ARUSHA

Arusha


 


Tanzanya, Doğu Afrika’da bir ülkedir. Kuzeyinde Kenya ve Uganda, batısında Rwanda, Burundi ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti, güneyinde Zambiya ve Mozambik vardır.Arusha
, ülkenin kuzeyinde yer alan Arusha Bölgesi’nin başkentidir. Arusha kelimesi, buralarda yaşamış olan Warusha kabilesinden gelmektedir.


 


Şehirde yaklaşık 400 bin insan yaşıyor. Yerel halk, Arusha’ya “A Town” da derler. Afrika’nın 5. en yüksek dağı Meru dağının ayaklarında olan şehir, Klimanjoro dağına da oldukça yakın. Arusha, Arusha Deklarasyonu ve benzeri bazı uluslararası anlaşmalara ve mahkemelere ev sahipliği yapmasıyla dünyada adını duyurmuş. Arusha’dan, Klimanjaro Uluslararası Havalimanı aracılığıyla, dünyanın tüm ülkelerine ulaşmak mümkün.


 


Arusha da yakınlarındaki diğer Afrika şehirleri gibi, tam bir safari cenneti, fakat pahalı olduğunu söylemeliyiz. Özellikle Serengeti gibi, insan elinin pek değmediği bakir yerler çok daha pahalı.

fotoğraf: wikipedia
 


Arusha Ulusal Parkı, 137 kilometrekarelik küçük bir alana ve inanılmaz bir doğa görüntüsüne sahip olup, binlerce vahşi hayvana da ev sahipliği yapmakta… Birçok kuş ve maymun çeşidine, birarada gezen zürafalara rastlayacağınız kesin. Park, üç ayrı bölgeye ayrılmıştır, Ngurdoto Krateri, Momela gölleri ve Meru Dağı. Buradaki bitki örtüsü, alanın jeolojisi ve rakımıyla yakından bağlantılıdır. Ngurdoto Krateri, ormanla kaplıdır ve kraterin yüzeyi bataklıktır. Mamela Gölleri, alkalin göllerdir. Meru dağı ise zengin ve gür ağaçlara sahiptir.

fotoğraf: wikipedia

 


Şehirde çok ucuza film izleyebileceğiniz bir sinema (Century Cinema), ve etrafında restoranlar, modern evlerin bulunduğu Njiro Caddesi’ni görebilirsiniz fakat buralar özellikle akşamları pek güvenli değil, dolayısıyla yürüyerek gezmenizi pek tavsiye etmiyoruz, sinemaya veya lokantaya gidecekseniz, şehrin merkezinden taksiyle bu cadde, 4 dolardan fazla tutmaz.


 


Şehrin merkezindeki pazarlara mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz. Alacağızın eşyalar için mutlaka pazarlık yapmanızı öneririz çünkü fiyatlar turistlere farklı olabiliyor, dikkatli olmalısınız. Bu pazarlarda neredeyse herşeyi bulabilirsiniz, yiyecekten giysiye, incik boncuktan ev eşyalarına kadar… Özellikle çok güzel batik kumaşlar bulabilirsiniz. Masai kadınları, el yapımı inanılmaz güzel takılar satıyorlar ve çocuklarının okul masraflarını böyle karşılamaya çalışıyorlar. Bunlara rastlarsanız almanızı tavsiye ederiz çünkü gerçekten eşi olmayan, özel takılar meydana getiriyorlar. Özellikle hediyelik olarak düşünebileceğiniz güzel takılar mevcut.


 


Arusha’da ilgi çekici bar ve restoranlar mevcut. Njiro’daki Liquid Blue ve Swahili’deki Big Bite, en meşhur Hint lokantalarından ikisi. Via Via isimli bar da çoğu turistin tercih ettiği mekânlardan… Gece kulübü olarak ise, Colobus Club, Maasai Camp, Triple A, 777 ve Polygon Triangle gibi, hem yerel halkın, hem turistlerin akın ettikleri bu eğlenceli mekanları sayabiliriz.


 


 


 

5 yorum

 • despina dedi ki:

  binrota giden var mı buraya internetten mi derlendi yazı?
  oraya kadar gidip de sadece zürafa fotografı çekmiş olamaz giden değil mi?

 • rome_o dedi ki:

  tabiki internetten derlendi .binrotanın girdiği diğer tüm yazılar gibi 🙂

 • despina dedi ki:

  güzel derlemişsiniz ,sinemasından ,taksinin ne kadar tuttuğuna kadar detay var. Derleme mi çeviri mi?

 • Binrota dedi ki:

  binrota yazıları derleme yazılardır. yazıların içinde kullanılan fotoğrafların nereden alındığı bilgisi de verilmektedir. gerektiğinde çeviri de, derlemenin bir parçasıdır.

 • despina dedi ki:

  bayılıyorum binrota olarak cevap yazarkenki bu soğuk tavırlarınıza:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*