunun içinde en iyi yerler akşamüstü havuzların olduğu bölge ( “fontanlar” diyorlar), bulvar ve sahil boyu.


 Dolaşırken oldukça fazla sayıda Haydar Aliyev heykeli göreceksiniz, İlham Aliyev kendisine başkanlığı devreden babasına saygısını böyle göstermiş.Azerilere ya da Azerbeycan’da iş yapanlara “işler nasıl?” dediğinizde genelde karamsar bir tablo ortaya çıkıyor. Ülke, dünyada yolsuzluğun en çok olduğu yerlerden biri. Rüşvet vermeden bir iş yaptırmak neredeyse olanaksız ve hemen her alanda devlet memurlarının tekelleri var: süpermarketler, ithalat firmaları, yerel üretim hep tek aileye bağlı. Konuştuğum bir Azeri durumu şöyle özetledi: ” Azerbeycan’da meyve ithalatını bir kişi yapar, sen ucuza getiremezsin, gümrükten geçmez. İnşaat malzemeleri de paylaşılmıştır, kimin ne getireceği bellidir. Rekabet etmeye kalktığın an işyerine memurlar gelir, ters bir şey bulurlar, sonra iflas edersin. Onun için kimse yeni firma açmaz burada. Herşey onun için pahalı”.Petrolden dolayı Azerbeycan’a iyi bir para akımı var, ileride bunu tüm halka yaymalarını umalım.

Azerice – Türkçe arasındaki farklar zaman zaman hepimizin yüzünü gülümsetir. Aynı kelimenin farklı kullanımları reklamlarda daha bir ilgi çekici oluyor, işte size Bakü’den bir kaç reklam örneği.

Redbull:Birleşmiş İdman Malları


ATM ekranı:

Apple mağazası.


George Orwell’in Hayvan Çiftliği kitabı.


=
Azerbaycan’a nasil gidilir, ne zaman gidilir, ne kadar harcanir?Vize
 
Azerbaycan Türklere vize uyguluyor, biz Azerilerden istemiyoruz. Buna karşın Azerbaycan  Ruslara, Ukraynalılara, Belarus’a vb bir sürü millete vize uygulamıyor. Kardeş kazığı bu mudur?

Azerbaycan’a havayolu ile giderseniz havalanında vize alabilirsiniz. Uçaktan çıkınca vize kuruğuna girmeden önce pasaport kontrolüne gidiyorsunuz. Pasaportuz damgalanınca geri dönüp form dolduruyorsunuz. Sonra 2 vesikalık fotoğraf ve 10 dolar karşılığı vizenizi alıyorsunuz.

Karadan girmeniz gerekiyorsa ya Türkiye’de vizenizi alacaksınız ya da Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te sabah başvurup öğleden sonra saat dörtte vizenizi teslim alıyorsunuz.

Uçak Bileti

THY’nin Bakü’ye günde dört seferi var. Azerbeycan havayollarının da İstanbul’a hergün seferleri var.  Bodrum-Bakü seferleri de başlamış.

Tren
Bakü’den Tiflis’e otobüs, minibus ve tren var. En rahatı yataklı gece treni. 25 Manat karşılığında dört kişilik bir kompartımanda yatarak Tiflis’e varabilirsiniz. Çarşaflar kuru temizleme edildikten sonra açılmayan plastic torbalara konulmu, tren hareket edince görevli getiriyor. Lokanta vagonu var ama zayıf: siz kendi suyunuzu ve yiyeceğinizi getirin.  Tren yolculuğu 16 saat sürüyor. Bunun üç saati sınırda kontrolde geçiyor.

Otobüs
Bakü’den İstanbul-Ankara-Trabzon gibi büyük şehirlere giden bir çok Türk otobüs firması var. Gürcistan’a ve diğer yerlere giden yerel firmalar yavaş ve iyi değil.

Ne zaman gitmeli?
Bakü için Mayıs, Eylül ve Ekim aylarının ideal. Diğer aylarda sıcaklık, nem, rüzgar keyfinizi bozabilir.

Ne kadar harcarim?

Bakü’ye ülkenin petrol parası akıyor ve kendini fiyatlarda belli ediyor. Fiyatlar İstanbul ayarında.1 Yorum

  • NEŞE dedi ki:

    Geniş ve bakımlı bulvarlar,eski ve görkemli binalar ve yeni yapılan modern mimariler…Su kenarında da olduğunu düşünürsek güzel bir şehire benziyor..Rüşvet durumlarını ve tekelci anlayışı herkesden duyduk,duvarları yıktılar ama bunu yıkamıyorlar galiba..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*