Aydın-Yenipazar

Aydın – Yenipazar 
Aydın, efeleri, incir’i ve develeriyle ünlü,  defalarca içinden geçtiğimiz, temizliği ve güzelliği ile dikkatimizi çeken bir ilimiz. İncir zamanı oralardan geçmek bir başka güzel. Bu kez yolumuz çok sevdiğimiz bir dostumuzun sayesinde güzel bir bahar ayında Aydın’a, hatta onun şirin 6.000 nüfuslu ilçesi Yenipazar’a düşüyor. Belkide planlıyarak aklımıza gitmek gelmeyen bu şirin ilçe bizi doğası ve sevimli insanları ve pidesi  ile büyülüyor. Orada yaşamak istiyoruz ayrılmak zor oluyor.


Cittaslow adayı Yenipazar, % 98 okuma yazma oranıyla da dikkat çekici. Aydın’a 5 km uzaklıkta,  Madran dağı eteklerine kurulmuş ilçeye pazar günü gidiyoruz.Her yer oldukça kalabalık,  en çok da pideciler. Sonradan öğreniyoruz ki Yenipazar pideleriyle ün yapmış, hafta sonları İzmir’den bile pide yemeye buralara gelinirmiş. Sokakları dolduran pide kokusunu sona saklayıp Aydın – İzmir kara yolundan geçerken sürekli gözümüze çarpan Yörük Ali Efe müzesini ziyaret etmeye karar veriyoruz.  Yenipazar’ın sonuna doğru sakin bir sokakta Yörük Ali Efe karşımıza çıkıveriyor. 19. yüzyıl sonunda yapıldığı tahmin edilen Yörük Ali Efe‘ye ait ev 1980‘li yıllarda çıkan bir yangınla tamamen yanmış, yangından sonra bina ve bahçesi kaderine terkedilmiş. 1995 yılında Aydın İl Kültür Müdürü Başkanlığındaki Aydın Valiliği Kültür Komisyonu, Milli Mücadelede işgalci güçlere karşı silahlı direnişin Aydın’daki önderi Yörük Ali Efe’nin evinin restore edilip, Müze Ev olarak yeniden yaşama geçirilmesini önermiş. Bu öneri de Aydın Valiliği’nce Kültür Bakanlığı‘na sunulmuş.


 Mirascılardan projenin gerçekleştirilmesi durumunda, evin Kültür Bakanlığı’na bağışlanacağı sözü alınmış, 1999  yılında ev Kültür Bakanlığına devredilmiş. Evin restorasyonu tamamlanınca aileden Yörük Ali Efe’ye ait özel eşyaların sergilenmek üzere müzeye devredilmesi rica edilmiş, bu güzel aile  çağrıya uyarak dedelerinden kalan bir çok eşyayı müzeye bağışlamışlar. Biz şanslı bir günde ziyarete gittiğimizi müzenin kapısından çıkan iki hanımefendiyle konuşmaya başladığımızda anladık. Tüm torunlar o gün birleşip dedelerinin müzesini ziyarete gelmişler, bizde bu güzel insanları oracıkta tanıyıverdik. 


 Kuvay-ı Milliye müfrezelerinin ilk yaptığı tahrip ve baskın Yörük Ali Efenin liderliğinde gerçekleşmiş, bu baskın Batı ve Güney Anadolu’da düzenli, bilinçli ve milli şuurla düşmana yapılan ilk baskınmış. Bu önemli başarı halka ümit ve cesaret vermiş, düşmanın yurttan kovulabileceğine olan inancını arttırmış. TBMM tarafından İstiklal madalyası ile ödüllendirilmiş ancak 56 yaşında ölmüş mezarı daha sonra evinin bahçesine getirtilmiş. 


YÖRÜK ALİ


Ey Yörük Ali! Sen bir kahramansın,


Güneşin dudağı alnından öper;


Yirmi bir yaşında genç bir aslansın,


Baş eğer önünde dağlar, tepeler…


 


İzmir’e girerken Yunan askeri,


Çobandın, elinden kavalı attın.


Düşmandan vurarak yüz on neferi,


Tatlı şarabına zehirler kattın.


 


Tunçtan ayakların iki Hisar’da,


Her kıt’a üstünde bir elin olsun!


Duracak ebedi Türk bu diyarda;


Boğaz’da ebedi heykelin olsun!


Ziya Gökalp, Genç yolcular neşri.


 


Evin bahçesi çiçeklerle bizi karşılıyor içeride ise sanki o yıllara gidiyorsunuz, her oda ayrı güzellikte, yatağı sanki az önce  kalkılmış gibi doğal, yastık kılıfları, yatak örtüleri öylesine zarif ki, hafifce odaya vurmuş güneş ışığıyla elele vermiş, yılların yorgunluğunu bize tattırıyor. Kimbilir neler yaşandı bu evde diyoruz. Dikiş makinası, üzerindeki eski lamba,kitaplarla dolu kütüphane hepsi yaşanmışlığın belirtisi.Duvarlarda ki sararmış fotoğraflar hiç tanımadığımız bu kahraman adama yakınlaştırıveriyor bizi.Biraz buruk evden ayrılıyoruz.


Pideciler tıka basa dolu, Hukul pide‘ye  oturuyoruz. Gelirken methini duyduğumuz Sümer pide‘de yer yok.Gelen garsona kendimizi sana bırakıyoruz, bize Yenipazar pidesini tanıt diyoruz. Önce peynirli, sonra kıymalı pide sırayla ortaya geliyor, heyecanla gömülüyoruz, masa boşaldığında gerçektende hepimiz pidenin güzelliğini konuşuyoruz ama sona en güzelinin saklandığını bilmiyoruz. Az sonra garson tahinli pideyi masamıza bırakıyor. Bu gerçekten de hiç tatmadığımız harika bir lezzet. Akşam olup Yenipazar’dan ayrılırken damağımızda mükemmel Yenipazar pidesinin tadı, kalbimizde Yörük Ali Efe’nin anıları kalıyor. İyiki  arkadaşımızı görev icabı orada bırakıyoruz, bu tekrar geleceğimizin bir işareti.


 

1 Yorum

  • NEŞE dedi ki:

    Kalori bombardımanı olmuş,pideler nefis…Batı cephesinin efsane kahramanının ailesini ben de çok takdir ettim,günümüzde bir karış toprak için bin takla atılırken bu aile malını bağışlıyor…Teşekkürler ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*