Atina / Saronik Körfezi – Ada sevenlere…

Atina gezimiz sırasında Pire limanının baktığı Saronik Körfezinde güzel adaların olduğunu ve bu adalara turlar düzenlendiğini öğrendik . Boş bir günümüz de varken bu alternatifi değerlendirelim dedik . Pire limanından Saronik körfezindeki adalara – ayrıca Ege Denizindeki yunan adalarının çoğuna – feribot ve deniz otobüsü seferleri var . Kullanacağınız taşıtın tipine ve hızına göre ulaşım fiyatları değişiyor . Biz sadece 3 ada için -Hydra,Poros ve Aegina- paket tur satın aldık .Sabah saat sekizde otelimizden otobüs ile alınıp Pire limanına geldik . Burada diğer otellerden gelen turistler ile beraber bizi bekleyen gemimize bindik . Oldukça büyük bir gemiydi . Sonradan öğrendiğimize göre turistin yoğun olduğu dönemlerde çok daha büyük gemiler de kullanılıyormuş .


Gemimiz limandan ayrılıp ilk durağı olan en uzaktaki adaya -Hydra adasına- doğru yola koyuldu . Bu süre içinde gemide güvenlik hakkında bilgi veren bir seminer yapılıyor . Tahmin edeceğiniz gibi seminere en yoğun ilgiyi Japon turistler gösterdi . Biz sadece bir temsilci yolladık , sıkı sıkı da tembihledik : ” İyi dinle , gerekirse anlatırsın ”Ve uzaktan ilk durağımız Hydra adası gözüktü…Küçücük şirin bir ada . Motorlu taşıt yok . Sadece uzun kulaklı sevimli arkadaşlarımız ve bol miktarda kedi var .

Hydra adasının özellikle arka bölümünde yunan jet sosyetesinin -hala kaldıysa tabii ; hoş onlar hiç bitmezler ya- evleri olduğu söyleniyor . Tam birkaç gün kalıp yeme-içme-dinlenme adası . Ama bizim vaktimiz yok .

Kısa bir gezi ve kahve molasının ardından gemimize dönüyoruz . Demir alıp Poros adasına doğru giderken gemide tur ücretine dahil öğle yemeğimizi atıştırıyoruz (alkollü içkiler extra) . 

İkinci duağımız Poros adası . Bu ada anakaraya çok yakın . Alttaki resimde sağdaki Poros adası , soldaki anakara Galatas .Şirin , tipik bir yunan adası .Tekrar kısa bir gezi ve kahve molası sonrası 3. ve son durak Aegina adasına doğru hareketleniyoruz .

Aegina adasında diğer adalardan farklı olarak daha geniş plajlar ve antik yerleşim yerleri var . İsterseniz limanda bekleyen otobüsler ile yaklaşık 1 saat kadar süren bir tura katılabiliyorsunuz .

Ve ardından gemimizde yorgunluk kahvesi içerek Pire limanına geri dönüş .Pire limanında sabah bizi alan hanım kızımız bu sefer de otele ulaşmamızı sağladı . Karnımız zil çalıyordu . Sizce zil çalan karınlarla gece Atina’da ne yapılır ?

2 yorum

  • Zeynep dedi ki:

    ada sevenlerden biri olarak çok keyif aldım yazınızı okurken ellerinize sağlık

  • NEŞE dedi ki:

    Sevgili Doktor,anıları yeşerttiniz…2 haftalık Peloponnes tatilimizde Hydra da çok güzel günler geçirmiştik,arka mahallede bir çardağın altında yediğimiz sazlı-sözlü yemeği unutamam.Poros a ise beş dakikalık bir motor geçişi ile Galatas dan ulaşmıştık..Güzel günleri sayenizde hatırladım..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*